O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Szczenię w nowym domu, czyli kilka praktycznych rad, jak stworzyć Wspaniałą i Szczęśliwą Nową Rodzinę……

Szanowny przyszły Właścicielu nowego członka rodziny w postaci szczenięcia Czarnego Teriera Rosyjskiego, pragnę podzielić się z Tobą wiedzą, która pozwoli Ci stworzyć zrównoważone STADO, w którym panuje przede wszystkim szacunek i zaufanie (co jest w psim świecie najważniejsze), oraz obopólne szczęście, harmonia i radość, że jesteście razem…..

Szczenię uczy się „psiego języka” od pierwszych dni swojego życia - od Matki i ufa, że wszyscy dookoła znają również tą mowę, wobec tego, gdy Ty zaczynasz dawać Maluchowi sprzeczne informacje - szczeniak czuje się zdezorientowany, zagubiony i nieszczęśliwy - w skrajnych przypadkach, gdy pozycja Przywódcy Stada jest Jego zdaniem „nie obsadzona”,  już 8 tygodniowe szczenię jest w stanie ją przejąć! To rodzi frustrację szczenięcia, „jego” człowiek irytuje się, że szczeniak podgryza jego i domowników, znaczy teren, niszczy przedmioty i po prostu nie wykonuje poleceń! (…. a dlaczego miałby je wykonywać, skoro to On tu rządzi?!)

W rodzinnym domu, suka odchowując miot, stosuje zasady i ograniczenia, zabawą i czułością nagradza jedynie uległość, natomiast każde niestabilne zachowanie sprzeczne z naturą natychmiast dyscyplinuje dotykiem, i tego musimy się nauczyć. Brzmi to dla niektórych bezdusznie i niehumanitarnie, ale w tym właśnie jest problem, że wielu z nas traktuje psy jak ludzi, czym robi krzywdę i psu, i sobie. Szczenię wychodzi z domu rodzinnego „wychowane”, to my - ludzie - tworzymy wszystkie późniejsze problemy z zachowaniem psiaka.

Gdy odbieramy szczenię od odpowiedzialnego Hodowcy, mamy pewność, że szczenię zna zarówno zasady, jak i ograniczenia istniejące w Jego świecie, a mianowicie: Przywódca rządzi i nie należy się Jemu sprzeciwiać, nie należy przekraczać prywatnej przestrzeni Przywódcy, bez wyraźnego zaproszenia z Jego strony (szczególnie mocno zaznaczone, gdy szczenię wychowuje również Ojciec), nagradzana jest tylko uległość,  jak tylko zwolni się miejsce lidera - należy przejąć przywództwo stada - ponieważ wówczas będzie się miało pierwszeństwo przy otrzymywaniu pożywienia, co jest absolutnym priorytetem!

Przyjeżdżamy więc po naszego maluszka, i natychmiast mamy ochotę wziąć Go na ręce, tulić, całować, pieścić… te cudowne szczenięce oczęta… ten czarny nochal niczym guziczek…, ale…. najlepszym, co możemy zrobić, jest dyskretne obserwowanie szczeniaka, unikanie wyraźnego kontaktu wzrokowego, nie dotykanie Go bez potrzeby i nie „piszczenie” do Niego „ach… jakiś ty słodziak…”

Po zabraniu psiska do auta, nie tulmy Go, nie „ćwierkajmy” (zapytajmy hodowcę, czy szczenię podróżowało już samochodem np. na przegląd hodowlany - jeśli tak -  to jak zniosło podróż - nie mając pewności, co do reakcji malucha zabezpieczmy odpowiednio wnętrze pojazdu), pilnujmy szczenię tak, aby w trakcie jazdy nie spadło np. przy gwałtownym hamowaniu (chyba, że wieziemy je w odpowiednim transporterze) i postarajmy się Je ignorować - dzięki temu, w sytuacji, gdy szczeniak wystraszy się czymś podczas jazdy autem, nie zablokujemy Go w tym stanie umysłu, a On, czując naszą asertywną energię uzna, że nic złego się nie dzieje i nabierze do nas szacunku i zaufania.

Po dojechaniu do domu, nie wnośmy szczeniaka na rękach, prosto na kanapę, ale poszukajmy bezpiecznego miejsca w okolicy (szczeniaczek jest przecież w trakcie kwarantanny), dajmy Mu się załatwić, i nawet, jeśli wówczas weźmiemy Go na ręce, nie wnośmy szczenięcia  z „wysokiej pozycji Przywódcy” - przed sobą - jako pierwszego - do naszego domu, tylko już od teraz zacznijmy ustanawiać zasady, które w przyszłości zaprocentują…

Posadźmy szczeniaka na progu, dopnijmy smycz i poczekajmy, aż wszyscy domownicy przekroczą próg, następny wchodzi obecny przewodnik, i na końcu…. pies! W ten sposób, zrozumiały dla naszego nowego członka rodziny, dajemy Mu do zrozumienia, że mieszkanie należy do nas! Następnie, na smyczy, obchodzimy wszystkie pomieszczenia, do których pies będzie miał dostęp, trzymając się zasady - pies wchodzi do pomieszczenia drugi i drugi je opuszcza (wychodząc na spacery, również wychodzi z tyłu).

Następnym krokiem, jest wskazanie pieskowi Jego nowego „leżyska” (które będzie Jego absolutnym azylem i gdzie nie wolno Go nawet dyscyplinować), oraz miejsca, w którym będzie otrzymywał posiłek. Nalewamy świeżej wody, nakładamy otrzymaną od Hodowcy karmę do miski i odchodzimy - ignorując szczenię! Tak…. Wiem…. Serce Wam się ściska, łzy cisną się do oczu, a ręce wyrywają się do głaskania… cisną się na usta inwektywy pod moim adresem…... A jak to wytłumaczyć dzieciom?! Prosto! To nie pluszowy miś! To żywa Istota! Jeśli nie uda się Wam wytłumaczyć tego dzieciakom, to prawdopodobnie nigdy nie będziecie w stanie zostać Liderem stada dla psa, ponieważ będzie to świadczyło o tym, że brak Wam odpowiedniej, silnej i asertywnej energii, oraz wszelkiej konsekwencji, która jest nieodzowna w ustalaniu zdrowych relacji  człowiek - pies.

Ale uwaga! Wasz szczeniaczek na razie wygląda na wystraszonego, smutnego lub niepewnego siebie, ale tylko dlatego….., że właśnie Was taksuje i obserwuje, szuka przywódcy - bo tak jest zaprogramowany - szuka luki, w którą będzie mógł „wskoczyć”, aby zapewnić sobie jak najwyższe miejsce w hierarchii stada - TAK! Teraz jesteście Jego nowym STADEM!

Pies żyje chwilą, nie racjonalizuje, być może brak mu pierwszego stada, ponieważ znał panujące tam zasady i był u siebie, ale naturą rzeczy jest wstąpienie do nowego stada i on to rozumie! Wasza nadmierna ekscytacja, żal, smutek, złość, irytacja i tym podobne ludzkie reakcje, są dla niego jedynie oznaką Waszej słabości i niestabilności, dlatego właśnie, pies nie posłucha „wściekłego” człowieka - raczej zastosuje unik od tej złej energii, a za litość odwdzięczy się Wam brakiem posłuszeństwa.

Gdy szczenię oswoi się już z nowym otoczeniem, sprawdzi Was, zapraszając do zabawy! W świecie psów, do zabawy zaprasza „wyższy rangą”, a gdy robi to „podwładny” - jest przez Przywódcę ignorowany! Szczeniak zacznie zwracać na siebie uwagę szczekaniem, podskubywaniem Waszych rąk i nóg, ale….. jeśli chcecie dać mu wyraźne wskazówki kto tu rządzi, jego dotyk (ukąszenia, skubanie) należy również kontrować dotykiem - najczęściej składamy palce ręki „w paszczę” i dotykamy szczenię tam, gdzie dotknęłaby matka - w szyję - bez złości, ale stanowczo - gwarantuję, że szczeniak to zrozumie! Gdy odejdzie, położy się, jakby był zrezygnowany, oznacza to, że okazał uległość, ponieważ zrozumiał Wasz przekaz, wówczas możecie zaprosić psa do zabawy na Waszych warunkach, ale uwaga… nie powinien przekroczyć pewnego stopnia ekscytacji - powiedzmy 3 w skali do 10, ponieważ ponownie zacznie Was „kąsać”…. i… będziecie musieli „oddać”, a potem kompletnie Go zignorować!

Tak powinny wyglądać przynajmniej 2 pierwsze dni szczeniaka w Nowym Stadzie, żeby Wasze relacje były dla niego czytelne, zrozumiałe, i żeby szczenię potrafiło się zrelaksować. Wiem, że to trudne i dla wielu z Was niezrozumiałe, ale życie psa w domu bez zasad czyni Go nieszczęśliwym, i taki właśnie sposób (czytelny i zrozumiały dla szczenięcia) wprowadzenia go do Waszego Stada, pozwoli na uniknięcie w przyszłości niechcianych zachowań, które będą wyprowadzały Was z równowagi. Dzięki takiemu podejściu, szczenię się zrelaksuje, przyjmie pozycję podwładnego - co oznacza, że w przyszłości nie będzie wymagało, abyście to Wy wykonywali jego polecenia, nie będzie niszczyło mieszkania, ale będzie Was bronić „do krwi ostatniej”, i nie będzie niepotrzebnie agresywne!

Pamiętajmy, że jeśli nawet Hodowca nauczył szczenię czystości, nie znacie jeszcze sygnałów, jakie maluch Wam daje, kiedy chce się załatwić. Proszę więc, przyjmijcie taką metodę: obserwujcie i wynoście na dwór szczeniaczka natychmiast po jego obudzeniu; nagradzajcie go za zrobienie potrzeby na dworze; karćcie tylko słownie - jeśli zacznie załatwiać się w domu i to na Waszych oczach - natychmiast weźcie malucha na ręce i wynieście na dwór - tam, jeśli na zewnątrz dokończy to, co zaczął w domu, należy mu się pochwała i nagroda! Nigdy nie wydzierajcie się na psa, jeśli zastaniecie „niespodziankę” po fakcie, spokojnie wyszorujcie dane miejsce chemią i wyprowadźcie psa na dwór.

W dalszej części Waszego wspólnego pożycia, czułość i miłość jest jak najbardziej potrzebna, pieszczoty i nagradzanie mile widziane, pod jednym wszakże warunkiem: nie zapominajmy, ze w świecie psów, najważniejszy jest szacunek i zaufanie, potem zasady, ograniczenia i dyscyplina, natomiast czułość i miłość zajmują ostatnie pozycje, ponieważ to nie od nich zależy przetrwanie gatunku!

Przywódca porusza się zawsze dumnie wyprostowany (uwaga, jesteście obserwowani!) jest zawsze zrównoważony - dlatego nigdy nie dyscyplinujemy psa, gdy jesteśmy podenerwowani, czyli niestabilni.

Sprawiedliwy, co nie oznacza, że pies ma jeść z Wami przy stole - wręcz przeciwnie, to drapieżnik, który jest w stanie przegryźć jednym ruchem szczęki kość od golonki, więc w stosunku do ludzi musi być uległy i żyć w błędnym przeświadczeniu, że to my jesteśmy silniejszym gatunkiem - pies je wtedy, gdy ostatni domownik skończy posiłek - oczywiście, gdy je jako szczenię - częściej, zjedzcie proszę, choć kawałek kiełbasy lub sera na psich oczach, zanim postawicie mu michę!

Domownik, który ma najsłabszą energię (nie mylmy tego z wiekiem, często mi się zdarza, że 2 letni synek ma silniejszą energię asertywną niż tatuś), powinien podawać psu jedzenie oraz picie i w ten sposób zapewnić sobie szacunek „czterech łap”.

Wychodźcie całym stadem na spacery, pilnujcie, żeby szczenię nie wyprzedzało na smyczy żadnego z Was, nawet wózka z noworodkiem – kto idzie przodem- ten rządzi i nie musi słuchać poleceń!

Jestem zdania, że  kara jest niedopuszczalna, a dyscyplina konieczna! Tylko w ten sposób stworzycie zdrowe relacje z psem i będziecie wszyscy szczęśliwi przez kolejne kilkanaście lat.

Pamiętajmy także, że szczenię Czarnego Teriera Rosyjskiego to potężna Istota, czysta - chodząca empatia i zawsze będzie projekcją Waszych oczekiwań, co oznacza, że jeśli zachowanie psa Wam się nie podoba, to prawdopodobnie sami tą sytuację stworzyliście! Czarne Teriery Rosyjskie często są dominujące i terytorialne, wobec czego, już od najmłodszego wieku, powinny być socjalizowane z innymi psami - można w tym celu odwiedzić z maluchem najbliższą wystawę, omijając oczywiście rasy agresywne. Przy spotkaniu z innym psem, nigdy nie naciągajcie smyczy, bo szczenię nie będzie mogło się przedstawić, a jedynie wkurzy psa stojącego przed sobą, swoją wypięta piersią i podniesionym kłębem!

Poszukajcie odpowiedzialnego szkoleniowca, który wie, że Czernysza nie szkoli się tak, jak na przykład Owczarka Niemieckiego. Tej rasie wystarczy po 15 minut dziennie! Jeśli „znęcamy” się nad CTR-em godzinami - On się nudzi, bo przecież już dawno pokazał, że potrafi, i co się człowieku czepiasz?! Chyba najbardziej zbliżona do tresury Czarnego Teriera Rosyjskiego, jest tresura Airedale Teriera, którego w "krwi" Czernysza "płynie" około 30%, ale niestety, wielu szkoleniowców nie ma o tym pojęcia i zalicza same porażki z naszą rasą.

Mam nadzieję, że Ci z Państwa, którzy postanowią zapewnić sobie wspaniałą, zrównoważoną i szczęśliwą rodzinę z Czarnym Terierem Rosyjskim w roli członka rodziny, skorzystają z moich rad, choć wiem, jak trudno będzie Wam to zrobić, ale…. Jeśli Wam się uda, będziecie zbierać plony tego swojego poświęcenia latami i słuchając w parku opowieści, jak inne psy wyprowadzone na smyczy przeciągnęły przez pół boiska swoich właścicieli po trawie, lub zniszczyły mieszkanie, będziecie mieć albo „coś do powiedzenia”, albo „niezły ubaw”.

Pozdrawiam

 

Behawiorystka

Julita Unterschutz

 

zdjęcia: p. J. Unterschutz: szczenięta z hodowli Black Nexsuss FCI

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768