O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Oszlifować surowy diament....

 

Pamiętaj! każdy pies jest jednostką i indywidualnością:-)

Odpowiedzialny hodowca oddając z hodowli 8 tygodniowe szczenię pod opiekę nowym właścicielom potrafi przedstawić jego zarys psychologiczny: spokojny czy przebojowy; cichy czy zawsze na pierwszej linii; zaciekawiony nowinkami czy raczej stroniący od nich... itd. Te podstawy pozwalają oszacować, jakimi cechami będzie w przyszłości dany osobnik się charakteryzował - są to też niezwykle cenne wskazówki, by wiedzieć jak z danym psem postępować. Nadal jednak mimo pewnych predyspozycji dziedzicznych maluch jest, jak surowy diament, który by rozbłysnąć pełnią blasku potrzebuje odpowiedniego szlifu...

Nie jest tajemnicą fakt, że czernysze nieźle kombinują - oczywiście z korzyścią na swoją stronę;-) Żeby nie było tak łatwo - Ty - jako właściciel - musisz wykazać niezłą inwencję twórczą, by za młodu oszlifować ten diament, który pod opiekę Ci przekazano....... Spokój i konsekwencja w działaniu to dwie podstawowe cechy, które powinny towarzyszyć każdemu właścicielowi czernysza, bowiem już małe szczenię będzie chciało postawić na swoim.... To tak, jak z ludzkim dzieckiem.... "czym skorupka za młodu nasiąknie...." - chyba wszyscy to znamy. Zacznij zatem pracować ze swoją czworonożną pociechą już od pierwszych dni wspólnej drogi.

Czas szczenięctwa to moment, kiedy młody czernyszowy organizm "chłonie" nowe doznania niczym gąbka. Małe czernysze dobrze zmotywowane uczą się bardzo chętnie i wykonywanie poleceń wydanych przez przewodnika to dla nich czysta przyjemność.... W zasadzie można napisać, że CTR nie wykonuje ich bo musi, robi to bo wie, że to sprawia satysfakcję jego właścicielowi, a zgodnie z CTR-ową dewizą - dla "pańcia" wszystko:-). Staraj się tą cechę dobrze spożytkować... Szkolenie i wychowanie czernysza powinno być oparte na pozytywnych doznaniach. Do działania trzeba go umiejętnie zachęcić, a nie zmuszać. Czasami pokutuje jeszcze stwierdzenie, że psa trzeba trzymać krótko - "mocną ręką". Niestety... przemoc rodzi przemoc i z takiego "wychowania" mogą wyniknąć tylko same szkody. Nie ma "złych" psów... za to są niekompetentni właściciele i nieprofesjonalni szkoleniowcy. Metodą samych kar i zastraszania w krótkim czasie, zamiast ułożonego grzecznego czernysza, właściciel na własne życzenie wykreuje butnego, upartego i zirytowanego psa, który przy sposobnej okazji "wyładuje" wszystkie swoje frustracje, bywa że na właścicielu również. Wszelkie problemy, a także agresywne zachowania rodzą się właśnie z braku porozumienia na linii właściciel - pies, będących wynikiem błędów wychowawczych i zaniedbań wynikających albo z niewiedzy, albo z nieudolności osoby odpowiadającej za prowadzenie (szkolenie) psa.

Kiedy szczeniak znajdzie się w Twoim domu, jego kontakty z domownikami, obcymi ludźmi i gośćmi powinny być tak sympatyczne, jak to tylko możliwe. Pomiędzy ósmym, a jedenastym tygodniem szczenię poznaje uczucie strachu. Jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu lub bólu, to stanie się nadmiernie lękliwe i wyprowadzenie go z tego stanu może być bardzo trudne. Zatem rozsądnie ucz tylko metodami pozytywnymi, co wolno, a czego nie, a za każde poprawne wykonanie polecenia nagradzaj.... nie szczędź głaskania i radości, to dla czernysza największa nagroda.

Jeśli nie chcesz, by Twoja pociecha spała z Tobą w Twoim łóżku... to od samego początku jej na to nie pozwalaj :-). Szczenię w swej przebiegłości będzie z "uporem maniaka" wielokrotnie na łóżeczko wchodziło ... ale wiedz, że jeśli ustąpisz raz czy dwa, bądź pewien, że masz towarzysza snów nocnych zapewnionego. Póki Twoja pociecha ma powiedzmy jakieś 20 kg wagi to niby fajnie, ale jak się zrobi ich 60? Hmmm... może być na prawdę ciasno;-). Wskazuj szczenięciu od samego początku kto jest szefem w stadzie. Jeśli wychodzicie na spacer, to najpierw z domu wychodzisz Ty i Twoja rodzina, a potem pies. Podobnie z powrotem - otwórz spokojnie drzwi, wejdź sam i dopiero wprowadź psa. W ten sposób nauczysz go czekania na swoją kolej i unikniesz w przyszłości taranowania wszystkiego, co znajdzie się na jego drodze, gdy nie licząc się z nikim i niczym będzie pędził ku drzwiom usłyszawszy trzask poruszanej klamki.

Od kilku lat w Polsce właściciele psów mogą korzystać z usług tzw. "psich przedszkoli", czyli szkół nauki podstaw posłuszeństwa już dla najmłodszych czworonogów. Oczywiście uważamy, że takiego typu inicjatywy są super sprawą i jeśli tylko masz możliwość zachęcamy Cię, abyś zabrał tam swojego krasnala. Szybko zobaczysz, jak Twój CTR-ek wyróżnia się z tłumu małych szczeniąt. Socjalizacja w okresie wczesno-szczenięcym to klucz do uzyskania sukcesu w przyszłości. Przebywając w psim przedszkolu szczenię uczy się stadnych zachowań i relacji pomiędzy osobnikami swojego gatunku. Dzięki temu masz duże szanse na to, że w przyszłości wyprowadzenie psa na spacer i obcowanie z innymi czworonogami na wspólnym osiedlowym podwórku będzie przyjemnością dla Ciebie i Twojego podopiecznego, a nie "polem nieustającej bitwy". Poza tym w psim przedszkolu pod czujnym okiem wykwalifikowanego szkoleniowca pies pobiera pierwsze nauki z psiego "savoir vivre'u"; uczy się spokojnego chodzenia na smyczy; koncentruje uwagę na swoim właścicielu itd... W zasadzie na takich zajęciach uczy się nie tylko zwierzak... Wskazówki i rady udzielane przez szkoleniowca z pewnością ułatwią samodzielne szkolenie i codzienne wychowywanie psiego malucha jego właścicielowi. Zapamiętaj! Ani najlepsze szkolenie, ani największy fachowiec z tej dziedziny nie zastąpią codziennej i sumiennej pracy z psem, jaką musisz wykonywać Ty:-).

Oprócz nauki poprawnego zachowania postaraj się zapoznać swojego psa z jak największą liczbą różnych miejsko-wiejskich zjawisk: samochód, pociąg, tramwaj, metro, autobus, winda, spacer po zatłoczonej ulicy, dotyk spotkanych na spacerze obcych ludzi, stada pasących się zwierząt hodowlanych, traktor, kosiarka.... to tylko niewielki wycinek tego, co nas otacza... Tak na prawdę nie wiesz, co  i kiedy może się przydać...

Pomyśl - jeśli nie zapewnisz psu możliwości poznania otaczającego go Świata może w przyszłości okazać się, że jazda pociągiem stanie się niemożliwa.... Zastanów się: jak "wepchniesz" do środka pociągu te przerażone wielką nieznaną 60 kg, kiedy przyjdzie Ci stać w rozkroku, niemal na granicy balansu pomiędzy peronem, a kilkoma wąskimi i stromymi schodkami prowadzącymi do wagonu? Nie zapominaj o czynnościach pielęgnacyjnych: nauka czesania, zaglądania w paszczę, kąpiele czy mycie zębów. Tylko wykonując wszystkie zabiegi pielęgnacyjne systematycznie nauczysz psa, że są one nieodzownym elementem jego życia. Jeśli to zaniedbasz lub dasz się sterroryzować, bądź pewien, że w przyszłości czeka cię ciężka droga..... hektolitry wylanej z wanny wody i pogoń za mokrym psem... to tylko optymistyczna wersja możliwych wydarzeń :-).

W monecie, gdy Twój podopieczny skończy 7-9 miesięcy rozejrzyj się za organizowanym w psich szkołach kursem na "Psa Towarzysza". Dlaczego warto wziąć udział w takich zajęciach? Przede wszystkim ugruntuje ono te zachowania i naukę, którą Twój czernysz "pobierał" w psim przedszkolu (chodzenie na smyczy, siad...). Oprócz tego zakres tego szkolenia doskonale zweryfikuje to, czego zdążyłeś samodzielnie nauczyć psa. Program na "Psa Towarzysza" jest tak ułożony, by zwierzęta utrwalały już nabyte umiejętności, ale także uczyły się nowych elementów typu: chodzenie przy nodze bez smyczy, waruj, zatrzymanie w pozycji itp. Często szkolenie wzbogacone jest chociażby o naukę poprawnego prezentowania psa w wystawowym ringu, co dla osób planujących karierę wystawową swojego podopiecznego jest równie ważne. Samorodne talenty wystawowe rodzą się niezwykle rzadko... za tym, co widzimy i podziwiamy na wystawach psów stoi systematyczna praca przewodnika (w wystawowym świecie fachowo zwanego handlerem) z psem. Nie dziw się kiedy na szkoleniu zbiorowym Twój czernysz odmówi wykonania po raz "enty" tego samego zadania... Szybko się bowiem on nudzi i monotonia mu nie służy, a jeśli uzna, że dane ćwiczenie opanował - powtarzanie go dziesiątki razy nie ma sensu. Postaraj się zatem zapewnić mu urozmaicenie. Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że materiał rozłożony na ok 3 m-ce szkolenia czernysze opanowują w połowę tego czasu, a na kursach uczą się szybko i bezbłędnie. Wszelkie zadania zapamiętują bardzo trwale i w krótkim czasie stają się liderami w grupie. W zasadzie na przypomnienie i utrwalenie materiału szkoleniowego wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie. Nie zapominaj, że każde poprawnie wykonane ćwiczenie musi być nagrodzone.... nie, nie musisz w tym celu wykupywać całego sklepu mięsnego;-) - często najlepszą nagrodą jest wygłaskanie psa, mały "smaczek" i specyficzna "radosna" intonacja głosu.

W wieku 6 - 14 miesięcy w organizmie psów i suk zachodzą duże zmiany hormonalne. Reakcje organizmu na te zmiany są u psów osobnicze, podobnie jak to jest u dojrzewających ludzkich nastolatków. Takim klasycznym objawem tych zmian są dość "osobliwe" reakcje psów na rzeczy dobrze im znane, będące często zaskoczeniem dla ich właścicieli. Oto nagle coś, obok czego przechodziły obojętnie wzbudza w nich teraz złość, agresję lub strach. Niewłaściwa reakcja właściciela na te anomalie zachowania może w dużym stopniu zaważyć na charakterze dorosłego psa. Dlatego nie należy zachęcać psa, a już na pewno nie zmuszać, by podszedł i sprawdził, że to ta sama dobrze mu znana rzecz. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ignorowanie takiego zachowania, by pies sam mógł przekonać się, że to ta sama rzecz tylko np.: zmieniła swoje położenie. Reakcja właściciela na irracjonalne zachowania dorastającego psa może ukształtować wzór zachowania w całym dorosłym jego życiu. Możesz być pewien, że osiągniesz skutek odwrotny do oczekiwanego stwarzając psu cieplarniane warunki, dodając mu odwagi i usuwając z drogi wszelkie przeszkody.

W zasadzie jeśli nabyłeś czernysza tylko do kochania, to na szkoleniu PT możesz zakończyć jego szkolną edukację, a w życiu powinieneś skupić się na odpowiednim wykorzystaniu zdobytych umiejętności. W Polsce właśnie ten rodzaj szkolenia cieszy się największym zainteresowaniem, a kończące go CTR-y zdobywają dyplomy z bardzo wysoką liczbą punktów (min:. Lary Zachełmianka, Batumi Performans, Brawyj Kozak z Brzegów Irtysza, Goran Mogador Willa Taira, Dymitr Mogador Willa Taira, Roma Mogador Willa Taira, Kola Iwola, Iwan Iwola, Kakadu-Tibia Filos, Iluzja i Ingar Valikord Willa Taira, Anastazja Cichy Don, bracia Lando i Ledo z Marboża, Elanor i Sindar s Osgiliathu to zaledwie wycinek z tych, które takie szkolenie posiadają).

Musisz wiedzieć, że Twój czernysz z natury będzie doskonale analizował sytuację - dla niego ważne będzie szybkie i skuteczne osiągnięcie celu, stąd też zawsze obierze drogą dającą największe szanse na jego zrealizowanie. Instynkt zachowawczy czernysza jest na tyle silnie rozwinięty, że i bez specjalnego obrończego szkolenia jest w stanie odpowiednio zareagować na realne zagrożenie. Jeśli jednak zdecydujesz się jego edukację kontynuować i wybierzesz kurs Psa Obrończego miej na uwadze fakt, iż czarne teriery rosyjskie to rasa długo dojrzewająca, a ich psychika kształtuje się do ok. 3 roku życia. Podejmowanie szkolenia obrończego u psa niedojrzałego emocjonalnie nie jest wskazane - warto poczekać, chociażby do osiągnięcia przez niego wieku ok. 18 miesięcy. Poza tym wymagają one doświadczonego instruktora i wcale nie mamy tu na myśli sterty dyplomów uzyskanych przez niego, a przede wszystkim chodzi nam o znajomość psychiki naszej rasy.

Często niedoświadczeni właściciele, którzy decydują się na szkolenie swojego CTR-a w kierunku Psa Obrończego zastawiają się, jak to możliwe, że ten pies na początku szkolenia, celowo omija przeszkody zamiast przez nie skakać, nie wykazuje "chęci" okazania agresji np.: podczas podawania rękawa, czy też podjęcia pościgu za pozorantem. Wbrew pozorom takie zachowanie nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach. Szukając przyczyny takiego stanu rzeczy warto wrócić do założeń standardu i przeanalizować do czego rasa została stworzona:-). Z założenia ma on osiągnąć skutecznie i szybko cel - zatem po co skakać?... jeśli jest miejsce, można ominąć i będzie szybciej:-). Atakuje również w trakcie realnego zagrożenia. Biegający przed czernyszem dobrze mu znany pozorant -przebieraniec w jego ocenie nie stanowi przecież zagrożenia - więc po co się trudzić:-). Wydaje sie również, że typowy program szkoleniowy prowadzony w wielu psich szkołach, który jest dobry dla owczarka niemieckiego nie jest już tak odpowiedni dla czarnego teriera rosyjskiego, który wymaga "indywidualnego toku nauczania", doświadczonego instruktora i stopniowego rozwijania cech wrodzonych. W kraju pochodzenia rasy, gdzie czernysze są poddawane obowiązkowemu szkoleniu, oprócz międzynarodowych programów szkoleń, istnieją specjalne - wewnętrzne rodzaje szkoleń  (np.: OKD, ZKS), które wydają się bardziej adekwatne właśnie do założeń standardu i są bardziej zgodne z psychiką i zachowaniem rasy. Oczywiście jeśli uda Wam się trafić na odpowiedniego szkoleniowca, to bazując na międzynarodowych programach szkoleń, z pewnością wyłuska on z czernysza jego największe atuty. W naszym kraju hodowlą, która jest znana ze szkolenia swoich czernyszy pod kątem IPO w I, II i III stopniu jest gdyńska hodowla "Filos" p. Iwony Wielewskiej, a takie psy jak: Babetta iz Moskowii z IPO-III, rodzeństwo Uris-Babetta i Unita-Babetta Filos z IPO-III, Tibia Filos z IPO-III, rodzeństwo Jasper-Tibia i Jaguar-Tibia Filos z IPO-III,  siostry Kestra-Tibia i Kasziga-Tibia Filos z IPO-III, czy Rusłan-Kasziga Filos z IPO-I są wszystkim znane. Również przedstawiciele innych hodowli posiadają dyplomy IPO min:. Ingar Valikord Willa Taira, Igor Konkury, Igor Czarna Piętnastka, E-Borys z Rubinkowskiego Pola i inne. Niestety mimo tylu zalet ogólnie CTR-y nie są popularną rasą wśród ras służbowych wykorzystywanych w Polsce przez służby mundurowe. Zaledwie pojedyncze osobniki pełnią określone funkcje np. w straży granicznej spotkać możemy Tengela Uni Vigo, a Pamir-Szira Filos pomaga strzec porządku strażnikom miejskim w Gdańsku.

Sporadycznie czernysze pracują w innych "profesjach" - np:. w dogoterapii, jak chociażby Dymitr Mogador Willa Taira. Jednostkowe przypadki biorą udział w zawodach Agality czy Frisbee (np.: Goran Mogador Willa Taira, czy Matemat Aurea Domus). Tu jednak o małej popularności tych dyscyplin z pewnością decydują rozmiary rasy:-). Wiele z psów odnoszących sukcesy na ringach wystawowych, to jednocześnie psy z wysokim stopniem wyszkolenia - warto wspomnieć - chociażby o Eru z Osgiliathu - urodzony w polskiej hodowli i eksportowany do Czech (ZZO, ZOP, ZPU1, ZM, IPO-V, FPr1, FPr2, IRO-RH-E, pies ratownik).

Porównując sytuację do innych krajów, z pominięciem Rosji i krajów Skandynawskich oraz USA, to nie tylko w Polsce mimo tylu zalet potencjał tej rasy nie jest "masowo" w służbach wykorzystywany.  W zasadzie można pokusić się o pewne spekulacje wyjaśniające dlaczego tak sie dzieje:

Po pierwsze standard rasy:

zgodnie z nim rasa nie wymaga żadnych szkoleń i prób pracy, co w praktyce oznacza, że w/g norm FCI nie jest rasą użytkową. Szkolenia nie dają możliwości prezentacji tej rasy w klasie użytkowej na wystawach rangi międzynarodowej, a jedynie na wystawach rangi krajowej, klubowej lub specjalistycznej zgodnie z wytycznymi danego państwa. Niestety zatwierdzając oficjalnie najnowszy standard rasy, dla nas z niezrozumiałych względów, po raz kolejny pominięto ten istotny fakt. Tym samym zdecydowana większość ?czernyszy trafia dosłownie na przysłowiowe kanapy, a użytkowym szkolenie zajmuje się tylko wąska grupa prawdziwych pasjonatów psich sportów kynologicznych.

Po drugie rozwój fizyczny i psychiczny rasy:

rasa długo rozwijająca się, zarówno pod względem fizycznym i psychicznym, która wymaga znacznie więcej inwencji i uwagi nie wzbudza w teraźniejszych służbach wielkiego zainteresowania.

Po trzecie pielęgnacja:

w momencie utworzenia rasy do pełnienia służby psa - wartownika - jego eksterier nie był tak ważny, jak właśnie charakter. W pierwszych latach rozwoju populacji nowej rasy przykładano dużą uwagę do pożądanych cech psychicznych, a eksterierowe traktowano trochę po macoszemu. Preferowano też zdecydowanie bardziej twardy włos, o mniejszej obfitości i długości, co znacznie ułatwiało pielęgnację. Od tego czasu  minęło mniej więcej 60 lat i czernysz z wojskowych koszarów przeniósł się na domowe pielesze trafiając w ręce zwykłych cywilów - kynologów - którzy pracowali, nie tylko nad utrwaleniem cech użytkowych, ale również nad ujednoliceniem eksterieru. Rasa na przestrzeni tych lat bardzo ewoluowała, a czarny, czworonożny żołnierz, oprócz nabycia ogłady i szlachetności wyrazu został również "wyposażony" w odpowiednie wierzchnie odzienie składające się z bujnego, obfitego i długiego włosa, który wymaga starannej pielęgnacji. Niestety rasy, które wymagają sporych nakładów pracy pod względem pielęgnacyjnym nie są w służbach mundurowych obecnie mile widziane.

Kwintesencją niniejszego artykułu niech będą słowa Międzynarodowego Sędziego Kynologicznego w Próbach Pracy i Behawiorysty osoby z prawie 30 letnim stażem w obcowaniu i szkoleniu psów na różnych płaszczyznach Pani Agnieszki Kępki ze szkoły Hauuu-Ward:

 

"To wspaniały użytkowy pies, który ma rzadkie dzisiaj i bardzo pozytywne cechy charakteru jak: odwaga, opanowanie, zdolność szybkiej uzasadnionej reakcji, wszechstronność w pracy, odporność na choroby. Po Sznaucerze odziedziczył wspaniałą cechę charakteru, czyli „godność osobistą”. Jeśli nie zlekceważysz inteligencji czarnego teriera, potrafisz z nim pracować - to na dzień dzisiejszy nie ma bardziej wszechstronnego w pracy psa. To wspaniała rasa i szkoda, że tak niewiele osób docenia te psy".

Redakcja Świata Czarnego Teriera

 w artykule wykorzystano zdjęcia:

- autor P. Raciński - Rusi Kodiakowna z Ruskich Bylin

- autor - K. Stańczak - czernysze z hodowli Ben Nevis

- autor K. Sokólska - Lary Zachełmianka

- autor A. Graupner - Boyar Argus Electra

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768