O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Jak zrobić różne Championaty 66 krajów? 

Zdecydowana większość hodowców i wystawców, przed podbojem zagranicznych ringów wystawowych szuka informacji związanych z warunkami przyznawania tytułów championa w interesującym ich kraju. Z doświadczenia wiemy, że dostępność do tych materiałów jest ograniczona, a i różnorodność językowa nastręcza dodatkowych problemów w rozszyfrowaniu tego, co akurat autor miał na myśli. Dlatego też postanowiliśmy przygotować taki mini niezbędnik każdego wystawcy, gdzie sukcesywnie gromadzimy przepisy i warunki dotyczące zdobycia tytułów championa dorosłego, championa młodzieżowego i wielu innych championatów w poszczególnych krajach. Do tej pory zgromadziliśmy informacje dotyczące 66 krajów!

W większości zebrane dane pochodzą z oficjalnych stron internetowych danych organizacji kynologicznych (tłumaczenie we własnym zakresie). Staramy się na bieżąco sprawdzać aktualność zamieszczonych tutaj informacji i w razie konieczności wprowadzamy korekty. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że przepisy i regulaminy mogą zmienić się w każdym momencie ich obowiązywania, a my nie zawsze zdążymy nanieść poprawki na czas. Stąd też poniższy spis ma jedynie charakter informacyjny, a aktualność zawartych tutaj danych zawsze należy sprawdzać indywidualnie w Zarządzie Głównym interesującego Państwa kraju. Nasza Redakcja nie gwarantuje aktualności, ani też poprawności widniejących w zestawieniu informacji. Spis został przygotowany ze szczególnym uwzględnieniem warunków niezbędnych do uzyskania różnych tytułów championa dla posiadaczy rasy Czarny terier rosyjski. Dla właścicieli innych ras warunki mogą być całkiem inne!

Dobra rada: wiele krajów na zasadzie "promocji" i chęci przyciągnięcia do siebie, jak największej liczby wystawców organizuje łączone wystawy (np. 2 x CACIB, 3 x CACIB, CACIB + CAC krajowa, CACIB + CAC klubowa, CACIB + CAC krajowa + CAC klubowa i inne kombinacje odbywające się zwykle w ciągu jednego weekendu lub tygodnia), gdzie na szczególnych zasadach przyznawane są tytuły championa dorosłego i młodzieżowego (z pominięciem zasad odgórnie obowiązujących). Zachęcamy zatem wszystkich kompletujących kalendarz wystawowych imprez do dokładnego studiowania wiadomości podawanych na stronach www interesujących Was krajów - wygrane z takich łączonych wystaw dają możliwość zdobycia cennych tytułów w trakcie jednego wyjazdu.

Polska podpisała z Łotwą, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Estonią umowy o wzajemności przyznawania tytułu dorosłego Championa Wystawowego swojego kraju (po jednym zdobyciu CAC dla psów/suk posiadających tytuł Championa Polski). Szczegóły w poniższym artykule.

 

Ponadto jeszcze następujące kraje przyznają psom/sukom w polskich rękach tytuł dorosłego Championa Wystawowego swojego kraju (po jednym zdobyciu wniosku CAC dla psów/suk z tytułem Championa Polski). Należą do nich m.in. Armenia, Azerbejdżan, Cypr, Dania, Egipt, Finlandia, Kirgistan, Kazachstan, Kuwejt, Luksemburg, Mołdawia, Norwegia, Rosja, Serbia i Szwecja. Szczegóły w poniższym artykule.

 

A tytuł Championa Młodzieży swojego kraju (po jednym zdobyciu Zwycięstwa Młodzieży/JCAC dla psów/suk z tytułem Młodzieżowego Championa Polski przyznają m.in. Armenia, Azerbejdżan, Egipt, Estonia, Kirgistan, Kazachstan, Kuwejt, Luksemburg, Uzbekistan i Rosja.  Szczegóły w poniższym artykule.

 

Aktualizacja artykułu:

sierpień 2018 (aktualizacja dotyczy krajów oznaczonych gwiazdką "new", ponadto do spisu dodano Australię, Islandię, Filipiny i Kuwejt).

 


TYTUŁY SPECJALNE:

 


powrót

ARMENIA

Armenian Dog-Lovers Association

 http://www.adla.am/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Armenii należy uzyskać na dwóch wystawach od 2 różnych sędziów 2 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Przy czym jeden wniosek musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Armenii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

Jeśli pies/suka stanowi własność członka kraju przynależącego do FCI lub partnera kontraktowego FCI i posiada tytuł championa swojego kraju, to tytuł Champion Armenii może być przyznany po zdobyciu jednego wniosku CAC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Armenii należy uzyskać na dwóch wystawach wniosek JCAC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Armenii wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Jeśli pies/suka jest już championem młodzieżowym swojego kraju, to wystarczy jeden wniosek JCAC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Armenii:

 • pies/suka musi posiadać dwukrotnie zatwierdzony Championat Armenii i do tego musi zdobyć dodatkowo jeden wniosek CAC (certyfikat na krajowego championa);

 • pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Armenii oraz musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju przynależącego do FCI lub partnera kontraktowego FCI i do tego musi zdobyć dodatkowo jeszcze jednej wniosek CAC (certyfikat na krajowego championa).

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ADLA.


powrót

 

AUSTRALIA

Australian National Kennel Council

 http://www.ankc.org.au/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Australii pies/suka zarejestrowany w ANKC musi uzyskać na czterech wystawach, od co najmniej czterech sędziów, co najmniej cztery wnioski Challenge Certificates/Best of Breed Certificates i ponadto musi uzbierać łącznie 100 punktów przyznawanych wg następującego klucza:

 1. Challenge Certificate Winner - psy

  5 punktów plus po jednym punkcie za każdego psa w danej rasie wystawionego na danej wystawie;

 2. Challenge Certificate Winner - suki

  5 punktów plus po jednym punkcie za każdą sukę w danej rasie wystawioną na danej wystawie;

 3. Best of Breed Certificate Winner

  5 punktów plus po jednym punkcie za każdego psa i każdą sukę w danej rasie wystawionych na danej wystawie;

 4. Best in Group Winner

  każdy zwycięzca z siedmiu grup otrzymuje 5 punktów plus po jednym punkcie za każdego psa i każdą sukę wystawionych na danej wystawie w grupie, z której pochodzi zwycięzca;

 5. Runner up to Best in Group

  każdy zwycięzca z siedmiu grup otrzymuje 5 punktów plus po jednym punkcie za każdego psa i każdą sukę wystawionych na danej wystawie w grupie, z której pochodzi zwycięzca. Maksymalnie może być przyznanych 15 punktów lub 10 punktów mniej niż otrzymał Best in Group Winner;

 6. Best in Show Winner

  5 punktów plus po jednym punkcie za każdego psa i każdą sukę wystawionych na danej wystawie;

 7. Runner up to Best in Show

  Runner up to Best in Show Winner - 10 punktów mniej niż otrzymał Best in Show Winner.

Punkty mogą być przyznane psu/suce w wieku powyżej 6 miesięcy.

 

Punkty przyznane zgodnie z powyższymi punktami a), b), c), d) i f) nie podlegają kumulacji i w żadnym przypadku nie mogą przekroczyć 25 punktów zdobytych na jakiejkolwiek pojedynczej wystawie dla zwycięzcy Best of Breed, Best in Group lub Best in Show.

 

Punkty przyznane zgodnie z powyższymi punktami (a), (b), (c), (d), (e) i (g) nie podlegają kumulacji i nie mogą w żadnym przypadku przekroczyć 15 punktów na jakiejkolwiek pojedynczej wystawie dla zwycięzcy Runner Best in Group lub Runner Up to Best Exhibit in Show. Ponadto jeśli w rasie zostaną przyznane punkty powyżej 15 punktów, to żadne dodatkowe punkty nie zostaną już przyznane.

 

W Australii istnieją następujące klasy wystawowe:

 • Baby Puppy (dla psów/suk w wieku od 3 miesięcy i poniżej 6 miesięcy);

 • Minor Puppy (dla psów/suk w wieku od 6 miesięcy i poniżej 9 miesięcy);

 • Puppy (dla psów/suk w wieku od 9 miesięcy i poniżej 12 miesięcy);

 • Junior (dla psów/suk w wieku od 9 miesięcy i poniżej 18 miesięcy);

 • Intermediate (dla psów/suk w wieku od 18 miesięcy i poniżej 36 miesięcy);

 • Novice (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które przed zamknięciem zgłoszeń na daną wystawę nie wygrały First Prize na żadnej wystawie rangi: Parade, Open Show lub Championship Show);

 • Graduate (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które przed zamknięciem zgłoszeń na daną wystawę nie wygrały Challenge Certificate);

 • Limit (dla psów/suk w wieku powyżej 12 miesięcy, które nie posiadają tytułu championa lub przed zamknięciem zgłoszeń na daną wystawę nie zgromadziły wystarczającej ilości punktów, by spełnić warunek do uzyskania tego tytułu);

 • State Breed (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które zostały wyhodowane na obszarze danego Stanu, na którym są wystawiane);

 • Australian Bred (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które zostały wyhodowane w Australii);

 • Bred by Exhibitor (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które zostały wyhodowane przez wystawcę i na danej wysatwie są przez niego wystawiane we wszystkich konkurencjach);

 • Open (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy należących do ras uznanych przez ANKC);

 • Veteran I (dla psów/suk w wieku powyżej 7 lat);

 • Veteran II (dla psów/suk w wieku powyżej 10 lat).

Challenge Certificate jest przyznawany jeden na płeć z porównania zwycięzców powyższych klas (z pominięciem klasy Baby Puppy). Sędzia ma prawo do przyznania reserve Challenge Certificate dokonując powtórnego porównania między pozostałymi zwycięzcami klas, a psem/suką z lokatą II, z której pochodzi zdobywca/zdobywczyni Challenge Certificate. Następnie sędzia porównuje zdobywcę Challenge Certificate psa ze zdobywczynią Challenge Certificate suką i wyłania Zwycięzcę Rasy (Best of Breed). Pies/suka, który/a nie zdobył/a BOB jest porównywany/a ze zdobywcą reserve Challenge Certificate z płci, z której pochodzi zdobywca/czyni BOB i sędzia wyłania zdobywcę/czyni tytułu Runner Up Best of Breed. Zwycięzca Rasy (Best of Breed) ma obowiązek reprezentowania rasy na wyborach Zwycięzcy Grupy (Best of Group). W Australii istnieje podział na 7 Grup. CTR należy do Grupy 6 - Utility. Zrezygnowanie z uczestnictwa w wyborze Zwycięzcy Grupy (Best of Group) skutkuje unieważnieniem przyznanego wniosku Challenge Certificate.

 

ANKC jest krajem zrzeszonym z FCI, dlatego też na mocy wspólnych porozumień odbywają się tam minimum dwie w roku wystawy rangi międzynarodowej pod patronatem FCI, gdzie przyznawany jest wniosek CACIB na championa międzynarodowego C.I.B. Na tego rodzaju wystawach sędziowanie w poszczególnych rasach odbywa się na zasadach opisanych wyżej tj. z każdej klasy (Minor Puppy - od 3 do 6 miesięcy, Puppy - od 6 do 12 miesięcy, Junior - od 9 do 18 miesięcy, Intermediate - od 18 do 36 miesięcy, Open - powyżej 15 miesięcy, Champions - dla psów/suk z tytułem Championa) wyłaniany jest pies/suka z lokatą pierwszą oceną doskonałą, a sędzia z porównania wyłania zwycięskiego psa i zwycięską sukę, którym przyznaje wniosek CACIB. Do porównania o CACIB nie mogą stawać zwycięzcy klas Minor Puppy i Puppy. Zwycięzca/Zwyciężczyni klasy Junior oraz Champion może stanąć do porównania o CACIB o ile ma skończone 15 miesięcy. Sędzia może również przyznać res. CACIB z porównania pozostałych zwycięzców oraz psa/suki z lokatą II oceną doskonałą z klasy, z której pochodził/a zdobywca CACIB (pod warunkiem, że mają skończone 15 miesięcy).

 

Wnioski Challenge Certificate na tego typu wystawach są przyznawane wg zasad obowiązujących dla wystaw organizowanych pod patronatem ANKC, dlatego też mogą być one przyznane niezależnie od wniosku CACIB - innemu psu/suce (np. zwycięzcy klasy Puppy lub Junior, który kwalifikuje się wiekowo do zdobycia wniosku Challenge Certificate, ale nie ma jeszcze 15 miesięcy i nie kwalifikuje się do konkurowania o wniosek CACIB).

 

Na tego typu wystawach organizowane są wybory Zwycięzców Grupy wg zasad FCI tj. poszczególne rasy są przysposobione do 10 grup i zgodnie z podziałem FCI nasza rasa należy do Grupy 2.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Australii pies/suka zarejestrowany w ANKC musi uzyskać łącznie 1000 punktów przyznawanych wg opisanego wyżej klucza.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Supreme Championa Australii pies/suka zarejestrowany w ANKC musi uzyskać łącznie 1000 punktów przyznawanych wg opisanego wyżej klucza oraz dodatkowo musi wygrać trzy Zwycięstwa BIS przyznane przez trzech różnych sędziów lub musi wygrać dziesięć Zwycięstw BOG przyznanych przez dziesięciu rożnych sędziów na wystawach Multi-Breed lub Breed Specialty Best in Show.


Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ANKC.

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

AUSTRIA 
Österreichischer Kynologenverband

  http://www.oekv.at
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Austrii należy uzyskać na czterech wystawach od 3 sędziów cztery wnioski CACA (certyfikat na krajowego championa, przy czym minimum dwa wnioski muszą być zdobyte na wystawie rangi międzynarodowa. Pomiędzy pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć co najmniej 1 rok. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CACA musi mieć skończone 15 miesięcy. W Austrii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Uwaga! Po spełnieniu warunków do uzyskania tego tytułu właściciel ma rok od tej daty, by oficjalnie tytuł potwierdzić. Jeśli tego nie zrobi, to po upływie roku wnioski przepadną!.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Austrii należy uzyskać na trzech wystawach (dwóch rangi krajowej i jednej rangi międzynarodowej lub klubowej) wniosek CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch sędziów, lub 2xCAJC plus 1 CAC z klasy pośredniej lub otwartej uzyskany do wieku 24 miesięcy, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Austrii wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Austrii pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Austrii i do tego musi zdobyć dodatkowo 5 x CACA (certyfikat na krajowego championa) w klasie championów od 3 różnych sędziów tylko na wystawach międzynarodowych.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów należy zdobyć w klasie weteranów trzykrotnie lokatę I ocenę doskonałą wraz z tytułem Zwycięzca Weteran od dwóch różnych sędziów.

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny OKV.

Niemcy, Austria i Szwajcaria na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuły Champion Alp, Młodzieżowy Champion Alp i Champion Weteranów Alp. Szczegóły w zakładce Champion Alp.

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Austrii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami (psy urodzone po 01.01.2008).


powrót

AZERBEJDŻAN
Kennel Union Of The Republic Of Azerbaidjan
  
http://www.kinolog.az
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Azerbejdżanu należy:

 • uzyskać na dwóch wystawach rangi międzynarodowa organizowanych przez KSRA dwa wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) od dwóch różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Azerbejdżanie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów/suk z tytułem championa krajowego lub Interchampiona). Nie określono limitu czasowego pomiędzy wnioskami;

 • uzyskać na czterech wystawach rangi CAC organizowanych przez KSRA cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) od trzech różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Azerbejdżanie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów/suk z tytułem championa krajowego lub Interchampiona). Nie określono limitu czasowego pomiędzy wnioskami;

 • Jeśli pies jest już championem dorosłym jednego z krajów przynależących do FCI wystarczy zdobycie jednego wniosku CAC na wystawie rangi CAC/CACIB.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa KURA należy uzyskać na jednej wystawie rangi międzynarodowa organizowanej przez KSRA jeden wniosek CACIB (certyfikat na międzynarodowego championa). Wniosek CACIB przyznawany jest jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą i wnioskiem CAC z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Azerbejdżanu należy posiadać zatwierdzony tytuł Championa Azerbejdżanu i zatwierdzony tytuł Champion KUSA plus należy uzyskać na jednej wystawie wniosek CAC lub posiadać zatwierdzony tytuł Champion Azerbejdżanu i zdobyć dwa wnioski CAC z dwóch wystaw rangi międzynarodowa organizowanych przez KSRA.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Azerbejdżanu należy uzyskać na dwóch wystawach (rangi krajowa/specjalistyczna/międzynarodowa lub klubowa) dwa wnioski CAJC. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Tytuł CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Jeśli pies posiada tytuł championa jednego z krajów przynależących do FCI to wystarczy jeden wniosek CAJC.


Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSRA.

 

Azerbejdżan i Gruzja na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Kaukazu i Młodzieżowy Champion Kaukazu. Szczegóły w zakładce Champion Kaukazu.


powrót

BELGIA
Union Royale Cynologique Saint Hubert
  http://www.srsh.be

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Belgii (rasy nie podlegające próbom pracy) należy:
uzyskać na czterech wystawach od trzech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) trzy z wystaw rangi CAC i jeden z wystawy rangi CACIB, przy czym wnioski CAC przyznawane są tak, jak wnioski CACIB jeden na płeć (certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności) z porównania zwycięzców klas pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów. Wymagany jest odstęp czasu i pomiędzy pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć co najmniej 1 rok. Wnioski uzyskane na wystawach organizowanych przez SRSH są liczone podwójnie. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Belgii należy uzyskać na trzech wystawach (rangi krajowa/specjalistyczna/międzynarodowa lub klubowa) przynajmniej dwie oceny bardzo dobre i jedną ocenę doskonałą wraz z lokatą pierwszą od trzech różnych sędziów w klasie młodzieży (od 9 miesiąca do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Belgii Weteranów należy uzyskać na czterech wystawach (rangi krajowa/specjalistyczna/międzynarodowa lub klubowa) oceną doskonałą i lokatę pierwszą od trzech różnych sędziów w klasie weteranów (od 8 lat).


Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny LOSH.

 

Trzy sąsiadujące ze sobą kraje w Europie Zachodniej, które tworzą region zwany Beneluksem (Belgia, Holandia i Luksemburg) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu odpowiednich wniosków przyznają tytuł Championa Beneluksu, Młodzieżowego Championa Beneluksu lub Championa Beneluksu Weteranów. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Beneluksu.


powrót

BIAŁORUŚ
Belorussian Cynological Union (BCU)
www.bcu-upo.org
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Białorusi należy spełnić jeden z niżej wymienionych warunków:

 • na mocy wspólnego porozumienia dla psów/suk, które posiadają tytuł Champion Polski i stanowią własność polskiego wystawcy (rejestracja w ZKwP) wystarczy zdobycie 1 wniosku CAC na wystawie międzynarodowej organizowanej przez BCU. Na Białorusi certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

Jeśli jednak pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to do zdobycia tytułu Championa Białorusi trzeba zgodnie z wymogami Komisji Rasy dla rasy Czarny terier rosyjski uznawanej na Białorusi za rasę użytkową posiadać w pierwszej kolejności dyplom ze szkolenia IPO lub rosyjskiego ZKS plus OKD lub niemieckiego SchH, a ponadto należy spełnić jeden z niżej wymienionych warunków:

 • na 4 wystawach (ranga wystawy bez znaczenia) od 3 różnych sędziów  należy zdobyć 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa);

 • na 2 wystawach od 2 różnych sędziów należy zdobyć 2 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) przy czym 1 wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa lub na wystawie specjalistycznej rasy;

Na Białorusi certyfikaty CAC są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Białorusi należy spełnić jeden z niżej wymienionych warunków:

 • uzyskać na trzech wystawach organizowanych przez BCU trzy wnioski JCAC od trzech różnych sędziów;

 • uzyskać dwa wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów. Jeden z wniosków musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa lub specjalistyczna danej rasy;

 • tytuł Młodzieżowy Champion Białorusi przyznaje się psu/suce, który/a zdobył/a tytuł Młodzieżowego Championa Rasy (Porody);

 • uzyskać dwa wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów na organizowanych podwójnych wystawach międzynarodowych.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Białorusi wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Białorusi należy:

 • posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i trzykrotnie spełnić jeden w wyżej wymienionych warunków potrzebnych do zdobycia tytułu Championa Białorusi;

 • posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i Champion Polski oraz zdobyć 2 wnioski CAC na wystawach międzynarodowych;

 • posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i Champion Polski oraz zdobyć 3 wnioski CAC z jakichkolwiek wystaw;

Na Białorusi certyfikaty CAC są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Grand Championa Białorusi należy:

 • posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Białorusi i dwukrotnie spełnić jeden w wyżej wymienionych warunków potrzebnych do zdobycia tytułu Młodzieżowego Championa Białorusi przy czym 1 wniosek JCAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa lub specjalistyczna;

 • posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Białorusi i Młodzieżowego Championa Polski oraz zdobyć 2 wnioski JCAC z jakichkolwiek wystaw;

 • posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Białorusi i Młodzieżowego Championa Polski oraz zdobyć 1 wniosek JCAC z wystawy międzynarodowej.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Białorusi wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca)

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rasy (Porody) należy spełnić jeden z niżej wymienionych warunków:

 • zdobyć tytuł Najlepszego w Rasie Psa lub Najlepszej w Rasie Suki na wystawie rangi championat rasy;

 • zdobyć 2 wnioski CAC od dwóch sędziów na wystawach specjalistycznych;

 • dla psa/suki z tytułem Młodzieżowego Championa Rasy wystarczy zdobyć jeden wniosek CAC uzyskany na wystawie specjalistycznej.

Na Białorusi certyfikaty CAC są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rasy (Porody) należy uzyskać:

 • tytuł przyznawany jest psu/suce zwycięzcy klasy młodzieży z wnioskiem JCAC na wystawie rangi championat rasy;

 • dwa wnioski JCAC uzyskane od dwóch sędziów różnych na wystawach specjalistycznych danej rasy.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Białorusi wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca)

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny BCU.

 


powrót

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Kinoloski savez HR Herceg-Bosne

 http://www.kinoloskisavez-hb.com/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bośni i Hercegowiny pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach (narodowych lub międzynarodowych organizowanych przez KSBiH) od co najmniej dwóch różnych sędziów 3 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa). Pomiędzy pierwszym wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi upłynąć 6 miesięcy i 1 dzień. Jeden wniosek CAC z tych trzech wymaganych może być również zdobyty na wystawie specjalistycznej rasy - klubowej lub jakiejś innej rangi, gdzie KSuBiH zatwierdził przyznanie wniosku CAC. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Wnioski CAC są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z ocenami doskonałymi z klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca, nie dotyczy CTR-a) i championów (od 15 miesiąca dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Sędzia może również przyznać res. CAC psu/suce z II lokatą oceną doskonałą z ww. klas, o ile zwycięzca w danej klasie otrzymał wniosek CAC. Wniosek res. CAC może być przekształcony we wniosek CAC, gdy zdobywca wniosku CAC jest już championem Bośni i Hercegowiny.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Bośni i Hercegowiny pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach organizowanych przez KSBiH, od co najmniej dwóch różnych sędziów, 3 wnioski PRM (certyfikat na młodzieżowego championa) w klasie młodzieży (od 9 miesiąca do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.


powrót

BUŁGARIA
Bulgarian Republican Federation of Cynology
www.brfk.org
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bułgarii należy:

 • uzyskać na 4 wystawach od 3 różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), w różne dni wystawowe, między pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć 6 miesięcy i 1 dzień;

 • jeśli pies/suka posiada tytuł championa wystawowego jakiegokolwiek kraju, to musi zdobyć 2 wnioski CAC, od 2 różnych sędziów, w 2 różne dni wystawowe.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa);


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Bułgarii należy:

 • uzyskać na trzech wystawach odbywających się w różne dni, 3 wnioski CAJC od m.in. 2 sędziów;

 • psy z tytułem młodzieżowego championa jakiegokolwiek kraju muszą zdobyć 2 wnioski JCAC od 2 różnych sędziów, w 2 różne dni wystawowe.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Bułgarii należy uzyskać 1 wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy i posiadać tytuł Championa Bułgarii. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Grand Championa Bułgarii należy uzyskać 1 wniosek JCAC z jakiejkolwiek wystawy i posiadać tytuł Młodzieżowego Championa Bułgarii. Aby pies/suka mógł ubiegać się o CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Junior Balkan Champion (tytuł przyznawany przez BRFC) należy uzyskać 1 wniosek JCAC z jakiejkolwiek wystawy i posiadać tytuł Junior Grand Championa Bułgarii. Aby pies/suka mógł ubiegać się o CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Balkan Champion (tytuł przyznawany przez BRFC) należy uzyskać 1 wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy i posiadać tytuł Grand Championa Bułgarii. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan (tytuł przyznawany przez inne organizacje krajów przynależących do terytorium Półwyspu Bałkańskiego z wyłączeniem BRFC) pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów (tytuły przyznawane przez inne organizacje krajów przynależących do terytorium Półwyspu Bałkańskiego z wyłączeniem BRFC) przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny BRFC.


powrót

CHORWACJA
Hrvatski Kinoloski Savez
  
http://www.hks.hr
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Chorwacji należy:

- uzyskać na 4 wystawach (m.in. na dwóch rangi międzynarodowej) od 3 różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa). Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Właściciele psów, które posiadają zatwierdzony tytuł Championa Chorwacji są zobowiązani do prezentacji ich tylko w klasie championów na wystawach organizowanych w Chorwacji w przypadku zdobycia przez takiego psa wniosku CAC przechodzi on automatycznie na psa z drugiej lokaty z oceną doskonałą.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Chorwacji należy:

-  uzyskać na 3 wystawach tytuł "Junior Dog Winner" od 2 różnych sędziów, lub 2 x  tytuł "Junior Dog Winner" plus 1 CAC z klasy pośredniej lub otwartej uzyskany do wieku 18 miesięcy, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o  tytuł "Junior Dog Winner" musi mieć ukończone 9 miesięcy. Tytuł "Junior Dog Winner" przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Wniosek CAC wykorzystany do uzyskania młodzieżowego tytułu championa nie może być ponownie wykorzystany do uzyskania tytułu championa dorosłego.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Chorwacji należy posiadać zatwierdzony tytuł Championa Chorwacji i uzyskać 4 wnioski CAC w klasie championów (od 15-go miesiąca dla psów suk z zatwierdzonym tytułem championa dorosłego lub Interchampiona) od 3 różnych sędziów. Dwa wnioski CAC muszą być zdobyte na wystawach rangi międzynarodowa.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Weteranów Chorwacji należy:

- na 3 wystawach w klasie weteranów (od 8 lat) uzyskać lokatę I i ocenę doskonałą oraz tytuł "Veteran Dog Winner" od m.in. dwóch różnych sędziów.


Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CKC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.


powrót

CHINY

China Kennel Union

http://www.cku.org.cn/

W Chinach psy/suki po ukończeniu wieku 9 miesięcy w klasie młodzieży kwalifikują się do uzyskania wniosku CAC. Na wystawach rangi CAC/CACIB wniosek CAC jest przyznawany zwycięzcy klasy młodzieży z oceną doskonałą oraz  zwycięzcy z porównania zwycięzców klas z oceną doskonałą i I lokatą z klasy pośredniej i otwartej. Po przyznaniu wniosku CAC sędzia może przyznać również wniosek res. CAC porównując pozostałego zwycięzcę klasy, który nie otrzymał wniosku CAC oraz psa/sukę z 2 lokatą oceną doskonałą z klasy pośredniej i otwartej. Zdobywca wniosku CAC z młodzieży w psach oraz dorosły zdobywca wniosku CAC z porównania psów z klas pośredniej i otwartej konkurują o tytuł Zwycięski Pies (Winner Dog WD), natomiast w sukach zdobywczyni wniosku CAC z młodzieży oraz dorosła zdobywczyni wniosku CAC z porównania suk z klas pośredniej i otwartej konkurują o tytuł Zwycięska Suka (Winner Bitch WB). Z porównania Winner Dog i Winner Bitch oraz zwycięzcy championów z lokatą I i oceną doskonałą psa oraz suki i zwycięzcy klasy weteranów z lokatą I i oceną doskonałą psa oraz suki wyłaniany jest Najlepszy Zwycięzca (Best of Winner BOW), Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB) i Zwycięzca Płci Przeciwnej (Best of Opposite Sex BOS).

 

Dwa wnioski res. CAC dają 1 pełny wniosek CAC.

 

Gradacja tytułu Champion Chin wg następujących zasad:

 

Zwykły Certyfikat Champion Chin
3 wnioski CAC, gdzie 1 CAC może być zastąpiony res. CAC-ami oraz jedna wygrana tytułu BOW, BOS lub BOB.


Certyfikat Brązowy Champion Chin
6 wniosków CAC, gdzie 2 wnioski CAC mogą być zastąpione res. CAC-ami oraz jedna wygrana tytułu BOW, BOS lub BOB i próbka DNA do badania.


Certyfikat Srebrny Champion Chin
12 wniosków CAC, gdzie 4 wnioski CAC mogą być zastąpione res. CAC-ami oraz dwa tytuły BOB przyznane przez dwóch różnych sędziów i próbka DNA do badania.


Certyfikat Złoty Champion Chin
20 wniosków CAC, gdzie 8 wniosków CAC może być zastąpione res. CAC-ami oraz dwa tytuły BOG przyznane przez dwóch różnych sędziów i próbka DNA do badania.


Certyfikat Super Champion Chin
20 wniosków CAC wliczając w to co najmniej 15 wniosków CAC i 5 wniosków CAC, które mogą być zastąpione res. CAC-ami plus dwa zwycięstwa BIS przyznane przez 2 różnych sędziów i próbka DNA do badania.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CKU.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

CZECHY
Ceskomoravská Kynologická Unie
  
http://www.cmku.cz
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Czech należy:

- uzyskać na 4 wystawach (m.in. jednej rangi klubowej, narodowej specjalistycznej i dwa na rangi międzynarodowej) od dwóch różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa). Wnioski CAC muszą być zdobyte w dwóch sezonach wystawowych. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Czechach certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem PO-I), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) i czasami organizowanej klasie zwycięzców (od 15 miesiąca dla psów i suk z tytułem championa). Ponadto sędzia ma prawo do przyznania wniosku res. CAC dla psa z drugą lokatą w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej, championów, zwycięzców pod warunkiem otrzymania oceny doskonałej i jeśli w danej klasie został przyznany wniosek CAC. Wniosek res. CAC nabiera mocy wniosku CAC, jeśli pies/suka, który/a w danej klasie otrzymał wniosek CAC jest już Championem Czech, wniosek ten należy potwierdzić w sekretariacie wystawy CMKU.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa CMKU (Cesko Moravska Kynologicka Unie) należy:

Wniosek na Championa CMKU przyznawany jest od 01.07.2011 roku tylko na wystawach rangi narodowej (Narodni Vitez) i międzynarodowych organizowanych pod patronatem CMKU. CAC CMKU Przyznawany jest tylko jeden na płeć tzn. na wystawach rangi Narodni Vitez CAC CMKU może otrzymać pies i/lub suka zdobywca tytułu Narodni Vitez, zaś na wystawach rangi międzynarodowej CAC CMKU może otrzymać pies i/lub suka zdobywca wniosku CACIB. Aby uzyskać tytuł Champion CMKU pies/suka musi mieć skończone 15 miesięcy, musi być wystawiony/a w jednej z klas dorosłych i musi w dwóch sezonach wystawowych, od co najmniej dwóch sędziów, na co najmniej dwóch wystawach międzynarodowych plus na dwóch wystawach narodowych zdobyć 4 wnioski CAC CMKU.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Czech należy:

- uzyskać na trzech wystawach  lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Czechach wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku CAJC wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej, użytkowej, otwartej, zwycięzców w wieku od 15 miesiąca i przed ukończeniem 24 miesiąca, jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży. Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunku do Championatu Czech.


Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Czech należy:

- mieć zatwierdzony tytuł championa Czech i zdobyć 3 wnioski CAC z klasy championów/zwycięzców w tym jeden z wystawy rangi międzynarodowej od 2 różnych sędziów.


Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Weteranów Czech należy:

- na trzech wystawach w tym na jednej międzynarodowej w klasie weteranów (od 8 lat) uzyskać lokatę I i ocenę doskonałą od m.in. dwóch różnych sędziów.


Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CMKU.


powrót

CYPR 
Cyprus Kennel Club
  http://www.cypruskennelclub.org
 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Cypru należy:

 • uzyskać 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów na 3 różnych wystawach;

 • psy zagranicznych wystawców posiadające tytuł championa jakiegokolwiek kraju wystawiane w klasie championów i wygrywające CAC otrzymują tytuł Championat Cypru.

Na Cyprze wniosek CAC przyznawany jest psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (od 15 miesiąca dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Cypru należy:
- uzyskać na 3 wystawach z prawem przyznawania CAC 3 oceny doskonałe z lokatą I w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).
 
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Multi Championa Cypru należy posiadać zatwierdzony tytuł Champion Cypru, a następnie zdobyć 5 wniosków CAC od 5 różnych sędziów na 5 różnych wystawach. Na Cyprze wniosek CAC przyznawany jest psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (od 15 miesiąca dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).
 
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Cypru należy posiadać zatwierdzony tytuł Champion Cypru, a następnie zdobyć 8 wniosków CAC od 8 różnych sędziów na 8 różnych wystawach. Na Cyprze wniosek CAC przyznawany jest psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (od 15 miesiąca dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).


Wszystkie tytuły muszą być potwierdzone przez Zarząd Główny CKC.


powrót

 

CZARNOGÓRA

 Kinoloski Savez Crne Gore
http://www.kscg.co.me/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Czarnogóry pies/suka musi:

 • zdobyć cztery wnioski na championa CAC CG na wystawach organizowanych w Czarnogórze od trzech różnych sędziów. Między pierwszym, a ostatnim wnioskiem musi minąć co najmniej 6 miesięcy. Wnioski CAC CG przyznawane są w każdej klasie dorosłej: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Natomiast wniosek res. CAC CG przyznawany jest we wszystkich klasach z pominięciem klasy championów.

 • na wybranych wystawach organizowanych w Czarnogórze pies musi zdobyć 2 wnioski CAC CG.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Czarnogóry pies/suka musi:

 • zdobyć trzy wnioski JCAC w klasie młodzieży od dwóch różnych sędziów. Wnioski JCAC przyznawane są w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Jeden wniosek JCAC może być zastąpiony wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej, otwartej lub championów pod warunkiem, że będzie on zdobyty przez psa/sukę przed ukończeniem przez niego/ją wieku 18 miesięcy;

 • na wybranych wystawach organizowanych w Czarnogórze pies musi zdobyć 2 wnioski JCAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Czarnogóry pies/suka musi zdobyć dwie oceny doskonałe z dwiema lokatami pierwszymi w klasie weteranów (od 8 lat) od dwóch różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Czarnogóry pies/suka musi zdobyć dwa wnioski CACIB. Wnioski CACIB przyznawane są jeden na płeć (certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności) z porównania zwycięzców klas pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów z oceną doskonałą i przyznanym wnioskiem CAC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szczeniąt Czarnogóry pies/suka musi zdobyć dwie oceny wielce obiecujący/a z dwiema lokatami pierwszymi w klasie szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy) od dwóch różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Młodszych Szczeniąt Czarnogóry pies/suka musi zdobyć dwie oceny wielce obiecujący/a z dwiema lokatami pierwszymi w klasie młodszych szczeniąt (od 3 do 6 miesięcy) od dwóch różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Morza Śródziemnego pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do basenu morza Śródziemnego (Gibraltar, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Turcja, Cypr, Izrael, Egipt, Algieria, Maroko, Liban).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Morza Śródziemnego i Championa Morza Śródziemnego przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Adriatyku pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do basenu morza Adriatyckiego (Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Adriatyku i Championa Adriatyku przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSCG.


powrót

DANIA
Dansk Kennel Klub
  
http://www.dansk-kennel-klub.dk
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Danii należy zdobyć:

 • 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów na wystawach organizowanych przez DKK. Zasada obowiązuje dla psów zarejestrowanych w jakimkolwiek kraju. Ostatni wniosek CAC musi być uzyskany w wieku powyżej 2 lat (duże rasy);

 • dla psów posiadających zatwierdzony tytuł Championa Polski wystarczy zdobycie 1 wniosku CAC na wystawie zorganizowanej przez DKK po ukończeniu przez psa/sukę wieku 2 lat.

W Danii certyfikaty CAC są przyznawane jeden na płeć. Sędzia psom/sukom z oceną doskonałą z klasy: młodzieży (od 9 do 18 miesiąca), pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (od 15 miesiąca) może przyznać "kwalifikację championa CK", a następnie z porównania wszystkich zdobywców CK w danej płci wybiera jednego psa/sukę, którym przyznaje wniosek CAC.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Danii należy:
- uzyskać na 3 wystawach z prawem przyznawania wniosku CAC, 3 oceny doskonałe, lokatę I w klasie młodzieży i "kwalifikację championa CK", a następnie sędzia musi przyznać wniosek Junior CAC (klasa młodzieży od 9 do 18 miesiąca). Sędzia może również przyznać z kolejnego wyboru wniosek res. Junior CAC.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Danii Weteranów należy:
- uzyskać na 3 wystawach z prawem przyznawania wniosku CAC, 3 oceny doskonałe, lokatę I w klasie weteranów i "kwalifikację championa CK", a następnie sędzia musi przyznać wniosek Veteran CAC (klasa weteranów od 8 lat). Sędzia może również przyznać z kolejnego wyboru wniosek res. Veteran CAC.

 

Wszystkie tytuły muszą być potwierdzone przez Zarząd Główny DKK.
 

Pięć państw (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia) na mocy wspólnych porozumień ustanowiło tytuł Champion Krajów Nordyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Nordyckich.

 

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Danii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami.


powrót

DOMINIKANA

Federación Canina Dominicana
http://www.fcd.org.do

 

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Dominikany pies/suka musi:

 • zdobyć pięć wniosków na championa CACD na jakichkolwiek wystawach organizowanych przez FCD od trzech różnych sędziów. Wnioski CACD przyznawane są jeden na płeć z porównania zwycięzców klasy pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów z oceną doskonałą. Sędzia może również przyznać wniosek res. CACD dokonując porównania pozostałych w ringu zwierząt, wówczas gdy przyzna już wniosek CACD.

 • zdobyć dwa wnioski CACD z dwóch wystaw międzynarodowych organizowanych przez FCD.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Dominikany pies/suka musi:

 • zdobyć cztery wnioski CACJD w klasie młodzieży od dwóch różnych sędziów na jakichkolwiek wystawach organizowanych przez FCD. Wnioski CACJD przyznawane są w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Sędzia może również przyznać wniosek res. CACJD psu/suce z oceną doskonałą i II lokatą w klasie młodzieży, pod warunkiem, że zwycięzca klasy otrzymał wniosek CACJD.

 • zdobyć dwa wnioski CACJD z dwóch wystaw międzynarodowych organizowanych przez FCD.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Dominikany pies/suka musi:

 • posiadać zatwierdzony tytuł Championa Dominikany;

 • być zgłoszony i wystawiany w klasie championów;

 • zdobyć dwa wnioski CACD z porównania.

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny FCD.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Karaibów i Ameryki Środkowej: Gwatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kuba, Dominikana i Puerto Rico na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Ameryki Środkowej i Karaibów. Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Środkowej i Karaibów.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

EGIPT

Egyptian Kennel Federation for Breeds Purifying

 http://www.ekf-eg.com/

 

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Egiptu należy:

 • jeśli pies/suka jest już Championem Polski, to wystarczy zdobycie 1 wniosku CAC z jakiejkolwiek wystawy organizowanej przez EKF. Pies/suka musi być wystawiony/a w klasie championów;

 • uzyskać na trzech jakichkolwiek wystawach organizowanych przez EKF od 3 różnych sędziów trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) w ciągu jednego roku, a między pierwszym, a ostatnim wnioskiem nie powinno upłynąć więcej niż 365 dni. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Egipcie wnioski CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa);

 • uzyskać na dwóch wystawach od 2 różnych sędziów dwa wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) w ciągu jednego roku, a między pierwszym, a ostatnim wnioskiem nie powinno upłynąć więcej niż 365 dni. Dodatkowo pies/suka musi posiadać tytuł Młodzieżowego Championa Egiptu. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Egipcie wnioski CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Egiptu należy:

 • w ciągu jednego roku kalendarzowego (tzn. między pierwszym, a ostatnim wnioskiem JCAC nie może upłynąć więcej niż 365 dni) uzyskać na dwóch wystawach wniosek JCAC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Egipcie wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca);

 • jeśli pies/suka jest już Championem Młodzieżowym Polski, to wystarczy jeden wniosek JCAC z jakiejkolwiek wystawy organizowanej przez EKF. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Egipcie wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Egiptu należy posiadać zatwierdzony tytuł Champion Egiptu i uzyskać na dwóch jakichkolwiek wystawach organizowanych przez EKF od 2 różnych sędziów dwa wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa). Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Egipcie wnioski CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Junior Grand Championa Egiptu należy posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Egiptu i uzyskać na dwóch jakichkolwiek wystawach organizowanych przez EKF od 2 różnych sędziów dwa wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 18-go miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Multi Championa Egiptu należy posiadać zatwierdzony tytuł Grand Championa Egiptu i uzyskać na trzech wystawach od 3 różnych sędziów trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) z jakiejkolwiek wystaw organizowanych w Egipcie przez EKF. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Egipcie wnioski CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny EKF.


powrót

ESTONIA 
Eesti Kennelliit
  
http://www.kennelliit.ee
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Estonii należy uzyskać:

 • psy/suki zarejestrowane w ZKwP i posiadające tytuł Championa Polski, które mają skończone 24 miesiące muszą zdobyć tylko 1 wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy organizowanej przez EKU. W Estonii przyznawany jest tylko jeden wniosek CAC na płeć dla zwycięskiego psa i suki z porównania spośród zwycięzców psów/suk z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ. Ponadto sędzia pyta się handlera zwycięskiego psa/suki czy przyjmuje on wniosek CAC dla wybranego przez niego psa/suki. Jeśli handler wybranego przez sędziego psa/suki odmawia, to sędzia ma prawo przyznania tego wniosku drugiemu z kolei psu/suce z oceną doskonałą i przyznanym "Certyfikatem Jakości" CQ. Można odmówić przyjęcia wniosku CAC, gdy:

  • już posiada się zatwierdzony tytuł Championa Estonii;

  • posiada się już wniosek od tego sędziego;

  • pies ma już 2 wnioski CAC od 2 różnych sędziów, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

  • pies posiada już zdobyte 3 wnioski CAC;

  • pies posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i jeden CAC, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

  • pies posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i dwa CAC i potrzebuje jednego po ukończeniu 24 miesięcy;

  • pies posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

  • pies posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów i był nagradzany wnioskiem CAC.

Jeśli nie posiada się tytułu Championa Polski, to do zdobycia tytułu Championa Estonii obowiązują następujące zasady:

 • należy zdobyć trzy wnioski CAC od trzech różnych sędziów na wystawach organizowanych przez EKU (ostatni wniosek CAC musi być zdobyty po ukończeniu przez psa/sukę wieku 24 miesięcy). W Estonii przyznawany jest tylko jeden wniosek CAC na płeć dla zwycięskiego psa i suki z porównania spośród zwycięzców psów/suk z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona) którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ.

 • należy zdobyć 2 wnioski JUN CAC z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) i 2 wnioski CAC od różnych sędziów na wystawach organizowanych przez EKU (ostatni wniosek CAC musi być zdobyty po ukończeniu przez psa/sukę wieku 24 miesięcy). W Estonii przyznawany jest tylko jeden wniosek CAC na płeć dla zwycięskiego psa i suki z porównania spośród zwycięzców psów/suk z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ.

 • psy/suki posiadające zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii wystarczy, że zdobędą po ukończeniu 24 miesiąca jeden wniosek CAC na wystawie zorganizowanej przez EKU. W Estonii przyznawany jest tylko jeden wniosek CAC na płeć dla zwycięskiego psa i suki z porównania spośród zwycięzców psów/suk z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ.

Ponadto w każdym przypadku sędzia pyta się handlera zwycięskiego psa/suki czy przyjmuje on wniosek CAC dla wybranego przez niego psa/suki. Jeśli handler wybranego przez sędziego psa/suki odmawia, to sędzia ma prawo przyznania tego wniosku drugiemu z kolei psu/suce z oceną doskonałą. Można odmówić przyjęcia wniosku CAC, gdy:

 • posiada się już zatwierdzony tytuł Championa Estonii;

 • posiada się już wniosek od tego sędziego;

 • pies/suka ma już 2 wnioski CAC od 2 różnych sędziów, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

 • pies/suka posiada już zdobyte 3 wnioski CAC;

 • pies/suka posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i jeden CAC, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

 • pies/suka posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i dwa CAC i potrzebuje jednego po ukończeniu 24 miesięcy;

 • pies/suka posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów, ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy;

 • pies/suka posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów i był nagradzany wnioskiem CAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Estonii należy:

 • uzyskać 3 wnioski JUN CAC na wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej/międzynarodowej lub klubowej) od 3 różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JUN CAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Estonii wnioski JUN CAC przyznawane są psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ;

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Młodzieżowego Championa jakiegokolwiek kraju przynależącego do FCI, to wystarczy mu do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Estonii zdobycie tylko jednego wniosku JUN CAC. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JUN CAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Estonii wnioski JUN CAC przyznawane są psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ;

W obydwu przypadkach sędzia pyta się handlera zwycięskiego psa/suki czy przyjmuje on wniosek JUN CAC dla wybranego przez niego psa/suki. Jeśli handler wybranego przez sędziego psa/suki odmawia, to sędzia ma prawo przyznania tego wniosku drugiemu z kolei psu/suce z oceną doskonałą. Można odmówić przyjęcia wniosku JUN CAC, gdy:

 • już posiada się zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii;

 • posiada się już wniosek JUN CAC od tego sędziego;

 • pies/suka posiada już zdobyte 3 wnioski JUN CAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Estonii Weteranów należy:

 • uzyskać 3 wnioski VET CAC na wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej/międzynarodowej lub klubowej) od 3 różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek VET CAC musi mieć ukończone 8 lat. W Estonii wnioski VET CAC przyznawane są psom/sukom z klasy weteranów (od 8 lat), którym uprzednio sędzia przyznał "Certyfikat Jakości" CQ;

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa Weteranów jakiegokolwiek kraju przynależącego do FCI, to wystarczy mu do uzyskania tytułu Championa Weteranów Estonii zdobycie tylko jednego tytułu Zwycięzca Rasy Weteranów (Best of Breed Veteran BBV) lub tytułu Najlepszy w Rasie Weteran Płci Przeciwnej (Best Veteran of Opposite Sex BVOS). Tytuły BBV i BVOS przyznawane są w wyniku porównania zwycięzców psa i suki z klasy weteranów (od 8 lat) z lokatą I, oceną doskonałą, kwalifikacją CQ i wnioskiem VET CAC.

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny EKU.

 

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa, Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia przyznają tytuł Champion Krajów Bałtyckich, Młodzieżowy Champion Krajów Bałtyckich i Champion Weteranów Krajów Bałtyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Bałtyckich.


powrót

 

FILIPINY

Philippine Canine Club, Inc.
http://www.pcci.org.ph 

 

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Filipin pies/suka musi uzyskać 15 punktów, w tym co najmniej dwa punkty typu major (jednorazowo przyznane minimum 3 punkty) od 2 różnych sędziów. Nie określono limitu czasowego.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Filipin pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Champion Filipin, a następnie musi uzyskać 25 punktów od 5 różnych sędziów, w tym co najmniej musi zdobyć trzy punkty typu major (jednorazowo przyznane minimum 3 punkty) od 3 różnych sędziów. Nie określono limitu czasowego.

 

Aby zdobyć tytuł HALL OF FAME pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Champion Filipin, a następnie musi uzyskać 100 punktów i musi co najmniej pięciokrotnie zająć jakąś lokatę na wyborach zwycięzców swojej Grupy.

 

System punktacyjny:

Punkty na championa są przyznawane dla zdobywców tytułów Winners Dog, Winners Bitch i Best of Winners. Minimalna i maksymalna liczbą punktów, którą jednorazowo może zdobyć pies/suka wynosi od 1 do 5 punktów na jednej wystawie i jest to uzależnione od liczby psów/suk zgłoszonych na daną wystawę.

 

Na Filipinach istnieją następujące oficjalne klasy wystawowe:

 • Minor Puppy (dla psów/suk w wieku od 6 miesięcy i poniżej 9 miesięcy, które nie są Championem Filipin);

 • Puppy (dla psów/suk w wieku od 9 miesięcy i poniżej 12 miesięcy, które nie są Championem Filipin);

 • Junior (dla psów/suk w wieku od 9 miesięcy i poniżej 18 miesięcy, które nie są Championem Filipin);

 • Intermediate (dla psów/suk w wieku od 18 miesięcy i poniżej 24 miesięcy, które nie są Championem Filipin);

 • Owner-Handled:

  • dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy;

  • które nie są Championem Filipin;

  • są zarejestrowane w PCCI;

 • Open (dla psów/suk w wieku powyżej 6 miesięcy, które nie są Championem Filipin).

W każdej klasie sędzia wybiera psy/suki przyznając im lokaty. Zwierzęta z lokatą 1 wchodzą na ring ponownie i są porównywane, a sędzia wybiera spośród nich zwycięzcę (Winners Male i Winners Female). Po wyborze Winners Male i analogicznie Winners Female na ring wchodzi pies/suka z 2 lokatą z tej samej klasy, z której pochodził/a Winners Male/Winners Female i sędzia wybiera psa/sukę res. Winners Male/res. Winners Female. Tytuły res. Winners Male/res. Winners Female są przyznawane na wypadek, gdyby Winners Male/Winners Female nie mógł/a otrzymać punktów na championat, bo np. jest zbyt młody/a, by współzawodniczyć o tytuły (mniej niż 6 miesięcy). Punkty i tytuły mogą zostać odebrane również z innych powodów. Jeśli tak się stanie to przechodzą one na res. Winners Male/res. Winners Female.

 

Spośród Winners Male i Winners Female sędzia wybiera Najlepszego Zwycięzcę (Best of Winners). Zdobywca tego tytułu jest następnie porównywany ze wszystkimi zgłoszonymi na wystawę Championami (psy/suki z tytułem Champion Filipin, Grand Champion Filipin i/lub Philippine Hall of Fame of Records) z klasy Special, które zostały na daną wystawę zgłoszone i sędzia wyłania ostatecznie Zwycięzcę Rasy (Best of Breed).

 

Jeśli pies zdobywca tytułu Najlepszego Zwycięzcy (Best of Winners) jest jednocześnie psem, który na danej wystawie wygrał tytuł Winners Dog i następnie został wybrany Zwycięzcą Rasy (Best of Breed) to na ring wchodzi pies z tytułem res. Winners Dog i sędzia z porównania jego oraz Winners Bitch i championów z klasy Special wybierze zdobywcę/czynię tytułu Runner Up Best of Breed.

 

Jeśli suka zdobywczyni tytułu Najlepszego Zwycięzcy (Best of Winners) jest jednocześnie suką, która na danej wystawie wygrała tytuł Winners Bitch i następnie została wybrana Zwycięzcą Rasy (Best of Breed) to na ring wchodzi suka z tytułem res. Winners Bitch i sędzia z porównania jej oraz Winners Dog i championów z klasy Special wybierze zdobywcę/czynię tytułu Runner Up Best of Breed.

 

Jeśli pies/suka z klasy Special zostanie wybrany/a Zwycięzcą Rasy (Best of Breed) to na ring wchodzi suka/pies z tytułem Najlepszego Zwycięzcy (Best of Winners i to jego/ją i pozostałe psy/suki z klasy Special (wyłączając ww. zwycięzcę) sędzia porówna i wybierze zdobywcę/czynię tytułu Runner Up Best of Breed.

 

Po wyborze Zwycięzcy Rasy (Best of Breed) i zwycięzcy Runner Up Best of Breed sędzia powinien wybrać psa/sukę, któremu przyzna tytuł Najlepszy z Płci Przeciwnej (Best of Opposite Sex). Jeśli pies/suka zdobywca tytułu zwycięzcy Runner Up Best of Breed jest jednocześnie płci przeciwnej do psa/suki zdobywcy tytułu Best of Breed, to jednocześnie ten pies lub ta suka otrzyma tytuł Najlepszy z Płci Przeciwnej (Best of Opposite Sex). W innym przypadku do zdobycia tego tytułu poprzez porównanie kwalifikują się: zwierzęta z płci przeciwnej zgłoszone do klasy Special, zwierzę z płci przeciwnej, które zdobyło tytuł Winners oraz każde zwierzę z płci przeciwnej z lokatą pierwszą, które zostało zgłoszone do nieregularnych klas dostępnych na tej wystawie. 

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny PCCI.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku. Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.

 

Kraje przynależące do Południowo-Wschodniej części Azji (Filipiny, Tajlandia, Singapur, Malezja, Indonezja i Wietnam) na mocy wspólnych porozumień ustanowiły tytuły: Champion Południowo-Wschodniej Azji, Grand Champion Południowo-Wschodniej Azji i Supreme Champion Południowo-Wschodniej Azji. Szczegóły w zakładce Champion Południowo-Wschodniej Azji.


powrót

 

FINLANDIA
Suomen Kennelliitto - Finska Kennelklubben
  http://www.kennelliitto.fi

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Finlandii należy:

 • zdobyć 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów na wystawach organizowanych przez SKL. Ostatni wniosek CAC musi być zdobyty po ukończeniu przez psa/sukę 2 lat. W Finlandii wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć, a do porównania  wychodzą zwycięzcy z klas: młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej i championów (pod warunkiem, że zwycięzca tej klasy nie posiada tytułu championa Finlandii) i weteranów. Wniosek res. CAC przyznawany jest drugiemu najlepszemu psu i analogicznie suce, którzy jeszcze nie posiadają Championatu Finlandii;

 • jeśli pies posiada tytuł championa jakiegokolwiek kraju przynależącego do FCI  i ma skończone 24 miesiące, to wystarczy zdobycie jednego wniosku CAC. W Finlandii wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć, a do porównania  wychodzą zwycięzcy z klas: młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej i championów (pod warunkiem, że zwycięzca tej klasy nie posiada tytułu championa Finlandii) i weteranów. Wniosek res. CAC przyznawany jest drugiemu najlepszemu psu i analogicznie suce, którzy jeszcze nie posiadają Championatu Finlandii.

Tytuł musi być oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny SKL.
 
Pięć państw (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia) na mocy wspólnych porozumień ustanowiło tytuł Champion Krajów Nordyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Nordyckich.

 

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Finlandii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami.


powrót

FRANCJA 
Société Centrale Canine pour l'Amélioration des Races de Chiens en France
  http://www.scc.asso.fr
 

Zdobycie tytułu Championa Francji jest dość skomplikowane i obwarowane licznymi wymogami uzależnionymi od rasy, dlatego też w poniższym spisie skupimy się jedynie na wymogach dotyczących CTR-a. Rasa Czarny terier rosyjski należy do klubu CFAT-DT, który organizuje wystawy specjalne i regionalne. W naszej rasie można zdobyć tylko dwa Championaty Francji rocznie (po jednym dla psa i dla suki). We Francji przyznawane są wnioski na championa CACS i rezerwowe wnioski na championa res. CACS. Wniosek CACS przyznawany jest jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą i I lokatą z klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) i otwartej (od 15 miesiąca). Wniosek res. CACS przyznawany jest z porównania zwycięzcy/zwyciężczyni klasy, który/która nie otrzymał/a wniosku CACS oraz psa/suki z oceną doskonałą i 2 lokatą z klasy, z której pochodzi zdobywca/zdobywczyni wniosku CACS. W klasie championów nie przyznaje się wniosków CACS i analogicznie pies/suka z tej klasy nie może też otrzymać wniosku res. CACS. Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Francji w naszej rasie należy:

 • zdobyć 3 wnioski CACS (wniosek na championa) przy czym:

  • 1 wniosek CACS musi być obowiązkowo zdobyty na wystawie rangi Championnat de la Société Centrale Canine (jedna taka wystawa w roku) lub musi być obowiązkowo zdobyty na wystawie rangi Nationale d’Elevage (jedna taka wystawa w roku), która będzie zorganizowana przez klub CFAT-DT lub rolę tego 1 obowiązkowego wniosku CACS mogą przejąć dwa res. CACS zdobyte na tych wystawach;

  • 1 wniosek CACS musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa;

  • 1 wniosek CACS musi być zdobyty na wystawie specjalnej (Le speciales) - kilka takich wystaw w roku, która będzie zorganizowana przez klub CFAT-DT;

  Wnioski CACS muszą być przyznane przez 3 różnych sędziów, w tym 1 wniosek CACS musi być przyznany przez sędziego francuskiego. Ponadto pozostałe wnioski CACS muszą być zdobyte w przeciągu maksimum dwóch lat od zdobycia wniosku CACS z wystawy rangi Championnat de la Société Centrale Canine lub z wystawy rangi Nationale d’Elevage. Wniosek CACS z wystawy rangi Championnat de la Société Centrale Canine lub z wystawy rangi Nationale d’Elevage będzie zatwierdzony tylko wtedy, jeśli pies/suka posiada już dyplom ze szkolenia TAN lub zdobędzie go w czasie 2 lat od momentu zdobycia tego wniosku. Jeśli pies/suka nie spełni tych warunków w wymaganym czasie, to wniosek res. CACS przyznany drugiemu psu/suce na tych wystawach nabierze mocy wniosku CACS, jeśli ten pies/suka będzie spełniał pozostałe wymogi niezbędne do uzyskania tytułu championa. W sytuacji, gdy ten sam pies/suka otrzymałby w jednym roku wniosek CACS zarówno na wystawie rangi Championnat de la Société Centrale Canine, jak i wniosek CACS na wystawie rangi Nationale d’Elevage, to wniosek res. CACS zdobyty przez drugiego psa/sukę na tych wystawach może być przekształcony we wniosek CACS pod warunkiem że ww. pies/suka spełnia pozostałe warunki do uzyskania tytułu championa;

 • ponadto pies/suka musi posiadać test TC - test charakteru (TC: Test de Caractere), który umożliwia uzyskanie kolejnego niezbędnego do tytułu Championa Francji testu TAN  tj. Test Aptitude Naturelle, który jest przeprowadzany we Francji przez wykwalifikowanych i wyznaczonych do tego sędziów w terenie;

 • do tego wszystkiego pies/suka musi jeszcze posiadać oficjalne badanie DNA.

 • po spełnieniu wszystkich warunków klub rasy CFAT-DT ma 2 miesiące na przesłanie wniosku o wydanie tytułu championa do CSS. Właściciel psa/suki powinien niezwłocznie listownie wysłać wypełniony wniosek wraz z kopiami niezbędnych dokumentów na adres M. Guy DAVID 24 rue Principale 72610 OISSEAU LE PETIT. Do listu należy dołączyć kopertę zwrotną wraz ze znaczkiem, ponieważ zostanie odesłane na wskazany adres potwierdzenie wysłania dokumentów przez klub do CSS. Po upływie tego czasu i nie wystąpieniu o przyznanie tytułu championa pies/suka posiadający wszystkie spełnione wymogi i  res. CACS z wystawy rangi Championnat de la Société Centrale Canine lub z wystawy rangi Nationale d’Elevage otrzymany po tym psie/suce będzie mógł wystąpić o przyznanie tytułu championa.

Tytuł musi być oficjalnie potwierdzony w wyznaczonym terminie przez Zarząd Główny CSS.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Francji w naszej rasie należy:

 • zdobyć ocenę doskonałą i 1 lokatę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na wystawie rangi Championnat de la Société Centrale Canine (jedna taka wystawa w roku) lub na wystawie rangi Nationale d’Elevage organizowanej przez klub CFAT-DT (jedna taka wystawa w roku).

 • ponadto pies/suka musi posiadać test TC - test charakteru (TC: Test de Caractere), który umożliwia uzyskanie kolejnego niezbędnego do tytułu Młodzieżowego Championa Francji testu TAN  tj. Test Aptitude Naturelle, który jest przeprowadzany we Francji przez wykwalifikowanych i wyznaczonych do tego sędziów w terenie;

 • do tego wszystkiego pies/suka musi jeszcze posiadać oficjalne badanie DNA.

Nie ma limitu czasowego na zatwierdzenie tego tytułu, tak więc niezbędne do uzyskania tego tytułu test TAN i badanie DNA można zrobić po ukończeniu występów w klasie młodzieży.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Francji Weteranów w naszej rasie należy:

 • zdobyć ocenę doskonałą i 1 lokatę w klasie weteranów (od 8 lat) na wystawie rangi Championnat de la Société Centrale Canine (jedna taka wystawa w roku) lub na wystawie rangi Nationale d’Elevage organizowanej przez klub CFAT-DT (jedna taka wystawa w roku);

 • ponadto pies/suka musi posiadać test TC - test charakteru (TC: Test de Caractere), który umożliwia uzyskanie kolejnego niezbędnego do tytułu Championa Francji Weteranów testu TAN  tj. Test Aptitude Naturelle, który jest przeprowadzany we Francji przez wykwalifikowanych i wyznaczonych do tego sędziów w terenie;

 • do tego wszystkiego pies/suka musi jeszcze posiadać oficjalne badanie DNA.

Nie ma limitu czasowego na zatwierdzenie tego tytułu, tak więc niezbędne do uzyskania tego tytułu test TAN i badanie DNA można zrobić w dowolnej chwili.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Wystaw Narodowych (Champion des Expositions Nationales) w naszej rasie należy:

 • uzyskać 6 wniosków CACS od trzech różnych sędziów w maksymalnie 24 miesiące (odstęp pomiędzy zdobytym pierwszym, a ostatnim wnioskiem). Wszystkie wnioski CACS muszą być zdobyte na wystawach rangi Expositions Nationales, w tym 1 wniosek CACS musi pochodzi z wystawy specjalnej (Le speciales) organizowanej przez klub CFAT-DT;

 • należy również zdobyć 1 lokatę z oceną doskonałą na wystawie rangi Nationale d’Elevage organizowanej przez klub CFAT-DT (jedna taka wystawa w roku);

 • ponadto pies/suka musi posiadać test TC - test charakteru (TC: Test de Caractere), który umożliwia uzyskanie kolejnego niezbędnego do tytułu Championa Wystaw Narodowych testu TAN  tj. Test Aptitude Naturelle, który jest przeprowadzany we Francji przez wykwalifikowanych i wyznaczonych do tego sędziów w terenie;

 • do tego wszystkiego pies/suka musi jeszcze posiadać oficjalne badanie DNA.

Tytuł Championa Wystaw Narodowych (Champion des Expositions Nationales) upoważnia do prezentowania psa/suki w klasie championów na terenie Francji.

 

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CSS.


powrót

GIBRALTAR 

Gibraltar Kennel Club
  
http://www.gkc.gi

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Gibraltaru należy uzyskać dwa wnioski GCC (wniosek na championa) na jakichkolwiek dwóch wystawach organizowanych przez GKC od dwóch różnych sędziów. Nie ma limitu czasowego pomiędzy wnioskami. Na wystawach w Gibraltarze wnioski GCC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona). Ponadto na wystawach w Gibraltarze są przyznawane wnioski res. GCC dla psa/suki z oceną doskonałą i 2 lokatą w ww. klasach o ile w klasie został przyznany wniosek GCC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Gibraltaru należy dwukrotnie uzyskać ocenę doskonałą i I lokatę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na jakichkolwiek dwóch wystawach organizowanych przez GKC od dwóch różnych sędziów. Nie ma limitu czasowego pomiędzy wnioskami.

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny GKC.


powrót

GRECJA
The Kennel Club of Greece
 http://www.koe.gr/index.php/el/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Grecji należy uzyskać na 3 wystawach od trzech różnych sędziów 3 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), nie ma limitu czasowego. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Grecji certyfikaty są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z oceną doskonałą z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Sędzia ma prawo również dla psa/suki z oceną doskonałą i lokatą II z ww. klas przyznać res. CAC, który automatycznie przechodzi w CAC, jeśli wniosek CAC przyznany zwycięzcy danej klasy z jakiś przyczyn zostanie oficjalnie anulowany lub zwycięzca klasy posiada już zatwierdzony tytuł Championa Grecji.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Grecji należy uzyskać na trzech wystawach 3 wnioski CACJ od dwóch różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł CACJ musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Grecji CACJ przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży z lokatą 1 i oceną doskonałą  (od 9 do 18 miesiąca). Sędzia ma prawo również dla psa/suki z oceną doskonałą i lokatą II z ww. klasy przyznać res. CACJ, który automatycznie przechodzi w CACJ, jeśli wniosek CACJ przyznany zwycięzcy danej klasy z jakiś przyczyn zostanie oficjalnie anulowany lub zwycięzca klasy posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Grecji.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Grecji należy posiadać zatwierdzony tytuł Championa Grecji i dodatkowo uzyskać na 3 wystawach 3 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), nie ma limitu czasowego. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Grecji certyfikaty są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z oceną doskonałą z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy Czarnego Teriera Rosyjskiego) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Grecji Weteranów należy uzyskać na dwóch wystawach ocenę doskonałą, 1 lokatę i wniosek CACV w klasie weteranów (od 8 roku życia) od dwóch różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Sędzia ma prawo również dla psa/suki z oceną doskonałą i lokatą II z ww. klas przyznać res. CACV, który automatycznie przechodzi w CACV, jeśli wniosek CACV przyznany zwycięzcy danej klasy z jakiś przyczyn zostanie oficjalnie anulowany lub zwycięzca klasy posiada już zatwierdzony tytuł Championa Weteranów Grecji.

 

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez KCG.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Grecji obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami.


powrót

GRUZJA

Fédération Cynologique de Géorgie

  http://www.fcg.ge

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Gruzji należy uzyskać trzy wnioski CAC od trzech różnych sędziów z wystaw organizowanych przez FCG. Nie ma limitu czasowego między wnioskami. Wnioski przyznawane są w klasie pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy Czarnego Teriera Rosyjskiego) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Gruzji należy zdobyć dwa wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od dwóch różnych sędziów z wystaw organizowanych przez FCG. Nie ma limitu czasowego między wnioskami.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Gruzji należy posiadać zatwierdzony tytuł championa, a następnie należy wystawić psa dwukrotnie w klasie championów na dwóch wystawach organizowanych przez FCG i trzeba dwukrotnie wygrać tą klasę championów oraz uzyskać tytuł "Class Winner CW" od dwóch różnych sędziów. Nie ma limitu czasowego między wnioskami.


Tytuły należy potwierdzić w Zarządzie Głównym FCG: wymagany jest rodowód eksportowy.

 

Azerbejdżan i Gruzja na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Kaukazu i Młodzieżowy Champion Kaukazu. Szczegóły w zakładce Champion Kaukazu.


powrót

HISZPANIA
Real Sociedad Central de Fomento de Razas Caninas en Espańa
  http://www.rsce.es

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Hiszpanii należy:

 • zdobyć 4 wnioski CAC na wystawach organizowanych przez RSCE od 3 różnych sędziów, w tym przynajmniej jeden wniosek CAC musi pochodzić z wystawy międzynarodowej, albo innej rangi wyznaczonej przez Hiszpański Związek Kynologiczny (co roku lista wyznaczonych miast jest zmieniania), jako obowiązkowa (Punto Obligatorio) do zdobycia wniosku CAC kwalifikującego do tytułu Championa Hiszpanii. Do tego pies/suka musi zdobyć lokatę I i ocenę doskonałą z wystawy specjalistycznej - klubowej rasy (Exposicion Monografica) - jedna taka wystawa w roku organizowana przez klub rasy. Lokata i ocena doskonała może pochodzić z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) lub championów. Wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć z porównania zwycięzców klasy pośredniej i otwartej. W klasie championów wnioski nie są przyznawane. W Hiszpanii przyznawane są również res. CAC z porównania zwycięzcy klasy, który w pierwszym porównaniu nie dostał CAC z psem/suką z drugą lokatą i oceną doskonałą z klasy, z której pochodzi zdobywca/zdobywczyni wniosku CAC. Do zatwierdzenia tytułu pies musi posiadać wykonany profil genetyczny DNA;

 • zdobyć 4 wnioski CAC na wystawach organizowanych przez RSCE od 3 różnych sędziów, w tym przynajmniej jeden wniosek CAC musi pochodzić z wystawy specjalistycznej - klubowej rasy (Exposicion Monografica) - jedna taka wystawa w roku organizowana przez klub rasy. Do tego pies/suka musi zdobyć lokatę I i ocenę doskonałą z wystawy międzynarodowej wyznaczonej przez Hiszpański Związek Kynologiczny (co roku lista wyznaczonych miast jest zmieniania), jako obowiązkowa (Punto Obligatorio) do zdobycia wniosku CAC kwalifikującego do tytułu Championa Hiszpanii.  Lokata i ocena doskonała może pochodzić z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) lub championów. Wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć z porównania zwycięzców klasy pośredniej i otwartej. W klasie championów wnioski nie są przyznawane. W Hiszpanii przyznawane są również res. CAC z porównania zwycięzcy klasy, który w pierwszym porównaniu nie dostał CAC z psem/suką z drugą lokatą i oceną doskonałą z klasy, z której pochodzi zdobywca/zdobywczyni wniosku CAC. Do zatwierdzenia tytułu pies musi posiadać wykonany profil genetyczny DNA.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Hiszpanii należy uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od trzech różnych sędziów. Jeden wniosek CAJC musi być przyznany na wyznaczonej przez RSCE wystawie międzynarodowej niezbędnej do uzyskania tytułu Championa (Punto Obligatorio) - kilka takich wystaw w roku lub na wystawie specjalistycznej - klubowej rasy (Exposicion Monografica) - jedna taka wystawa w roku. Pies/suka z lokatą 2 i oceną doskonałą wg uznania sędziego może uzyskać res. CCJ. Do zatwierdzenia tytułu pies musi posiadać wykonany profil genetyczny DNA.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Hiszpanii Weteranów należy uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski CACV w klasie weteranów (od 8 roku życia) od trzech różnych sędziów. Jeden wniosek CACV musi być przyznany na wyznaczonej przez RSCE wystawie międzynarodowej niezbędnej do uzyskania tytułu Championa (Punto Obligatorio) - kilka takich wystaw w roku lub na wystawie specjalistycznej - klubowej rasy (Exposicion Monografica) - jedna taka wystawa w roku. Pies/suka z lokatą 2 i oceną doskonałą wg uznania sędziego może uzyskać res. CACV. Do zatwierdzenia tytułu pies musi posiadać wykonany profil genetyczny DNA.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Super Championa Hiszpanii należy posiadać zatwierdzony tytuł Championa Hiszpanii, a następnie należy uzyskać na czterech wystawach międzynarodowych cztery wnioski CACIB (jeden wniosek przyznawany na płeć z porównania zwycięzców klas: pośredniej, otwartej, użytkowej, championów) od trzech różnych sędziów. Jeden wniosek CACIB musi być przyznany na wyznaczonej przez RSCE wystawie międzynarodowej niezbędnej do uzyskania tytułu Championa (Punto Obligatorio) - kilka takich wystaw w roku. Do zatwierdzenia tytułu pies musi posiadać wykonany profil genetyczny DNA.

 

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny RSCE.

 

Hiszpania i Portugalia na mocy wspólnych porozumień ustanowiły tytuł Champion Półwyspu Iberyjskiego i Młodzieżowy Champion Półwyspu Iberyjskiego. Szczegóły w zakładce Champion Półwyspu Iberyjskiego.


powrót

HOLANDIA
Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland
http://www.raadvanbeheer.nl/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Holandii należy zgromadzić 4 wnioski CAC z wystaw organizowanych w Holandii od dwóch różnych sędziów. Kandydatom na championa postawiono jeszcze dodatkowe warunki, a mianowicie w momencie uzyskiwania ostatniego CAC - uprawniającego do otrzymania tytułu Championa Holandii - pies/suka musi mieć ukończone dwadzieścia siedem miesięcy. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 12 miesięcy. W Holandii certyfikaty są przyznawane jeden na płeć psom/sukom z porównania zwycięzców z lokatą 1 i oceną doskonałą z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca, jednak wniosek może otrzymać zwierzę, które ukończyło 12 miesięcy), z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), z klasy otwartej (od 15 miesiąca), z klasy użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i z klasy championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Rezerwowe wnioski CAC są przyznawane psu/suce z oceną doskonałą z  kolejnego wyboru sędziego wynikającego z porównania zwycięzców z ww. klas. W przypadku gdy wniosek CAC uzyska pies/suka posiadająca już tytuł Championa Holandii, to przyznany wniosek res. CAC zyskuje miano wniosku CAC. Tylko raz można zamienić zdobyte 4 wnioski res. CAC na jeden pełny wniosek CAC. Na wystawie "Winner Amsterdam" oraz wystawie klubowej (pod warunkiem, że na wystawie klubowej zgłoszono co najmniej 20 sztuk w rasie, a wystawiono co najmniej 16 sztuk. Szczenięta nie są liczone) zdobyty wniosek CAC liczony jest jako 2 x CAC, jednak gdyby się tak zdarzyło, że ten sam pies/suka zdobędzie podwójne wnioski na obydwu tych wystawach, to do tytułu championa może być wykorzystany tylko jeden zdobyty podwójny CAC z jeden z tych wystaw, a drugi w takiej sytuacji zyskuje miano pojedynczego CAC. W przypadku zgromadzenia 4 wniosków CAC przed ukończeniem przez zwierzę 27 miesięcy należy odczekać do tego momentu, a następnie można zamknąć tytuł championa uzyskując wniosek res. CAC. Wniosek res. CAC zdobyty na wystawie klubowej może zyskać miano pełnego wniosku, gdy na wystawę zgłoszono co najmniej 20 sztuk w rasie, a wystawiono co najmniej 16 sztuk. Szczenięta nie są liczone. Ponadto psy, które posiadają zatwierdzony Młodzieżowy Championat Holandii lub Championat Holandii Weteranów i ubiegają się o tytuł Champion Holandii otrzymują automatycznie jeden wniosek CAC.
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Holandii należy zdobyć trzy 1 lokaty z oceną doskonałą w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od 2 różnych sędziów. Po oficjalnym zatwierdzeniu tytułu psu/suce przysługuje również automatycznie jeden wniosek CAC na Championa Holandii.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Holandii Weteranów należy zdobyć trzy 1 lokaty z oceną doskonałą w klasie weteranów (od 8 lat) od 2 różnych sędziów. Po oficjalnym zatwierdzeniu tytułu psu/suce przysługuje również automatycznie jeden wniosek CAC na Championa Holandii.

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny.

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Holandii psy urodzone po 31.08.2001 w Holandii i spoza jej granic nie mogą być prezentowane na wystawach w Holandii jeśli mają kopiowane ogony.

 

Trzy sąsiadujące ze sobą kraje w Europie Zachodniej, które tworzą region zwany Beneluksem (Belgia, Holandia i Luksemburg) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu odpowiednich wniosków przyznają tytuł Championa Beneluksu, Młodzieżowego Championa Beneluksu lub Championa Beneluksu Weteranów. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Beneluksu.


powrót

INDIE

 Kennel Club of India

 http://www.kennelclubofindia.org/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Champion Indii trzeba spełnić następujące warunki:

 • pies/suka musi zdobyć trzy wnioski na championa Challenge Certificates od trzech różnych sędziów na wystawach organizowanych przez Kennel Club of India, przy czym jeden wniosek musi być zdobyty, gdy pies/suka będzie miał skończone dwanaście miesięcy;

 • pies/suka musi zdobyć  jeden wniosek na championa Challenge Certificates i cztery wnioski rezerwowe Challenge Certificates od różnych sędziów na wystawach organizowanych przez Kennel Club of India, przy czym jeden wniosek musi być zdobyty, gdy pies/suka będzie miał skończone dwanaście miesięcy;;

 • pies/suka musi zdobyć dwa wnioski Challenge Certificates i dwa wnioski rezerwowe Challenge Certificates od różnych sędziów na wystawach organizowanych przez Kennel Club of India, przy czym jeden wniosek musi być zdobyty, gdy pies/suka będzie miał skończone dwanaście miesięcy;.

Klasy wystawowe:

najpierw są sędziowane psy potem suki:

Minor Puppy (młodszych szczeniąt) - od 4 do 6 miesięcy;
Puppy (szczeniąt) - od 8 do 12 miesięcy;
Junior (młodzieży) - od 13 do 18 miesięcy;
Intermediate (pośrednia) - od 19 do 36 miesięcy;
Bred in India (wyhodowane w Indiach, ale uwaga po rodzicach również urodzonych w Indiach. Zwierzęta urodzone na terenie Indii po rodzicach importach są traktowane wg regulaminu, jak importy) - (bez względu na wiek od 4 miesięcy);

Open Class (otwarta) (bez względu na wiek od 4 miesięcy);

Champion Class (championy) - (dla psów/suk z tytułem Champion of India lub dla tych, które dzień przed wysłaniem zgłoszenia spełniły warunki do otrzymania tego tytułu. Wystawienie psa/suki z tym tytułem w innej klasie skutkuje otrzymaniem dyskwalifikacji. Uwaga jedna klasa champion dla obydwu płci). Zwierzęta z klasy champion nie wychodzą do porównania o wniosek na championa;

Variety (np. dla weteranów). Zwierzęta z klasy weteranów nie wychodzą do porównania o wniosek na championa.

 

System sędziowania:

W każdej klasie przyznawane są lokaty od 1 do 4. Zwycięzcy klas puppy, junior, intermediate, bred in India i open wychodzą do porównania i sędzia wybiera jednego psa/sukę przyznając mu wniosek CC oraz z kolejnego porównania pozostałych zwierząt wybiera kolejnego przyznając mu res. CC. Zwycięzcy CC pies i CC suka automatycznie dostają wnioski Challenge Certificates, a rezerwowi CC dostają rezerwowe wnioski Challenge Certificates.

 

Tytuł musi zostać oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny KCI.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

IRLANDIA

 Irish Kennel Club
  http://www.ikc.ie
 

Do zdobycia tytułu Championa Irlandii trzeba zgromadzić 7 nominacji Green Stars od 7 różnych sędziów z wystaw organizowanych przez IKC o randze Championship Show, przy czym jeden z wniosków Green Star musi być wygrany po ukończeniu przez psa/sukę 15 miesięcy.

 

Klasy wystawowe:

Baby Puppy (od 4 do 6 miesięcy) - klasa organizowana tylko na wystawach klubowych;
Puppy - szczeniąt (od 6 do 12 miesięcy);
Junior - młodzieży (od 9 do 18 miesięcy);
Intermediate - pośrednia (od 15 do 24 miesięcy);
Open - otwarta (od 15 miesięcy);
Champion - championów (dla psów/suk posiadających tytuł championa Irlandii lub każdego innego kraju uznanego przez FCI);
Veteran - weteranów (od 8 lat).

 

Przyznawany jest jeden wniosek na championa Green Star na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą z klas: młodzieży, pośredniej, otwartej, championów i weteranów, a wg wyboru sędziego drugi z wyboru otrzymuje res. Green Star. Na wystawach międzynarodowych nominacja Green Star przyznawana jest przed porównaniem o wniosek CACIB. Zwycięzcy klas młodzieży, pośredniej, otwartej, championów i weteranów są porównywani i jednemu na płeć przyznawana jest nominacja Green Star. Jeśli nominacja Green Star zostanie przyznana psu z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów,  to automatycznie otrzymuje on również wniosek CACIB, a jeśli nie, to do porównania o CACIB wychodzą zwycięzcy klas pośredniej, otwartej i championów. Analogicznie przyznawana jest nominacja res. Green Star i res. CACIB.

Aby zdobyć tytuł Młodzieżowego Championa Irlandii należy wygrać 5 pierwszych miejsc w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) z oceną doskonałą na wszystkich wystawach organizowanych w Irlandii o randze Championship Show.

Inny tytuł Annual Champion jest przyznawany każdego roku i w każdej rasie tylko jednemu psu/suce, który/a przez cały rok kalendarzowy zgromadzi największą liczbę wniosków na championa Green Stars (powyżej 5). W przypadku więcej, niż jednego przedstawiciela rasy z taką samą tj. najwyższą liczbą zgromadzonych wniosków Green Stars tytuł przyznaje się temu, który posiada dodatkowo większą liczbę zwycięstw BOB.

Uwaga: obowiązują dodatkowe wwozowe obostrzenia weterynaryjne dla psów spoza Irlandii.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny IKC.

 


powrót

ISLANDIA

Hundareaktarfelag Islands

http://www.hrfi.is

 

Do zdobycia tytułu Championa Islandii:

 • pies/suka musi uzyskać 3 wnioski CAC z 3 wystaw zorganizowanych przez IKC od 3 różnych sędziów. Jeden z wniosków CAC musi być zdobyty po ukończeniu przez psa/sukę wieku 24 miesięcy i 1 dnia;

 • pies/suka w wieku 24 miesiące i 1 dzień posiadający/a tytuł Championa Wystawowego kraju FCI do zdobycia tytułu Champion Islandii musi zdobyć jeden wniosek CAC z wystawy zorganizowanej przez IKC.

Do zdobycia tytułu Championa Młodzieży Islandii pies/suka musi uzyskać 2 oceny doskonałe z lokatą I z 2 wystaw zorganizowanych przez IKC od 2 różnych sędziów z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Do zdobycia tytułu Championa Weteranów Islandii pies/suka musi uzyskać 3 oceny doskonałe z lokatą I z 3 wystaw zorganizowanych przez IKC od 3 różnych sędziów z klasy weteranów (od 8 lat).

 

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny.

 

Pięć państw (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia) na mocy wspólnych porozumień ustanowiło tytuł Champion Krajów Nordyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Nordyckich.


powrót

IZRAEL

Israel Kennel Club
  
http://www.ikc.org.il

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Izraela należy:

 • uzyskać na trzech wystawach (w tym jedna o randze międzynarodowej) trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) od dwóch różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty są przyznawane jeden na płeć z porównania zwycięzców z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), którym sędzia przyznał CW (Class Winner). Wniosek res. CAC jest przyznawany kolejnemu psu/suce z wyboru sędziego.

 • uzyskać na jakichkolwiek trzech wystawach trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) plus dodatkowo jeden wniosek res. CAC z wystawy międzynarodowej lub klubowej, od dwóch różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty są przyznawane jeden na płeć z porównania zwycięzców z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a), którym sędzia przyznał CW (Class Winner). Wniosek res. CAC jest przyznawany kolejnemu psu/suce z wyboru sędziego;

 • tytuł Champion Izraela może zdobyć pies/suka po zdobyciu jednego wniosku CAC lub G.CAC na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez IKC pod warunkiem, że:

  • pies/suka jest zarejestrowany/a w jakiejkolwiek organizacji należącej/współpracującej z FCI;

  • pies/suka stanowi własność osoby nie będącej obywatelem Izraela;

  • pies/suka posiada zatwierdzony tytuł Interchampiona (C.I.B.) i/lub Championa Wystawowego swojego kraju;

  • pies/suka przebywa tylko czasowo na terytorium Izraela i wróci do swojego kraju w ciągu 6 miesięcy od dnia przybycia na terytorium Izraela i pozostanie tam przez co najmniej 12 miesięcy - w przeciwnym wypadku tytuł zostanie anulowany;

  • tytuł zostanie przyznany dopiero po opuszczeniu przez psa/sukę terytorium Izraela.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Izraela:

 • pies/suka musi posiadać tytuł Champion Izraela, a następnie musi być wystawiony/a trzykrotnie w klasie championów, gdzie musi zdobyć 3 wnioski na grand championa G.CAC, w tym jeden wniosek musi być zdobyty na wystawie międzynarodowej;

 • tytuł Grand Champion Izraela może zdobyć pies/suka po zdobyciu jednego wniosku G.CAC na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez IKC pod warunkiem, że:

  • pies/suka jest zarejestrowany/a w jakiejkolwiek organizacji należącej/współpracującej z FCI;

  • pies/suka stanowi własność osoby nie będącej obywatelem Izraela;

  • pies/suka posiada zatwierdzony tytuł Championa Izraela;

  • pies/suka przebywa tylko czasowo na terytorium Izraela i wróci do swojego kraju w ciągu 6 miesięcy od dnia przybycia na terytorium Izraela i pozostanie tam przez co najmniej 12 miesięcy - w przeciwnym wypadku tytuł zostanie anulowany;

  • tytuł zostanie przyznany dopiero po opuszczeniu przez psa/sukę terytorium Izraela.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Izraela trzeba zgromadzić 2 wnioski JCAC z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od dwóch różnych sędziów na wystawach organizowanych przez IKC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Izraela Weteranów trzeba zgromadzić 2 wnioski V.CAC z klasy weteranów (od 8 lat) od dwóch różnych sędziów na wystawach organizowanych przez IKC.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny IKC.


powrót

KANADA

The Canadian Kennel Club

http://www.ckc.ca/en/

Ogólne zasady zdobycia tytułu Championa CKC, obejmują zgromadzenie przez psa/sukę 10 punktów przyznanych od co najmniej trzech sędziów. Ten wymóg sprawia, że przy sprzyjających okolicznościach pies/suka na poziomie wyborów prowadzonych w obrębie rasy musi zdobyć co najmniej 3 tytuły Winners Male/Winners Female przyznane przez co najmniej 3 sędziów na co najmniej 3 wystawach. Wszystkie punkty niezbędne do zdobycia tytułu Championa CKC mogą być zdobyte na podstawie przyznanych tytułów Winners Male/Winners Female, Best of Winners, Best of Breed lub lokatowych miejsc zajętych na Grupie.

 

W Kanadzie za zdobyte tytuły wystawowe z oceny rasy na ringu oraz za miejsca lokatowe zajęte na Grupie przyznawane są punkty, które ostatecznie nominują do otrzymania tytułu Champion CKC. Punkty przyznawane są na wystawach zatwierdzonych przez CKC. Punkty nominujące do tytułu championa przyznawane są dla zdobywców tytułów Winners Male (Zwycięski Pies) i Winners Female (Zwycięska Suka) z indywidualnej oceny rasy, a także za lokatowe miejsca (I-IV) na Grupie i wygranie Best in Show.

 

Ilość przyznanych punktów na jednej wystawie w ocenie indywidualnej oceny rasy może wynosić od 0 do 5 i zależy od ilości zgłoszonych psów/suk, zdobytych tytułów (obligatoryjnie Winners Male lub Winners Female oraz ewentualnie przez tych zwycięzców Best of Winners i/lub Best of Breed i/lub Best of Opposite Sex) i wystawionych psów/suk (psy zdyskwalifikowane lub nie wystawione nie są wliczane) w klasach regularnych wg ustalonego schematu punktowego i sposobu zliczania punktów:

 

liczba przyznanych punktów 0 1 2 3 4 5
liczba psów/suk wystawionych 1 2 3-5 6-9 10-12 13 lub więcej
 • jeśli pies lub suka wygra tytuł Winners Male lub Winners Female, to tylko wszystkie psy lub suki uczestniczące w danej w wystawie w tej samej klasie, z której pochodzi Winners Male lub Winners Female są zliczane i na tej podstawie szacowane są wg wyżej umieszczonej tabeli punkty;

 • jeśli pies/suka Winners Male/Winners Female zostanie jednocześnie wybrany/a Best of Winners (Najlepszy Zwycięzca), to wówczas wszystkie pokonane pośrednio i bezpośrednio psy/suki uczestniczące w wystawie powinny być wliczone w całość  i na tej podstawie szacowane są wg wyżej umieszczonej tabeli punkty;

 • jeśli pies/suka Winners Male/Winners Female zostanie jednocześnie wybrany/a Best of Breed (Zwycięzca Rasy), to wszystkie psy/suki uczestniczące w wystawie - włącznie ze wszystkimi zgłoszonymi i wystawionymi championami muszą być zliczone i na tej podstawie szacowane są wg wyżej umieszczonej tabeli punkty;

 • jeśli pies/suka Winners Male/Winners Female zostanie jednocześnie wybrany/a Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), to tylko wszystkie psy/suki z danej płci uczestniczące w wystawie włącznie ze wszystkimi zgłoszonymi i wystawionymi championami z danej płci muszą być zliczone i na tej podstawie szacowane są wg wyżej umieszczonej tabeli punkty.

Oprócz punktów możliwych do zdobycia na poziome indywidualnej oceny rasy pies/suka, który zdobędzie tytuł Best of Breed i zajmie lokatowe miejsce na wyborze najlepszych w  danej Grupie również może zyskać punkty do tytułu Championa. Ilość zdobytych w ten sposób punktów uzależniona jest od zajętego na Grupie miejsca i ilości poszczególnych ras prezentowanych na Ringu Głównym w danej Grupie, co obrazuje poniższa tabela:

 

ilość ras prezentowanych
 w grupie
liczba przyznanych punktów w zależności od miejsca w Grupie

miejsce w Grupie

I

miejsce w Grupie

II

miejsce w Grupie

III

miejsce w Grupie

IV

13 lub więcej ras 5 4 3 2
10-12 4 3 2 1
6-9 3 2 1 1
5 2 1 1 1
4 2 1 1 0
3 2 1 0 0
2 1 0 0 0
1 0 0 0 0

Pies/suka, który wygra Zwycięstwo Grupy, a następnie sięgnie po tytuł Best in Show na wystawach rangi All-breed conformation show powinien (powinna) być nagrodzony/a 5 punktami włączając w to punkty zdobyte na poziomie oceny rasy i Grupy.

Uwaga: na jednej wystawie rangi All-breed conformation show pies/suka nie może zdobyć w całości więcej, niż 5 punktów do tytułu Championa, ale CKC może dać specjalne pozwolenie Klubowi Rasy organizującemu kilka wystaw specjalistycznych dla danej rasy lub dla Klubów Ras organizujących kilka wystaw specjalistycznych poszczególnych grup (uznane i włączone do tych grup przez CKC konkretne rasy), które odbywają się w jeden dzień, aby pies/suka mógł zgromadzić 3 sety punktów do championatu z tych wystaw w ciągu jednego dnia pod warunkiem, że jeden lub więcej setów z tych punktów będzie zdobyty właśnie na wystawie specjalistycznej organizowanej dla danej rasy lub na wystawie specjalistycznej organizowanej dla danej grupy CKC.

 

Każdy pies/suka prezentowany/a na wystawach w Kanadzie musi być uprzednio zarejestrowany/a w CKC i musi posiadać nadany specjalny numer Event Registration Number (ERN) lub Miscellaneous Certification Number (MCN). Chcąc zaprezentować psa/sukę na wystawie w Kanadzie trzeba pamiętać, by wystąpić o nadanie numeru do 30 po pierwszej wystawie. Zdobycie numeru nie nastręcza problemów. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, wysłać na wskazany adres i poczekać na nadanie numeru. Brak numeru w odpowiednim czasie spowoduje anulowanie zebranych wygranych i punktów.

 

Klasy regularne organizowane na wystawach rangi “All-breed conformation show" w Kanadzie, to:

Junior Puppy (6-9 miesięcy);
Senior Puppy (9-12 miesięcy);

12-18 Month Class (12-18 miesięcy);
Canadian Bred (w każdym wieku, Championy jakiegokolwiek kraju są wyłączone z tej klasy);
Bred by Exhibitor (w każdym wieku, ale warunek: hodowca jest jednocześnie właścicielem i handlerem psa/suki);
Open (w każdym wieku).

A także:
Specials only (Champions) (każdy pies/suka jeśli spełnił/a warunki do otrzymania tytułu championa. Obydwie płcie razem. Championy nie konkurują o punkty).

 

W każdej z ww. klas (z wyłączeniem klasy Specials only) sędzia wybiera zwycięzców klas oceniając oddzielnie każdą płeć, a sędziowanie rozpoczyna się od samców. Sędzia wybiera najlepszego w każdej klasie psa, a stawkę ocenia przyznając lokaty od 1 do 4. Samce z lokatą 1 wchodzą na ring ponownie i są porównywane, a sędzia wybiera spośród nich zwycięzcę (Winners Male), któremu jednocześnie przyznaje oszacowane wcześniej punkty. Po wyborze Winners Male na ring wchodzi pies z 2 lokatą z tej samej klasy, z której pochodził Winners Male i sędzia ponownie porównując stawkę wybiera res. Winners Male (rezerwowy Zwycięzca Pies). W podobny sposób wybierana jest Winners Female (która otrzymuje wcześniej oszacowane punkty) i res. Winners Female. Tytuły res. Winners Male/res. Winners Female mogą być przekształcone w Winners Male/Winners Female jeśli z jakiś powodów CKC unieważni przyznany tytuł psu/suce, który/a go pierwotnie otrzymał/a.

 

Następnie Winners Male i Winners Female oraz wszystkie psy/suki zgłoszone do klasy Specials only (psy/suki z tytułem championa) są porównywani i sędzia wyłania Best of Breed (Zwycięzca Rasy), Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), Best of Winners (Najlepszy Zwycięzca, ale tu porównuje jedynie Winners Male i Winners Female). Jeśli tytuł Best of Breed (Zwycięzca Rasy) trafi do Winners Male lub Winners Female, to jednocześnie ten pies lub ta suka otrzymuje również tytuł Best of Winners. Po wyborze Best of Winners sędzia wybiera Best Puppy in Breed (porównując zwycięskie psy/suki z przedziału Junior Puppy i Senior Puppy o ile są na wystawie prezentowane).  Również po wyborze Best of Breed sędzia ze wszystkich wystawionych championów w klasie Specials only może wybrać jednego samca i jedną sukę przyznając im tytuł Select Dog i Select Bitch. Zdobywcy tych tytułów mogą konkurować o punkty do tytułu Grand Championa, ale nie mogą jednocześnie być zwycięzcami Best of Breed lub Best of Opposite Sex.

 

Zwycięzca tytułu Best of Breed ma prawo ubiegania się o tytuł Best of Group (7 grup: Sporting, Hound, Working (grupa gdzie znajduje się CTR), Terrier, Toy, Non-Sporting i Herding), a w razie zwycięstwa o Best In Show. A Best Puppy in the Breed ma prawo ubiegać się o tytuł Best Puppy In Group, a w razie zwycięstwa o Best Puppy In Show. Uwaga! Best of Breed i Best Puppy in Breed są zobowiązani do uczestniczenia w wyborach odpowiednich grup. Zlekceważenie tego i absencja na wyborach najlepszych z Grupy w odpowiednich kategoriach wiekowych skutkuje odebraniem przyznanych punktów (jeśli zostały przyznane) lub stosowane jest inna kara np. nakaz zwrotu przyznanej rozety.

 

Wystawy specjalistyczne “Specialty conformation show”, które obejmują (Breed Specialty - wystawa specjalistyczna jednej rasy, Multiple Breed Specialty - wystawa specjalistyczna wielu ras, Group Specialty - wystawa specjalistyczna danej grupy CKC, Multiple Group Specialty -  wystawa specjalistyczna wielu grup CKC) mogą oferować jeszcze różne dodatkowe klasy wystawowe, jak:

rozbicie klasy 12-18 Month Class na:

- 12-15 Month Class;

- 15-18 Month Class;

Veterans (powyżej 7 lat, w klasie mogą być prezentowani kastraci i sterylizowane suki). Weterani psy/suki oceniani są po wyborze Winners Male/Female i res. Winners Male/res. Winners Female. Psy/suki z tej klasy nie są przyznawane punkty na championa. Zwycięski pies i suka z tej klasy mogą jedynie konkurować o tytuł Best of Breed i Best of Opposite Sex z Winners Male, Winners Female i wszystkimi psami/sukami z klasy Specials only. Oprócz ww. klas organizowane są również przez kluby na wystawach specjalistycznych liczne klasy nieregularne "non-regular", ale ze względu na to, że psy/suki zgłoszone do tych klas są sędziowane po zakończeniu sędziowania klas regularnych i nie mogą zdobywać z tych klas punktów do championatu, to w niniejszym opracowaniu je pomijamy.

 

Aby otrzymać tytuł Grand Champion CKC pies/suka musi posiadać wcześniej zatwierdzony tytuł Champion CKC, a ponadto musi zgromadzić co najmniej 20 punktów, które muszą również obejmować zdobyte jedno zwycięstwo Best of Breed (Zwycięzca Rasy) oraz minimum dwa zwycięstwa dające każdorazowo po co najmniej dwa punkty. Punkty do tego tytułu są naliczane dopiero po zatwierdzeniu tytułu Championa CKC i nie wlicza się do tego tytułu punktów zdobytych do zatwierdzenia tytułu Championa CKC. Punkty do tytułu Grand Championa mogą być przyznane psu/suce, który zostanie Best of Breed (Zwycięzca Rasy), Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), Select Dog i Select Bitch. Punkty są kalkulowane na podstawie ilości psów/suk konkurujących w ringu o tytuł Best of Breed (Zwycięzca Rasy) i na podstawie ilości psów/suk tej samej płci konkurujących o pozostałe trzy tytuły (Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), Select Dog, Select Bitch). Poniższy schemat powinien być stosowany przy obliczaniu ilości przyznanych punktów (zwierzęta zdyskwalifikowane lub wyproszone z ringu przez sędziego, nie są wliczane):

 

liczba konkurujących zwierząt 1 2 3-5 6-9 10-12 13 lub więcej
przyznane punkty 0 1 2 3 4 5

 

Aby otrzymać tytuł Grand Champion Excellent CKC pies/suka musi posiadać wcześniej zatwierdzony tytuł Grand Champion CKC, a ponadto musi zgromadzić minimum 100 punktów, które muszą również obejmować w wariancie nr 1 zdobyte jedno zwycięstwo Best in Show lub tytuł Best of Breed (Zwycięzca Rasy) na wystawie rangi Breed National Specialty (wystawa specjalistyczna danej rasy), gdzie przynajmniej 10 sztuk danej rasy musi brać udział w tej wystawie lub może to być również wariant nr 2 tzn. minimum 100 punktów oraz tytuł Best in Multiple Breed Specialty, gdzie przynajmniej trzy rasy były reprezentowane plus trzy zwycięstwa grupy lub trzy zwycięstwa z Breed Specialty. Do tego pies/suka musi posiadać jeden z tytułów użytkowych obejmujących posłuszeństwo, pracę węchową lub agility (CKC performance title) z jakiejkolwiek wydarzenia szkoleniowo-sportowego organizowanego pod patronatem CKC. Test Canine Good Neighbour (CGN) Program i Herding Certificate są wyłączone z tytułów użytkowych uprawniających do zdobycia tytułu Grand Championa Excellent.


Grand Champion Excellent system zdobywania punktów:
Lokata I na Grupie lub Best in Specialty Show daje 5 punktów;
Lokata II na Grupie lub Best of Opposite Single Breed Specialty Show daje 4 punkty;
Lokata III na Grupie daje 3 punkty;
Lokata IV na Grupie daje 2 punkty;

Jeśli na Grupie nie będzie żadnej konkurencji, to punkty nie zostaną przyznane.
Best of Breed (Zwycięzca Rasy) daje 1 punkt (punkty za BOB będą przyznane pod warunkiem, że w danej rasie było wystawionych, co najmniej 5 zwierząt).
Best in Show lub Best in National Specialty Show lub Best in Multi Breed Specialty Show daje 10 punktów.

 

Jednorazowo pod uwagę brana jest tylko najwyższa liczba punktów możliwa do zdobycia za dany tytuł o wyższej wartości punktowej w stosunku do innych, czyli np. pies/suka wygrywa BOG, a także BIS, to w takiej sytuacji jego punkty za poszczególne tytuły nie są sumowane, a przyznawane są punkty o wyższej wartości, co w tym przypadku daje za tytuł BIS 10 punktów.


powrót

KAZACHSTAN
Union of Cynologists of Kazahstan
http://www.uck-kz.org/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kazachstanu należy uzyskać:

 • 6 wniosków na championa CAC na wystawach organizowanych w Kazachstanie przez UKC od 3 różnych sędziów;

 • 3 wnioski CAC na wystawach międzynarodowych organizowanych w Kazachstanie przez UKC od 3 różnych sędziów;

 • pies/suka, który/a posiada tytuł Championa jednego z krajów przynależących do FCI może uzyskać tytuł Championa Kazachstanu po wygraniu 1 wniosku CAC z wystaw organizowanych w Kazachstanie przez UKC rangi międzynarodowa, krajowa lub po uzyskaniu na tych wystawach w klasie championów tytułu "Zwycięzca klasy" (Class Winner CW).

W Kazachstanie wnioski CAC przyznawane są zwycięzcom klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i użytkowej (nie dotyczy CTR-a), którzy uprzednio otrzymają ocenę doskonałą, lokatę I i tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW). Pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą z każdej z ww. klas, który zdobędzie tytuł Reserve Class Winner (R.CW) może uzyskać res. CAC. W klasie championów (od 15 miesiąca dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona) pies/suka może otrzymać tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a pies/suka z oceną doskonałą i drugą lokatą R.CW. Wnioski CAC zdobyte na wystawie rangi międzynarodowa są liczone podwójnie.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Champion UCK pies/suka musi wygrać wniosek CACIB na wystawie międzynarodowej organizowanej przez UKC.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kazachstanu należy:

 • wystawić psa/sukę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na wystawie międzynarodowej. Klasę trzeba wygrać i zdobyć tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia musi przyznać certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Kazachstanu" (KYUCHK). Pies i suka z klasy młodzieży z tym certyfikatem są porównywani i sędzia wyłania Najlepszego Juniora w Rasie (LYU) (w razie braku płci przeciwnej do porównania tytuł może być przyznany wg uznania sędziego). Do tytułu Młodzieżowego Championa Kazachstanu należy w ten sposób zdobyć 1 taki tytuł Najlepszego Juniora w Rasie (LYU);

 • wystawić psa/sukę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na dwóch wystawach narodowych rangi CAC. Za każdym razem klasę trzeba wygrać i zdobyć tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia musi przyznać certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Kazachstanu" (KYUCHK). Do tytułu Młodzieżowego Championa Kazachstanu wystarczy zdobycie w ten sposób dwóch certyfikatów KYUCHK;

 • psy/suki posiadające tytuł Młodzieżowego Championa jakiegokolwiek kraju przynależącego do FCI wystarczy, że wygrają w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na jakiejkolwiek wystawie i zdobędą tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia przyzna im certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Kazachstanu" (KYUCHK). Do zatwierdzenia tytułu potrzeba jednego certyfikatu KYUCHK.

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Kazachstanu pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Kazachstanu oraz musi posiadać tytuł Championa NKP (klubu rasy).

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Honorowego Championa Kazachstanu "Altyn IT" pies/suka musi zgromadzić 25 wniosków CAC zdobytych na wystawach organizowanych przez UCK. Wliczane są wszystkie wnioski, również te wykorzystane do zatwierdzenia tytułu Championa Kazachstanu (wnioski CAC z wystaw międzynarodowych liczone są podwójnie).

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny UCK.

 

Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Azji i Młodzieżowy Champion Azji. Szczegóły w zakładce Champion Azji.


powrót

KIRGISTAN

The Union of Cynologists of Kyrgyz Republic
 http://uckr.kg/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kirgistanu należy uzyskać:

 • 6 wniosków na championa CAC na wystawach rangi CAC organizowanych w Kazachstanie przez UCKR od 4 różnych sędziów;

 • 3 wnioski na championa CAC na wystawach międzynarodowych organizowanych w Kazachstanie przez UCKR i/lub na specjalistycznej wystawie klubowej rasy od 3 różnych sędziów;

 • pies/suka, który/a posiada tytuł Championa jednego z krajów przynależących do FCI może uzyskać tytuł Championa Kirgistanu po wygraniu 1 wniosku CAC z wystaw organizowanych w Kazachstanie przez UKC.

W Kirgistanie wnioski CAC przyznawane są zwycięzcom klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów/suk z tytułem championa lub Interchampiona), którzy uprzednio otrzymają ocenę doskonałą, lokatę I i tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW). Pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą z każdej z ww. klas, który zdobędzie tytuł Reserve Class Winner (R.CW) może uzyskać res. CAC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa UCKR należy uzyskać jeden wniosek CACIB na wystawie rangi międzynarodowej organizowanej przez UCKR (tytuł ten przyznawany jest wielokrotnie).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kirgistanu należy posiadać tytuł Championa Kirgistanu i uzyskać cztery wnioski CAC z wystaw organizowanych przez UCKR.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kirgistanu należy:

 • zdobyć na wystawach organizowanych przez UCKR dwa wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od dwóch różnych sędziów;

 • zdobyć na wystawie międzynarodowej organizowanej przez UCKR jeden wniosek JCAC. Wniosek mogą otrzymać zwycięzcy klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) "Class Winner CW" pies/suka, które również otrzymają tytuł Najlepszy Junior Pies lub Najlepszy Junior Suka.

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny UCKR.

 

Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Azji i Młodzieżowy Champion Azji. Szczegóły w zakładce Champion Azji.


powrót

KOLUMBIA

 Asociación Club Canino Colombiano
  
http://www.accc.com.co
 

W Kolumbii zasady zdobycia championatów tego kraju dla psów zarejestrowanych w Kolumbii i dla psów z innych krajów zostały rozdzielone. Poniżej zasady dla psów zarejestrowanych w innych krajach.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kolumbii pies/suka musi być rasy uznanej przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i musi posiadać rodowód jednej z organizacji FCI. Pies/suka musi być wystawiany/a na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC. Pies/suka musi zdobyć dwa wnioski na championa CACC od dwóch różnych sędziów. W Kolumbii wnioski na championa CACC przyznawane są jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą z klasy pośredniej ( od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i użytkowej (nie dotyczy CTR-a). W klasie championów nie przyznaje się wniosków CACC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kolumbii pies/suka musi być rasy uznanej przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i musi posiadać rodowód jednej z organizacji FCI. Pies/suka musi być wystawiany/a na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC.  Pies/suka musi zdobyć dwa wnioski na młodzieżowego championa CACJC od dwóch różnych sędziów w klasie młodzieży. W Kolumbii wnioski na młodzieżowego championa CACJC przyznawane są w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) dla psa/suki z oceną doskonałą i 1 lokatą.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kolumbii pies/suka musi być rasy uznanej przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i musi posiadać rodowód jednej z organizacji FCI. Pies/suka musi być wystawiany/a na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC. Pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Kolumbii, a następnie musi zdobyć co najmniej 3 wnioski na grand championa CAGCC od 3 różnych sędziów, z czego dwa ostatnie wnioski muszą być zdobyte przez psa/sukę po ukończeniu przez nią/niego wieku 24 miesięcy. Wnioski na grand Championa CAGCC są przyznawane wg uznania sędziego tylko psu/suce, który wygra tytuł Zwycięzca Rasy (Best of Breed - BOB) lub tytuł Zwycięzca Płci przeciwnej (Best of Opposite Sex - BOS). Zdobyte wnioski na grand championa CAGCC są przeliczane na punkty. Do zdobycia tytułu Grand Championa Kolumbii pies/suka musi uzbierać co najmniej 10 punktów. Punkty są przeliczane wg następującego schematu:

 • wystawiony 1 pies/suka z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonano 0 championów i pies/suka otrzymuje 1 pkt;

 • wystawiono 2 psy/suki z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonany 1 champion i pies/suka otrzymuje 1 pkt;

 • wystawiono 3 psy/suki z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonano 2 championy i pies/suka otrzymuje 2 pkt;

 • wystawiono 4 psy/suki z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonano 3 championy i pies/suka otrzymuje 3 pkt;

 • wystawiono 5 psów/suk z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonano 4 championy i pies/suka otrzymuje 4 pkt;

 • wystawiono 6 psów/suk z tyt. championa w konkurencji, to na wystawie pokonano 5 championów i pies/suka otrzymuje 5 pkt.

Wszystkie wystawione championy muszą uzyskać ocenę doskonałą, w przeciwnym wypadku nie są liczone do punktacji.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ACCC.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

 

KOSOWO

Federata Kinologjike e Kosoves

 http://fkk-ks.org/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Champion Kosowa pies/suka musi uzyskać na dwóch wystawach organizowanych przez KS od 2 różnych sędziów 2 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Kosowie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Sędzia ma prawo przyznać wniosek res. CAC dla psa/suki z oceną doskonałą i II lokatą w ww. klasach.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kosowa pies/suka musi uzyskać na dwóch wystawach wniosek JCAC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Kosowie wniosek JCAC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kosowa pies/suka musi uzyskać na dwóch wystawach międzynarodowych dwa wnioski CACIB (wniosek na Interchampiona) od dwóch sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szczeniąt Kosowa pies/suka musi zdobyć dwie oceny wielce obiecujący/a z dwiema lokatami pierwszymi w klasie szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy) od dwóch różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Młodszych Szczeniąt Kosowa pies/suka musi zdobyć dwie oceny wielce obiecujący/a z dwiema lokatami pierwszymi w klasie młodszych szczeniąt (od 3 do 6 miesięcy) od dwóch różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KS.


powrót

KOSTARYKA

Asociación Canófila Costarricense
  
http://www.costarica-acc.com

Zasady zdobycia tytułów zostały rozdzielone na warunki obowiązujące dla psów/suk zarejestrowanych w ACC oraz na psy/suki spoza Kostaryki. W poniższym spisie zostały umieszczone tylko regulacje dotyczące wystawców spoza Kostaryki, które obowiązują tylko na wystawach międzynarodowych organizowanych w Kostaryce przez ACC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kostaryki pies/suka musi mieć ukończone 15 miesięcy i musi zdobyć 2 wnioski na championa CACCR i jeden wniosek CACIB. W tym jeden wniosek CACCR musi być zdobyty jednego dnia razem z wnioskiem CACIB. Ponadto musi zdobyć tytuł Zwycięzca Rasy (BOB) lub Najlepszy z Płci Przeciwnej (BOS). Wnioski CAC na Kostaryce są przyznawane w klasie młodzieży (po ukończeniu 15 miesiąca), pośredniej, otwartej i użytkowej (nie dotyczy CTR-a).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kostaryki pies/suka musi zdobyć w klasie młodzieży (wiek pomiędzy 9 miesięcy i 1 dzień do 15 miesięcy) dwa wnioski na młodzieżowego championa CACJCR i z porównania jeden tytuł Najlepszego Juniora w Rasie lub Najlepszy z Płci Przeciwnej (BOS) albo Zwycięstwo Rasy (BOB).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kostaryki pies/suka musi posiadać tytuł Championa Kostaryki oraz musi zdobyć na jednej wystawie certyfikat CACIB oraz certyfikat na Grand Championa CAGCCR.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ACC.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Karaibów i Ameryki Środkowej: Gwatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kuba, Dominikana i Puerto Rico na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Ameryki Środkowej i Karaibów. Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Środkowej i Karaibów.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

KUWEJT

Kuwait Cynological Association

 http://www.kca-kw.com/

Zasady zdobycia tytułów zostały rozdzielone na warunki obowiązujące dla psów/suk zarejestrowanych w KCA oraz na psy/suki spoza Kuwejtu. W poniższym spisie zostały umieszczone tylko regulacje dotyczące wystawców spoza Kuwejtu.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kuwejtu pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy swojego kraju i dodatkowo musi zdobyć 1 wniosek na championa CAC na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez KCA. Wnioski CAC w Kuwejcie są przyznawane w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kuwejtu pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Młodzieżowy swojego kraju i dodatkowo musi zdobyć w klasie młodzieży (od 9 miesięcy do 18 miesięcy) 1 wniosek JCAC na młodzieżowego championa na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez KCA.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kuwejtu pies/suka musi posiadać tytuł Championa Kuwejtu oraz musi zdobyć na 2 jakichkolwiek wystawach zorganizowanych przez KCA 2 wnioski CAC od 2 różnych sędziów. Wnioski CAC w Kuwejcie są przyznawane w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kuwejtu Młodzieży pies/suka musi posiadać tytuł Młodzieżowego Championa Kuwejtu oraz musi zdobyć na 2 jakichkolwiek wystawach zorganizowanych przez KCA 2 wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 miesiąca do 18 miesiąca) od 2 różnych sędziów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Multi Championa Kuwejtu pies/suka musi posiadać tytuł Grand Championa Kuwejtu oraz musi zdobyć na 2 jakichkolwiek wystawach zorganizowanych przez KCA 2 wnioski CAC od 2 różnych sędziów. Wnioski CAC w Kuwejcie są przyznawane w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KCA.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

LITWA

Lietuvos Kinologu Draugija
  
http://www.kinologija.lt
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Litwy należy:

 • jeśli pies/suka posiada zatwierdzony tytuł Champion Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to wystarczy zdobycie 1 wniosku na championa CAC na wystawie rangi międzynarodowej organizowanej przez LKD. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Litwie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, a jest zarejestrowany/a w ZKwP, to obowiązują następujące zasady:

  • 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów, w tym 1 wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa lub wystawie rangi specjalistyczna - klubowa rasy. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Litwie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem powinien upłynąć 1 rok i 1 dzień (wymagany odstęp czasu może być nieco krótszy jeśli pierwszy wniosek CAC i ostatni wniosek CAC zostaną zdobyte na tych samych wystawach organizowanych corocznie).

  • 5 wniosków CAC od 3 różnych sędziów z jakichkolwiek wystaw organizowanych przez LKD. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Litwie certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem powinien upłynąć 1 rok i 1 dzień (wymagany odstęp czasu może być nieco krótszy jeśli pierwszy wniosek CAC i ostatni wniosek CAC zostaną zdobyte na tych samych wystawach organizowanych corocznie).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Litwy pies/suka zarejestrowany w ZKwP musi uzyskać 2 wnioski JN lub LT JN lub KL.JN na wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej/międzynarodowej lub klubowej) w klasie młodzieży. Aby pies/suka mógł ubiegać się o któryś z tych wniosków musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Litwie wnioski CAJC przyznawane są psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Klubowego Championa Litwy pies/suka musi posiadać co najmniej dwa certyfikaty LT KL.N lub musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Litwy i po jego zatwierdzeniu otrzymać jeden certyfikat LT KL.N. Tytuł ten jest przyznawany psom z Litwy i spoza jej granic.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Klubowego Championa Młodzieży Litwy pies/suka musi posiadać co najmniej dwa certyfikaty  LT KL.JN lub musi posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Litwy i po jego zatwierdzeniu otrzymać jeden certyfikat LT KLJN. Tytuł ten jest przyznawany psom z Litwy i spoza jej granic.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Klubowego Championa Weteranów Litwy pies/suka musi posiadać co najmniej dwa certyfikaty LT KL.VN lub musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Litwy Weteranów i po jego zatwierdzeniu otrzymać jeden certyfikat LT KLVN. Tytuł ten jest przyznawany psom z Litwy i spoza jej granic.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Litwy Weteranów:

 • pies/suka zarejestrowany w ZKwP musi uzyskać 2 zwycięstwa z klasy weteranów (VN) od co najmniej dwóch sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o o te zwycięstwa musi być wystawiony w klasie weteranów;

 • pies/suka zarejestrowany w ZKwP, który posiada zatwierdzony tytuł Champion Litwy musi uzyskać jedno zwycięstwo z klasy weteranów (VN). Aby pies/suka mógł ubiegać się o to zwycięstwo musi być wystawiony w klasie weteranów;

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny LKD.

 

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa, Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia przyznają tytuł Champion Krajów Bałtyckich, Młodzieżowy Champion Krajów Bałtyckich i Champion Weteranów Krajów Bałtyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Bałtyckich.


powrót

LUKSEMBURG

Union Cynologique Saint Hubert du Grand Duché de Luxembourg
http://www.uchl.lu

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Luksemburga należy:

 • uzyskać na dwóch wystawach międzynarodowych od dwóch różnych sędziów dwa wnioski na championa CACL (certyfikat na krajowego championa). Nie ma limitu czasowego. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CACL musi mieć skończone 15 miesięcy. W Luxemburgu certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Psy/suki z 2 lokatą i oceną doskonałą mogą otrzymać res. CACL. W przypadku posiadania przez psa/sukę z 1 lokaty z oceną doskonałą i przyznanym wnioskiem CACL Championatu Luxemburga wniosek ten nabiera mocy wniosku CACL.

 • uzyskać jeden wniosek CACL (certyfikat na krajowego championa) na wystawie międzynarodowej, a drugi wniosek CACL na wystawie klubowej od dwóch różnych sędziów. Nie ma limitu czasowego. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CACL musi mieć skończone 15 miesięcy. W Luxemburgu certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Psy/suki z 2 lokatą i oceną doskonałą mogą otrzymać res. CACL. W przypadku posiadania przez psa/sukę z 1 lokaty z oceną doskonałą i przyznanym wnioskiem CACL Championatu Luxemburga wniosek ten nabiera mocy wniosku CACL.

 • dla psów/suk posiadających zatwierdzony Championat Wystawowy z krajów przynależących do FCI do spełnienia warunków do otrzymania Championatu Luxemburga wystarczy zdobycie jednego wniosku CACL, przez psa/sukę prezentowanego tylko i wyłącznie w klasie championów (od 15 miesiąca) i na wystawie międzynarodowej.

Aby uzyskać tytuł Młodzieżowego Championa Luksemburga wystarczy zdobycie jednego wniosku CAJC z klasy młodzieży (pomiędzy 9, a 18 miesiącem życia).

Aby uzyskać tytuł Championa Luksemburga Weteranów wystarczy zdobycie 1 lokaty i oceny doskonałej w klasie weteranów (od 8 roku życia).

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny UCHCL.

 

Trzy sąsiadujące ze sobą kraje w Europie Zachodniej, które tworzą region zwany Beneluksem (Belgia, Holandia i Luksemburg) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu odpowiednich wniosków przyznają tytuł Championa Beneluksu, Młodzieżowego Championa Beneluksu lub Championa Beneluksu Weteranów. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Beneluksu.


powrót

ŁOTWA 
Latvijas Kinologiska Federacija
  
http://www.dogs.lv
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Łotwy należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Champion Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to wystarczy zdobycie 1 wniosku na championa CAC na wystawie rangi międzynarodowej organizowanej przez LKF. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy.

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to obowiązują następująca zasada:

  • na trzech wystawach organizowanych przez LKF lub jego członków rangi krajowej, specjalnej, klubowej lub międzynarodowej od trzech różnych sędziów pies/suka musi otrzymać trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) między pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć co najmniej 52 tygodnie. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy.

Na Łotwie certyfikaty na championa CAC są przyznawane psom/sukom jeden na płeć. Prawo do przyznania wniosku CAC mają psy/suki, które otrzymają w klasach pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) ocenę doskonałą i CQ (Certyfikat Kwalifikacyjny). Następnie zwycięzcy klas są porównywani o tytuł Najlepszego Psa w Rasie i Najlepszej Suki w Rasie. Sędzia klasyfikuje wszystkie psy/suki przyznając im kolejno lokaty np. Najlepszy Pies/Suka nr 1, Najlepszy Pies/Suka nr 2 itd. Wniosek CAC przysługuje wówczas psu/suce zdobywcy tytułu Najlepszy w Rasie Pies/Suka nr 1, ale jeśli pies/suka posiada już zatwierdzony tytuł Championa Łotwy, to wniosek CAC nie będzie mu/jej przyznany, a przejdzie na kolejnego w ustawieniu Najlepszego Psa/Sukę.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Łotwy pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach rangi krajowej, specjalnej, klubowej lub międzynarodowej organizowanej przez LKF trzy wnioski na młodzieżowego championa JCAC od dwóch różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł JCAC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Wnioski JCAC są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) z oceną doskonałą i CQ (Certyfikat Kwalifikacyjny). Pies/suka posiadający już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Łotwy lub posiadający 3 wnioski JCAC i otrzymujący na konkretnej wystawie I lokatę i ocenę doskonałą nie otrzyma już wniosku JCAC, który przejdzie na psa/sukę z II lokaty z oceną doskonałą.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach rangi krajowej, specjalnej, klubowej lub międzynarodowej organizowanej przez LKF trzy wnioski na championa weteranów VCAC. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski VCAC musi być wystawiony w klasie weteranów. Wnioski VCAC są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z klasy weteranów z oceną doskonałą i CQ (Certyfikat Kwalifikacyjny). Pies/suka posiadający już zatwierdzony tytuł Championa Łotwy Weteranów lub posiadający 3 wnioski VCAC i otrzymujący na konkretnej wystawie I lokatę i ocenę doskonałą nie otrzyma już wniosku VCAC, który przejdzie na psa/sukę z II lokaty z oceną doskonałą.

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny LKF.

 

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa, Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia przyznają tytuł Champion Krajów Bałtyckich, Młodzieżowy Champion Krajów Bałtyckich i Champion Weteranów Krajów Bałtyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Bałtyckich.


powrót

MACEDONIA

Kennel Association of the Republic of Macedonia

http://ksm.org.mk/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Macedonii pies/suka musi uzyskać dwa wnioski CAC na wystawach organizowanych przez KAM od dwóch różnych sędziów. Wnioski CAC przyznawane są w klasach: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Macedonii pies/suka musi uzyskać na dwóch wystawach organizowanych przez KAM dwa wnioski na championa młodzieży PRM = JCAC od dwóch różnych sędziów w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KAM.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.


powrót

MAROKO

Société Centrale Canine Marocaine
 http://www.chiensdumaroc.org/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Maroka pies/suka musi uzyskać trzy wnioski CAC na wystawach organizowanych w Maroku od trzech różnych sędziów. Wszystkie trzy wnioski muszą być zdobyte w czasie nie przekraczającym 2 lat. Po zdobyciu ostatniego wniosku CAC kwalifikującego do tytułu Championa Maroka właściciel psa/suki ma 3 miesiące na oficjalne zatwierdzenie tytułu przez Zarząd Główny SCCM. W Maroku wnioski CAC są przyznawane w klasie pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i użytkowej (nie dotyczy CTR-a).


powrót

MEKSYK

Federacion Canofilia Mexicana

http://www.fcm.mx/

 

Zasady zdobycia tytułów zostały rozdzielone na warunki obowiązujące dla psów/suk zarejestrowanych w FCM oraz na psy/suki spoza Meksyku, które przynależą do jednego z krajów będących członkiem FCI lub AKC, CKC. W poniższym spisie zostały umieszczone tylko regulacje dotyczące wystawców spoza Meksyku.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Meksyku pies/suka musi uzyskać cztery wnioski na championa CACM ze specjalnych wystaw rangi CACIB organizowanych w Meksyku, które wchodzą w skład wystaw dla obwodu Panamerykańskiego, Ameryki Łacińskiej lub Karaibów. W Meksyku wnioski są przyznawane jeden na płeć, a do porównania i walki o wniosek są uprawnieni zwycięzcy z oceną doskonałą i lokatą 1, którzy mają ukończone 15 miesięcy z klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a), wyhodowanych w Meksyku (nie dotyczy zwierząt wyhodowanych poza granicami Meksyku), championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Wg wyboru sędzia może przyznać drugiemu zwierzęciu z danej płci z oceną doskonałą res. CACM. 

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Meksyku należy zgromadzić 8 zwycięstw "Najlepszy Junior w Rasie (tytuł przyznawany z porównania zwycięzcy młodzieży psa i suki tylko jednemu młodzieżowemu przedstawicielowi rasy) od 8 różnych sędziów. Klasa młodzieży od 9 do 18 miesiąca.

 

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny FCM.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

MOŁDAWIA
Uniunea Chinologica din Moldova
http://www.fci.md/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Mołdawii należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Champion Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to tytuł Championa Mołdawii można zrobić zdobywając jeden wniosek na championa CAC z wystawy rangi międzynarodowej lub CAC organizowanej przez KSM;

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to musi zdobyć 2 wnioski na championa CAC, w tym jeden wniosek CAC musi pochodzić z wystaw rangi międzynarodowej organizowanej przez KSM i jeden wniosek może pochodzić z wystawy rangi CAC organizowanej przez KSM, bez limitu czasu.

Na wystawach w Mołdawii wnioski CAC przyznawane są w klasach pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów (z tytułem championa lub Interchampiona). Pies/suka z lokatą drugą i oceną doskonałą może otrzymać wniosek res. CAC. Kombinacja zdobytego na jednej wystawie wniosku res. CAC + res. CACIB daje pełny wniosek CAC.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Mołdawii:

 • pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Mołdawii i do tego musi zdobyć 2 wnioski na championa CAC z wystaw rangi międzynarodowa organizowanych przez KSM;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony Championat Mołdawii i zatwierdzony Championat Polski musi zdobyć jeden wniosek CAC na wystawie organizowanej przez KSM rangi międzynarodowa.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Super Grand Championa Mołdawii:

 • pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Grand Championa Mołdawii i do tego musi zdobyć 2 wnioski na championa CAC z wystaw rangi międzynarodowa organizowanych przez KSM;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony Grand Championat Mołdawii, Championat Mołdawii i Championat Polski musi zdobyć jeden wniosek CAC na wystawie organizowanej przez KSM rangi międzynarodowa.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Mołdawii:

 • pies/suka musi zdobyć 2 wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 8 miesiąca) przy czym jeden wniosek CAC musi pochodzić z wystawy międzynarodowej, a jeden wniosek może pochodzić z wystawy rangi CAC;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony Młodzieżowy Championat Polski musi zdobyć jeden wniosek JCAC w klasie młodzieży na wystawie organizowanej przez KSM rangi międzynarodowa lub CAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Grand Championa Mołdawii:

 • pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Mołdawii i do tego musi zdobyć 2 wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 8 miesiąca) na wystawach rangi międzynarodowa organizowanych przez KSM;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony Młodzieżowy Championat Polski i zatwierdzony Młodzieżowy Championat Mołdawii musi zdobyć jeden wniosek JCAC w klasie młodzieży na wystawie organizowanej przez KSM rangi międzynarodowa.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Besarabii pies/suka musi zdobyć 2 wnioski na młodzieżowego championa JCAC na wystawach organizowanych przez KSM, w tym 1 wniosek JCAC musi być zdobyty na wystawie organizowanej w Chisinau i 1 wniosek JCAC musi być zdobyty na wystawie organizowanej w Tiraspolu;

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Besarabii pies/suka musi zdobyć 2 wnioski CAC na wystawach organizowanych przez KSM, w tym 1 wniosek CAC na wystawie organizowanej w Chisinau i 1 wniosek CAC na wystawie organizowanej w Tiraspolu;

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Besarabii pies/suka musi posiadać tytuł Championa Besarabii i następnie musi zdobyć 1 wniosek CAC na wystawie organizowanej w Chisinau i 1 wniosek CAC na wystawie organizowanej w Tiraspolu;

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Klubu pies/suka musi zdobyć dwie oceny doskonałe na wystawach organizowanych przez KSM;

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Tiraspolu pies/suka musi zdobyć wniosek CAC na wystawie organizowanej w Tiraspolu.

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSM.


powrót

NIEMCY
Verband für das Deutsche Hundewesen
  http://www.vdh.de
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Niemiec VDH pies/suka musi zdobyć 5 wniosków zwanych VDH w tym przynajmniej 3 wnioski VDH muszą być zdobyte na wystawach rangi narodowej lub międzynarodowej i muszą być przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów.

 

Uwaga: wnioski VDH zdobyte na wystawach VDH European Winner-Europasieger (wystawa organizowana w maju w Dortmundzie), VDH German Winner (wystawa organizowana w Leipzig w sierpniu), VDH National Winner-Bundessieger (wystawa organizowana w październiku w Dortmundzie) są liczone jako podwójne 1 VDH = 2 VDH, a dla psa/suki z druga lokatą i oceną doskonałą res. VDH zdobyty, na którejś z tych wystaw liczony jest jako pełny wniosek VDH. W innych przypadkach wnioski res. VDH przechodzą we wnioski VDH pod warunkiem, że pies/suka, który/a otrzymał/a wniosek VDH jeden dzień przed wystawą posiadał/a już tytuł Championa Niemiec VDH. Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków min 1 rok pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem VDH.

 

Ponadto zdobycie tytułu VDH European Winner-Europasieger z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy lub tytułu VDH German Winner z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy lub tytułu VDH National Winner-Bundessieger z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy uprawnia do prezentowania psa/suki w klasie championów na wystawach organizowanych na terenie Niemiec.


Uwaga:
Wszystkie psy, które posiadają wnioski sprzed 1 go września 2004 zasady są następujące: 4 wnioski VDH z czego 2 m.in. z wystaw międzynarodowych lub narodowych, wnioski zdobyte przed tym czasem na wystawach rangi VDH Bundessieger i VDH Europasieger są liczone jako pojedyncze, a wnioski res. VDH nie są brane pod uwagę.


Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski VDH musi mieć skończone 15 miesięcy. W Niemczech certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca ), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).


W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- 5 oryginalnych kart ocen lub od 1 stycznia 2005 kopie kart ocen z adnotacją o przyznanym wniosku VDH
- kopię rodowodu
- opłata 35 euro
- dane właściciela
Koszt potwierdzenia res. VDH w VDH 10 Euro.

 

Od roku 2013 VDH wprowadziło możliwość zdobycia nowego tytułu "VDH Winner of the Year", który również uprawnia do wystawiania psa/suki w klasie championów na wystawach organizowanych na terenie Niemiec. Tytuł ten będzie przyznawany psom/sukom, które prezentowane w trakcie roku kalendarzowego zdobędą, co najmniej cztery wnioski CACIB, z których co najmniej dwa będą zdobyte z różnych specjalnych podwójnych wystaw organizowanych: w maju w Dortmundzie  (Europa Winner plus wystawa międzynarodowa Spring Winner) lub z organizowanej w sierpniu w Leipzig (German Winner plus wystawa międzynarodowa Leipzig Winner) lub z organizowanej w październiku (National Winner plus wystawa międzynarodowa Autumn Winner) i do tego pozostałe dwa będą zdobyte na innych wystawach rangi międzynarodowej odbywających się w Niemczech. Tytuł ten musi zostać oficjalnie potwierdzony przez VDH. Opłata nie jest pobierana.

 

Do Zarządu należy przesłać:

- 4 kopie kart ocen;

- kopię rodowodu;

- dane właściciela z aktualnym adresem do korespondencji.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Niemiec VDH należy uzyskać trzy zwycięstwa młodzieży od dwóch różnych sędziów z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesięcy) bez ograniczeń czasowych. Pies/suka z II lokaty i z oceną doskonałą może otrzymać rezerwowe zwycięstwo res. JVDH, które nabiera mocy zwycięstwa młodzieży jeśli pies, z lokaty I miał jeden dzień przed wystawą przyznany tytuł Młodzieżowego Championa Niemiec VDH.


W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- kopie 3 kart ocen z przyznanym tytułem
- kopię rodowodu
- opłata 20 euro
- dane adresowe właściciela


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Niemiec Weteranów VDH należy zdobyć w klasie weteranów (od 8 lat) trzy nominacje na championa weteranów Vet VDH od dwóch różnych sędziów. Czas nie został określony. Pies z II lokaty i z oceną doskonałą może otrzymać wniosek rezerwowy res. Vet VDH, który nabiera mocy wniosku, jeśli pies z pierwszej lokaty dzień przed wystawą posiadał tytuł Championa Niemiec Weteranów VDH.


W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- kopie 3 kart ocen z przyznanym tytułem
- kopię rodowodu
- opłata 20 euro
- dane adresowe właściciela

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Klubu Niemiec KFT trzeba:

 • zdobyć 5 wniosków zwanych CAC z wystaw "CAC krajowych mniejszych" muszą być one przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów. Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków minimum 1 rok pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem CAC. Nie ma możliwości zamiany wniosków res. CAC na CAC;

 • zdobyć 4 wnioski zwanych CAC w tym jeden wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej, narodowej lub klubowej i muszą być one przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów. Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków minimum 1 rok pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem CAC. Istnieje możliwość zamiany 3 wniosków res. CAC na jeden pełny wniosek CAC.

Uwaga: wnioski CAC są przyznawane jeden na płeć z porównania zwycięzców poszczególnych klas z lokatą I oceną doskonałą i wnioskiem VDH. Sędzia ma prawo przyznać wniosek res. CAC dla kolejnego psa/suki z porównania wg swojego uznania.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Klubu Niemiec KFT należy uzyskać 4 zwycięstwa młodzieży od trzech różnych sędziów z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesięcy) bez ograniczeń czasowych. Wszystkie wnioski mogą być zdobyte na tzw. "mniejszych krajowych CAC" wystawach.

 

Niemcy, Austria i Szwajcaria na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuły Champion Alp, Młodzieżowy Champion Alp i Champion Weteranów Alp. Szczegóły w zakładce Champion Alp.

 

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Niemiec obowiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami.

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny VDH/KFT.


powrót

NORWEGIA
Norsk Kennel Klub
 http://web2.nkk.no/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Norwegii należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa jakiejkolwiek organizacji FCI i ma skończone 24 miesiące, to do tytułu Championa Norwegii potrzebuje tylko jednego wniosku CAC zdobytego na wystawie rangi międzynarodowej lub wystawie, która została wyznaczona przez klub rasy do tego, by zdobyty na niej wniosek mógł być wykorzystany w ten sposób;

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa jakiejkolwiek organizacji FCI, to obowiązuje następująca zasada:

  • musi zdobyć 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów, w tym ostatni wniosek musi być zdobyty, gdy pies/suka skończy 24 miesiące. Jeden wniosek CAC musi być również zdobyty z wystawy klubowej lub z wystawy, która została wyznaczona przez klub rasy do tego, by zdobyty na niej wniosek mógł być wykorzystany w ten sposób.

Wnioski CAC są przyznawane w Norwegii po jednym na płeć (zwierzętom, które nie posiadają zatwierdzonego tytułu Championa Norwegii) z porównania zwycięzców klas: młodzieży, pośredniej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a), otwartej, championów i weteranów, którzy uprzednio zdobywając ocenę doskonałą i 1 lokatę również otrzymają kwalifikację na championa (CK). Sędzia może również przyznać z porównania pozostałych zwierząt wniosek res. CAC.

 

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w Norwegii psy z kopiowanymi ogonami nie mogą być prezentowane na wystawach organizowanych w tym kraju.

 

Tytuł musi być oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny.

 

Pięć państw (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia) na mocy wspólnych porozumień ustanowiło tytuł Champion Krajów Nordyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Nordyckich.


powrót

 

PAKISTAN

the Kennel Club of Pakistan

 http://www.kcp.com.pk/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Pakistanu pies/suka musi zdobyć 3 wnioski na championa tj. certyfikat CC (Challenge Certificate) od trzech różnych sędziów. Wnioski CC przyznawane są jeden na płeć z porównania zwycięzców klas z ocenami doskonałymi z klas, z których o wniosek CC zwycięzcy mogą konkurować. Zdobyty wniosek CC w zależności od rangi wystawy zamieniany jest na CAC lub CAC i CACIB.

W Pakistanie obowiązuje różny podział na klasy wystawowe i tak na wystawach międzynarodowych obowiązuje system FCI:

klasa baby do 3 do 6 miesięcy (wniosek Challenge Certificate nie może być przyznany)

klasa szczeniąt od 6 do 9 miesięcy (wniosek Challenge Certificate nie może być przyznany)

klasa młodzieży od 9 do 18 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa pośrednia od 15 do 24 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa otwarta od 15 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa weteranów od 8 lat (wniosek Challenge Certificate nie może być przyznany)

klasa championów dla wszystkich psów/suk z tytułem championa (championy nie kwalifikują się do wniosku Challenge Certificate)

Natomiast na wystawach krajowych podział jest następujący:

klasa baby do 6 miesięcy (wniosek Challenge Certificate nie może być przyznany)

klasa szczeniąt od 6 do 9 miesięcy (wniosek Challenge Certificate nie może być przyznany)

klasa młodzieży od 9 do 15 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa pośrednia od 15 do 24 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa otwarta od 24 miesięcy (wniosek Challenge Certificate może być przyznany)

klasa championów dla wszystkich psów/suk z tytułem championa (championy nie kwalifikują się do wniosku Challenge Certificate)

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Pakistanu pies/suka musi zgromadzić 125 punktów wg następującej punktacji:

Każdy certyfikat Challenge Certificate 10 punktów (maksimum zdobytych w ten sposób punktów wynosi 30)
Zwycięzca Rasy (Best of Breed) 10 punktów
Zwycięzca Grupy (Best of Group) 15 punktów (tylko na wystawach rangi All Breed Shows)
Zwycięzca Wystawy (Best in Show) 25 punktów (tylko na wystawach rangi All Breed Shows)
II lokata w konkursie Zwycięzca Wystawy (Reserve Best in Show) 20 punktów (tylko na wystawach rangi All Breed Shows)
III lokata w konkursie Zwycięzca Wystawy (Third Best in Show) 10 punktów (tylko na wystawach rangi All Breed Shows)

Uwaga: Na jednej wystawie pies/suka może zgromadzić maksymalnie 30 punktów.
 

Tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KCP.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

PERU

  Kennel Club Peruano
  
http://www.kcp.com.pe
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Peru należy uzyskać 4 wnioski CACP od trzech różnych sędziów uznanych przez KCP, jeden z tych wniosków musi zostać zdobyty na najważniejszej wystawie międzynarodowej w roku, która co roku jest dodawana do kalendarza wystaw KCP. O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI, jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu-pokoleniowym. W każdej rasie CACP jest przyznawany dla psa i dla suki.
W przypadku psów/suk pochodzących z innych krajów istnieje możliwość zdobycia tytułu Championa Peru po otrzymaniu dwóch wniosków CACP z wystaw organizowanych przez KCP po uzyskaniu jednocześnie tytułu Zwycięzca Rasy lub Najlepszy w Rasie Pies/Suka.
 
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Peru należy uzyskać trzy wnioski CAJCP od 2 różnych sędziów uznanych przez KCP jeden z tych wniosków powinien być zdobyty na wystawie uznanej w rankingu wystaw narodowych. Wnioski są przyznawane zwycięskiemu psu i suce z klasy młodzieży, odpowiednio pies i suka z drugiej lokaty ma prawo do res. CAJCP. O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI, jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu-pokoleniowym. W każdej rasie CACP jest przyznawany dla psa i dla suki. W przypadku wystawców z innych krajów tytuł może być przyznany po zdobyciu dwóch wniosków.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Peru Weteranów należy zgromadzić 3 wnioski CACVP z klasy weteranów od dwóch sędziów uznanych przez KCP jeden z tych wniosków powinien być zdobyty na wystawie uznanej w rankingu wystaw narodowych. O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI, jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu-pokoleniowym. W każdej rasie CACVP jest przyznawany dla psa i dla suki. 

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KCP.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

POLSKA
Związek Kynologiczny w Polsce
  
http://www.zkwp.pl
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Polski pies/suka musi uzyskać na 3 wystawach (2 rangi krajowej i jednej rangi międzynarodowej lub klubowej) od trzech różnych sędziów 3 wnioski CWC (certyfikat na krajowego championa), między pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CWC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Polsce certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Polski pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi krajowej i jedna rangi międzynarodowej lub klubowej) tytuły "Zwycięzca Młodzieży" od trzech różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł Zwycięzca Młodzieży musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Polsce Tytuł Zwycięzca Młodzieży przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży z lokatą 1 i oceną doskonałą  (od 9 do 18 miesiąca).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Polski pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Champion Polski, a następnie musi uzyskać na 3 wystawach rangi międzynarodowej lub championów 3 wnioski CWC (certyfikat na krajowego championa) w klasie championów. Nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Polski Weteranów pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi krajowej i jedna rangi międzynarodowej lub klubowej) ocenę doskonałą, 1 lokatę w klasie weteranów (od 8 roku życia) od trzech różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami.

 

Uwaga! Zakaz wystawiana psów/suk z kopiowanymi uszami i/lub ogonami urodzonych w Polsce po 1 stycznia 2012 roku.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ZKwP.


powrót

PORTUGALIA

 Clube Portugés de Canicultura
  
http://www.cpc.pt

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Portugalii pies/suka musi uzyskać cztery wnioski na championa CAC od trzech różnych sędziów, w tym 3 wnioski CAC mogą pochodzić z jakichkolwiek wystaw organizowanych przez CPC, a 1 wniosek CAC-CQ musi pochodzić z wystawy rangi Championship Qualifier Show (klika wystaw w roku wyznaczonych przez związek). Ponadto pies/suka musi zdobyć ocenę doskonałą z jakiejkolwiek klasy regularnej z wystawy rangi Championship Qualifier Show i ocenę doskonałą z jednej z klas obowiązkowych na wystawie klubowej zorganizowanej przez klub rasy. Wnioski CAC są przyznawane w klasie pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a). W klasie championów (od 15 miesiąca z tytułem championa wystawowego lub Interchampiona) nie ma wniosku CAC, a przyznawane jest CCC. Wnioski res. CAC i res. CAC-QC są przyznawane odpowiednio psom/sukom z drugich lokat z oceną doskonałą.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Portugalii pies/suka musi uzbierać z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na jakichkolwiek wystawach organizowanych przez CPC od trzech różnych sędziów 4 wnioski na młodzieżowego championa CCJ. Dodatkowo pies/suka musi zdobyć ocenę doskonałą w klasie młodzieży na wystawie rangi Championship Qualifier Show (klika wystaw w roku wyznaczonych przez związek).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Portugalii pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Portugalii, a ponadto musi wygrać 6 wniosków CCC przyznawanych tylko zwycięzcom z lokatą I i oceną doskonałą w klasie championów. Wszystkie wnioski muszą być przyznane przez co najmniej 4 różnych sędziów. W tym 2 wnioski CCC należy zdobyć na wystawach rangi Championship Qualifier Show lub 1 wniosek CCC może pochodzić z wystawy rangi Championship Qualifier Show i 1 wniosek CCC może pochodzić z wystawy rangi klubowa: Breed Club Championship Qualifier Show.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Portugalii Weteranów pies/suka musi uzbierać z klasy weteranów (od 8 lat) na wystawach organizowanych przez CPC od co najmniej czterech różnych sędziów 6 ocen doskonałych z lokatą I, przy czym co najmniej 3 lokaty I wraz z ocenami doskonałymi powinny pochodzić z wystaw międzynarodowych z zachowaniem jednego z następujących wariantów: dwie lokaty I wraz z ocenami doskonałymi powinny pochodzić z wystaw rangi Championship Qualifier Show (klika wystaw w roku wyznaczonych przez związek) lub jedna lokata I wraz z oceną doskonałą powinna pochodzić z wystawy rangi Championship Qualifier Show (klika wystaw w roku wyznaczonych przez związek), a druga lokata I wraz oceną doskonałą powinna pochodzić z wystawy rangi klubowa: Breed Club Championship Qualifier Show.

 

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CPC.

 

Hiszpania i Portugalia na mocy wspólnych porozumień ustanowiły tytuł Champion Półwyspu Iberyjskiego i Młodzieżowy Champion Półwyspu Iberyjskiego. Szczegóły w zakładce Champion Półwyspu Iberyjskiego.


powrót

ROSJA
Russian Kynological Federation
  
http://www.rkf.org.ru
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rosji należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to do tytułu Championa Rosji potrzebuje tylko jednego wniosku CAC zdobytego na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez RKF.

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to obowiązuje jedna z następujących zasad:

  • pies/suka musi zdobyć sześć wniosków CAC od sześciu różnych sędziów na wystawach rangi National all-Russian dog show “Champion of the Federation” lub na wystawach rangi National regional Dog Show “Candidate for the Champion of the Federation”;

  • pies/suka musi zdobyć cztery wnioski CAC od czterech różnych sędziów (w tym jeden wniosek CAC musi pochodzić z wystawy międzynarodowej oraz jeden wniosek musi pochodzić z wystawy rangi National all-Russian Dog Show lub National all-Russian Dog Show “RKF Champion”);

  • pies/suka posiadający tytuł Młodzieżowego Champion Rosji do tytułu Championa Rosji musi zdobyć trzy wnioski CAC na jakichkolwiek trzech wystawach zorganizowanych przez RKF od trzech różnych sędziów;

  • pies/suka musi zdobyć dwa wnioski CAC od dwóch różnych sędziów z wystaw rangi "Eurasia Dog Show” i/lub “Russia Dog Show”;

  • pies/suka musi zdobyć dwa wnioski CAC, w tym jeden wniosek CAC z wystawy rangi "Eurasia Dog Show” i jeden wniosek CAC z wystawy rangi “Russia Dog Show”.

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Rosji certyfikaty CAC są przyznawane psom/sukom zwycięzcom z oceną doskonałą i 1 lokatą, którzy w pierwszej kolejności otrzymają tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW) z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego, również CTR). W klasie championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) zwycięzcy z oceną doskonałą przyznawany jest tylko tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW). Analogicznie psy/suki z drugą lokatą i oceną doskonałą w danej klasie mogą uzyskać res. CW, a potem res. CAC, a w klasie championów res. CW.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rosji należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Młodzieżowego Championa Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to do tytułu Młodzieżowego Championa Rosji potrzebuje tylko jednego wniosku na młodzieżowego championa JCAC zdobytego na jakiejkolwiek wystawie zorganizowanej przez RKF w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesięcy).

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Młodzieżowego Championa Polski, to obowiązuje następująca zasada:

  • pies/suka musi zdobyć 4 wnioski JCAC w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na 4 wystawach zorganizowanych przez RKF rangi "National All-Russian Dog Show "Champion Federacji" lub "National Regional Dog Show "Kandydat na Championa Federacji" od 4 różnych sędziów;

  • pies/suka musi zdobyć trzy wnioski JCAC od trzech różnych sędziów (w tym jeden wniosek JCAC musi pochodzić z wystawy międzynarodowej oraz jeden wniosek musi pochodzić z wystawy rangi National all-Russian Dog Show lub National all-Russian Dog Show “RKF Champion”);

  • pies/suka musi zdobyć dwa wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów w ciągu jednego roku z wystaw rangi "Eurasia Dog Show” (w praktyce raz do roku organizowana jest tej rangi wystawa jako 2 x CACIB);

  • pies/suka musi zdobyć jeden wniosek JCAC na międzynarodowej wystawie rangi “Russia Dog Show” - Najlepszy Junior Pies i Najlepszy Junior Suka.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Rosji pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Rosji i zatwierdzony tytuł Championa NKP-RKF (Champion Klubu), dla ras mających w Rosji klasę użytkową (czyli również dla CTR-a) potrzebny jest również dyplom użytkowości.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa RKF pies/suka musi spełnić jeden z następujących warunków:

 • uzyskać 1 certyfikat na Championa RKF przyznany na wystawie rangi: międzynarodowa lub National All-Russian Dog Show RKF;

 • zgromadzić 3 różne dyplomy tytułów championa przyznawanych przez 4 organizacje wchodzące w skład RKF tj. RFLS, RFCC, OANKOO i RFOS.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Eurasii pies/suka musi wygrać 1 wniosek na championa Eurasii tj. Eurasian Champion Certificate, który można zdobyć tylko na organizowanej raz do roku podwójnej lub pojedynczej wystawie międzynarodowej "Eurasia". Wniosek ten przyznawany jest jeden na płeć dla Najlepszego Psa w Rasie i dla Najlepszej Suki w Rasie.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Champion of the Breed of the Year pies/suka musi zdobyć na wystawie rangi: Champion of the Champions Show at the National Champion Show "Golden Collar", która organizowana jest raz do roku tytuł Najlepszego Psa w Rasie lub tytuł Najlepszej Suki w Rasie. 

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny RKF.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa NKP-RKF (Champion Narodowego Klubu Rasy Czarny Terier Rosyjski w Rosji) pies/suka musi spełnić jeden z następujących wariantów;

 • zdobyć na wystawie rangi "Champion Klubu NKP" tytuł Najlepszy Pies w Rasie/Najlepsza Suka w Rasie (jedna taka wystawa w roku zorganizowana przez Klub NKP);

 • zdobyć jeden tytuł "Zwycięzca Klubu" plus dwa wnioski KwCHK (kandydat na championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane;

 • zdobyć trzy CC (kwalifikacja na championa NKP przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) plus dwa wnioski KwCHK (kandydat na championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dane wnioski są przyznawane;

 • zdobyć cztery wnioski KwCHK (kandydat na championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa NKP musi zdobyć dwa wnioski KwCHK (kandydat na championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa NKP musi zdobyć jeden tytuł "Zwycięzca Klubu" z odpowiedniej wystawy zorganizowanej pod patronatem NKP, na której dany tytuł jest przyznawany;

 • pies/suka posiadający zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa NKP musi zdobyć jeden wniosek KwCHK (kandydat na championa klubu) plus musi zdobyć trzy CC (kwalifikacja na championa NKP przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dane wnioski są przyznawane.

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa NKP-RKF (Młodzieżowy Champion Narodowego Klubu Rasy Czarny Terier Rosyjski w Rosji) pies/suka prezentowany w klasie młodzieży musi spełnić jeden z następujących wariantów;

 • zdobyć na wystawie rangi "Champion Klubu NKP" tytuł Najlepszego Juniora Psa w Rasie/Najlepszego Juniora Suki w Rasie (jedna taka wystawa w roku zorganizowana przez Klub NKP);

 • zdobyć dwa tytuły "Młodzieżowy Zwycięzca Klubu" z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dany tytuł jest przyznawany;

 • zdobyć jeden tytuł "Młodzieżowy Zwycięzca Klubu" plus jeden wniosek KwJCHK (kandydat na młodzieżowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dany tytuł i wniosek jest przyznawany;

 • zdobyć trzy JCC (kwalifikacja na młodzieżowego championa NKP przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) plus jeden tytuł "Młodzieżowy Zwycięzca Klubu" z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dane wnioski i tytuł są przyznawane;

 • zdobyć trzy wnioski KwJCHK (kandydat na młodzieżowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dane wnioski są przyznawane;

 • zdobyć trzy JCC (kwalifikacja na młodzieżowego championa NKP przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) plus zdobyć dwa wnioski KwJCHK (kandydat na młodzieżowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem NKP, na których dane wnioski są przyznawane;

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Klubu NKP. Należy wypełnić podanie (dostępne na stronie internetowej klubu NKP), załączyć kopię rodowodu, kopię certyfikatu użytkowości, oryginały uzyskanych tytułów i wniosków uprawniających do uzyskania tytułu i wysłać na wskazany adres nie wcześniej, niż po upływie 30 dni od uzyskania ostatniego kwalifikującego do tytułu wniosku/tytułu.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Międzynarodowego Championa ICRCHT (Champion Międzynarodowego Klubu Rasy Czarny Terier Rosyjski) pies/suka musi spełnić jeden z następujących wariantów;

 • zdobyć na wystawie rangi "Champion Klubu ICRCHT" tytuł Najlepszy Pies w Rasie/Najlepsza Suka w Rasie (jedna taka wystawa w roku zorganizowana przez Klub ICRCHT);

 • zdobyć trzy wnioski KwICRCHT (kandydat na międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dane wnioski są przyznawane;

 • zdobyć jeden tytuł "Zwycięzca Międzynarodowego Klubu" plus jeden wniosek KwICRCHT (kandydat na międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane;

 • zdobyć trzy CC (kwalifikacja na championa NKP przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) plus dwa wnioski KwICRCHT (kandydat na międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dane wnioski są przyznawane;

 • zdobyć tytuł "Młodzieżowego Zwycięzcy Klubu Międzynarodowego" plus jeden wniosek KwICRCHT (kandydat na międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane.

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Międzynarodowego Młodzieżowego Championa ICRCHT (Młodzieżowy Champion Międzynarodowego Klubu Rasy Czarny Terier Rosyjski) pies/suka musi być wystawiony w klasie młodzieży i musi spełnić jeden z następujących wariantów;

 • zdobyć na wystawie rangi "Champion Klubu ICRCHT" tytuł Najlepszy Pies Junior w Rasie/Najlepsza Suka Junior w Rasie (jedna taka wystawa w roku zorganizowana przez Klub ICRCHT);

 • zdobyć jeden tytuł "Młodzieżowy Zwycięzca Międzynarodowego Klubu" plus jeden wniosek KwJICRCHT (kandydat na młodzieżowego międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dany tytuł i wnioski są przyznawane;

 • zdobyć dwa JCC (kwalifikacja na młodzieżowego championa ICRCHT przyznawana wg uznania sędziego psom/sukom z lokatami 2-4 i ocenami doskonałymi) - taki wariant umożliwia zdobycie tytułu Mł.Ch. ICRCHT tylko raz;

 • zdobyć trzy wnioski KwJICRCHT (kandydat na młodzieżowego międzynarodowego championa klubu) z odpowiednich wystaw organizowanych pod patronatem ICRCHT, na których dane wnioski są przyznawane.

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Klubu ICRCHT. Należy wypełnić podanie (dostępne na stronie internetowej klubu ICRCHT) i wysłać na wskazany adres.


powrót

RUMUNIA
Asociatia Chinologica Romana
http://www.ach.ro
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rumunii należy:

 • należy uzyskać na 3 wystawach od trzech różnych sędziów 3 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), przy czym jeden wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa. W przypadku ras, które posiadają w Rumunii klub jeden wniosek CAC może być zastąpiony jedną oceną doskonałą zdobytą na wystawie rangi klubowa w klasie pośredniej, otwartej lub użytkowej. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Rumunii certyfikaty CAC są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a). W klasie championów od 15 miesiąca przyznawany jest wniosek CACL (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Wg uznania sędziego pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą może otrzymać res. CAC.

 • psy/suki, które posiadają tytuł Championa Wystawowego z krajów będących członkiem FCI muszą zdobyć dwa wnioski CAC lub dwa wnioski CACL od dwóch różnych sędziów, przy czym jeden wniosek CAC lub CACL musi pochodzić z wystawy międzynarodowej.

Tytuł Romanian Champion Cum Laudae jest przyznawany psom/sukom, które posiadają tytuł Champion Rumunii i zdobędą 3 x CACL w klasie championów od trzech różnych sędziów, przy czym jeden wniosek CACL musi pochodzić z wystawy międzynarodowej. W przypadku ras, które posiadają w Rumunii klub jeden wniosek CACL może być zastąpiony jedną oceną doskonałą zdobytą na wystawie rangi klubowa w klasie championów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rumunii należy:

 • uzyskać na trzech wystawach trzykrotnie tytuł RPJ, od dwóch różnych sędziów, z czego jeden tytuł RPJ musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł RPJ musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Rumunii tytuł RPJ przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca);

 • pies/suka posiadający/a zatwierdzony tytuł Championa Wystawowego jakiegokolwiek kraju FCI może otrzymać tytuł Młodzieżowego Championa Rumunii jeśli zdobędzie dwa tytuły RPJ, od dwóch różnych sędziów, z czego jeden tytuł RPJ musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej. Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł RPJ musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Rumunii tytuł RPJ przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rumunii Weteranów należy uzyskać na dwóch wystawach dwa wnioski CAC.V, od dwóch różnych sędziów, z czego jeden wniosek CAC.V musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. W Rumunii wniosek CAC.V. przyznawany jest psom/sukom z klasy weteranów (od 8 lat). W przypadku ras, które posiadają w Rumunii klub jeden wniosek CAC.V może być zastąpiony jedną oceną doskonałą zdobytą na wystawie rangi klubowa w klasie weteranów.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ACHR.


powrót

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa San Marino:

 • pies/suka musi uzyskać na 4 wystawach organizowanych przez KCSM 4 wnioski CAC od trzech różnych sędziów. Wnioski CAC są przyznawane w klasach pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i klasie championów od 15 miesiąca (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) - między pierwszym wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi minąć 12 miesięcy i 1 dzień. Wnioski res. CAC są przyznawane psom/sukom z ww. klas z lokat II i ocenami doskonałymi;

 • pies/suka musi uzyskać na 3 wystawach organizowanych przez KCSM 3 wnioski CAC oraz dodatkowo 2 wnioski res. CAC od co najmniej 4 różnych sędziów. Wnioski CAC są przyznawane w klasach pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i klasie championów od 15 miesiąca (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) - między pierwszym wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi minąć 12 miesięcy i 1 dzień. Wnioski res. CAC są przyznawane psom/sukom z ww. klas z lokat II i ocenami doskonałymi.

Po spełnieniu jednego z ww. warunków dokumenty do potwierdzenia tytułu muszą być dostarczone do KCSM w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy. W przypadku zwłoki i przekroczenia tego terminu nie będzie można już zatwierdzić tytułu.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa San Marino pies/suka musi posiadać tytuł Championa San Marino i dodatkowo musi zdobyć 3 wnioski CAC w klasie championów, gdzie 2 wnioski CAC powinny pochodzić z dwóch wystaw międzynarodowych i 1 wniosek CAC powinien być zdobyty na wystawie międzynarodowej włącznie z tytułem Zwycięzca Rasy (BOB). Wnioski powinny być przyznane przez co najmniej 2 różnych sędziów, bez czasowego limitu. Po spełnieniu tych warunków dokumenty do potwierdzenia tytułu muszą być dostarczone do KCSM w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy. W przypadku zwłoki i przekroczenia tego terminu nie będzie można już zatwierdzić tytułu.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa San Marino pies/suka musi dwukrotnie uzyskać lokatę I  i ocenę doskonałą w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na wystawach organizowanych przez KCSM. Po spełnieniu tych warunków dokumenty do potwierdzenia tytułu muszą być dostarczone do KCSM w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy. W przypadku zwłoki i przekroczenia tego terminu nie będzie można już zatwierdzić tytułu.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów San Marino pies/suka musi dwukrotnie uzyskać lokatę I ocenę doskonałą w klasie weteranów (od 8 lat) na wystawach organizowanych przez KCSM. Po spełnieniu tych warunków dokumenty do potwierdzenia tytułu muszą być dostarczone do KCSM w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy. W przypadku zwłoki i przekroczenia tego terminu nie będzie można już zatwierdzić tytułu.

Uwaga: na wystawach w San Marino można pokazywać psy z kopiowanymi ogonami tylko jeśli wystawca ma zaświadczenie od lekarza poświadczające, iż ogon został psu amputowany w wyniku wypadku lub z innych względów zdrowotnych. Poza tym obowiązuje zakaz prezentacji psów/suk z kopiowanymi ogonami.


powrót

 

SERBIA
Kinoloski Savez Republike Srbije (KSS)
https://ksrs.rs/en/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Serbii należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa Wystawowego, to tytuł Championa Serbii może zrobić zdobywając jeden wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy zorganizowanej przez KSRS:

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Wystawowego, to musi zdobyć na 2 wystawach organizowanych przez KSRS, 2 wnioski CAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Serbii:

 • pies/suka musi wygrać w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na 2 wystawach zorganizowanych przez KSRS 2 tytuły PRM (Privak Razreda Mladih) = JCAC;

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Młodzieżowego Championa Wystawowego, to tytuł Młodzieżowego Championa Serbii może zrobić zdobywając jeden tytuł PRM (Privak Razreda Mladih) = JCAC z jakiejkolwiek wystawy zorganizowanej przez KSRS.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Serbii pies/suka musi posiadać tytuł Championa Serbii i następnie musi zdobyć jeden wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy zorganizowanej przez KSRS.

 

Tytuły należy potwierdzić w Zarządzie Głównym KSS.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bałkan pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów zaliczanych do terytorium Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra. Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Bałkan i Championa Bałkan Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.


powrót

SINGAPUR

Singapore Kennel Club
  
http://www.skc.org.sg

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Singapuru pies/suka musi zgromadzić 60 punktów od co najmniej trzech różnych sędziów. Punkty przyznawane są na podstawie zdobytych wniosków na championa Challenge Certificate CC ("Challenge Winner"), bez limitu czasu i w zależności od ilości psów prezentowanych na danej wystawie i tak:

- jeśli na wystawie były prezentowane 1-2 psy/suki z danej rasy, to pies/suka za wniosek CC otrzymuje 10 punktów;

- jeśli na wystawie były prezentowane 3 psy/suki z danej rasy, to pies/suka za wniosek CC otrzymuje 15 punktów;

- jeśli na wystawie były prezentowane 4 i więcej psy/suki z danej rasy, to pies/suka za wniosek CC otrzymuje 20 punktów.

 

Jeśli pies/suka zdobywca wniosku CC wygra również tytuł Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB), to ma prawo otrzymać maksymalną ilość punktów za wniosek CC w ilości 20 punktów, nawet jeśli z powyższego systemu za sam wniosek CC należałoby się mu/jej mniej. Jeśli pies/suka jest prezentowany na wystawie jako 1 przedstawiciel rasy, to za wniosek CC otrzymuje tylko 10 punktów i automatycznie jest nominowany do wyborów Zwycięzcy Grupy (Best of Group BOG).  Na każdej wystawie pies/suka może zgromadzić maksymalnie 20 punktów. Jeśli nie ma żadnych przedstawicieli prezentowanych w klasie specjalnej (championów), to pies/suka zdobywca CC może stanąć do wyboru o tytuł Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB). Zwycięzca BOB może otrzymać taką samą liczbę punktów, jak zdobywca tytułu Najlepszego z Płci Przeciwnej (BOS), jeśli zdobyte przez niego punkty byłyby niższe. Jeśli pies/suka z klasy specjalnej (championów) zdobędzie BOB, to zdobyte przez niego/nią punkty (20 punktów) zostaną mu/jej zsumowane do tytułu Grand Championa.

 

Klasy wystawowe na wystawach w Singapurze i sędziowanie są uzależnione od rangi wystawy i tak na wystawach międzynarodowych organizowanych pod egidą FCI obowiązują następujące klasy, w których są indywidualnie sędziowane psy/suki:

szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy)

młodzieży (od 9 do 18 miesięcy)

pośrednia (od 15 do 24 miesięcy)

otwarta (od 15 miesięcy)

championów (od 15 miesięcy z tytułem championa Singapuru i przed ukończeniem 8 roku życia)

weteranów (od 8 lat).

Do porównania o wniosek Challenge Certificate wychodzą psy/suki z lokatą I i oceną doskonałą z klasy szczeniąt, młodzieży, pośredniej, otwartej i weteranów. Przyznawany jest jeden wniosek Challenge Certificate na płeć niezależnie od wniosku CACIB, który również przyznawany jest jeden na płeć, ale z porównania zwycięzców z oceną doskonałą z klasy pośredniej, otwartej i championów. Sędzia może przyznać również rezerwowy wniosek Reserve Challenge Certificate z kolejnego wyboru pozostałych zwycięzców plus może na ring zaprosić psa/sukę z oceną doskonałą i 2 lokatą z klasy, z której pochodzi zwycięzca wniosku CC. Wniosek res. CC zyskuje moc wniosku CC, jeśli pies/suka zdobywca wniosku CC zostanie z jakiegoś powodu zdyskwalifikowany. Do porównania o tytuł Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB) i tytuł Zwycięzca Płci Przeciwnej (Best of Opposite Sex BOS) wychodzą: zwycięzca klasy młodzieży pies i suka, zdobywca wniosku CACIB pies i zdobywca wniosku CACIB suka oraz Zwycięzca klasy weteranów pies i suka.

 

Na wystawach organizowanych pod egidą SKC/AKU (ranga: Championship Show, AKU Championship Show, Specialty Show - Breed Club Show lub Group Club Show) obowiązują minimum następujące klasy, w których są indywidualnie sędziowane psy/suki:

szczeniąt

młodzieży

pośrednia

otwarta

weteranów.

Championy Singapuru nie są sędziowane indywidualnie, natomiast po zgłoszeniu do klasy special (champion) wychodzą o porównanie do tytułów BOB oraz res. BOB. Do porównania o wniosek Challenge Certificate wychodzą tylko psy/suki z lokatą I i oceną doskonałą z klasy szczeniąt, młodzieży, pośredniej, otwartej i weteranów. Przyznawany jest jeden wniosek Challenge Certificate na płeć. Sędzia może przyznać również rezerwowy wniosek Reserve Challenge Certificate z kolejnego wyboru pozostałych zwycięzców plus może na ring zaprosić psa/sukę z oceną doskonałą i 2 lokatą z klasy, z której pochodzi zwycięzca wniosku CC. Wniosek res. CC zyskuje moc wniosku CC, jeśli pies/suka zdobywca wniosku CC zostanie z jakiegoś powodu zdyskwalifikowany. O tytuł Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB) i Rezerwowy Zwycięzca Rasy (Reserve Best of Breed Res. BOB) konkurują: wszystkie zgłoszone na wystawę do klasy special (championów) psy/suki z tytułem Champion Singapuru oraz pies zdobywca wniosku Challenge Certificate i suka zdobywca wniosku Challenge Certificate. Tytuł Best of Winners przyznawany jest jednemu zwierzęciu z porównania psa, który zdobył wniosek Challenge Certificate i suki, która zdobyła wniosek Challenge Certificate.

 

Tytuł Grand Championa Singapuru przysługuje psu/suce, który zgromadzi 200 punktów z  wniosków Challenge Certificates wraz z jednym tytułem Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB) i jednym zwycięstwem BIS.

 

Tytuły należy potwierdzić w Zarządzie Głównym SKC.

 

Kraje przynależące do Południowo-Wschodniej części Azji (Filipiny, Tajlandia, Singapur, Malezja, Indonezja i Wietnam) na mocy wspólnych porozumień ustanowiły tytuły: Champion Południowo-Wschodniej Azji, Grand Champion Południowo-Wschodniej Azji i Supreme Champion Południowo-Wschodniej Azji. Szczegóły w zakładce Champion Południowo-Wschodniej Azji.

 

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.  Szczegóły w zakładce Champion Azji i Pacyfiku.


powrót

SŁOWACJA
Slovenska Kynologicka Jednota
  http://www.skj.sk
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowacji Szczeniąt pies/suka musi uzyskać na 3 wystawach, w tym jednej międzynarodowej, 3 x I lokaty, 3 x oceny wybitnie obiecujące, w klasie szczeniąt (od 6 do 9 miesiąca), od co najmniej 2 różnych sędziów. Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednej oceny "wybitnie obiecującej" wnioskiem CAJC zdobytym w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) w wieku do 12 miesiąca życia psa, jednakże pozostałe oceny wybitnie obiecujące wraz z I lokatami muszą być zdobyte w klasie szczeniąt. Zdobyty wniosek CAJC wykorzystany do otrzymania tytułu Championa Słowacji Szczeniąt nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunku uzyskania Championa Słowacji Młodzieży. Tytuł Championa Słowacji Szczeniąt nie upoważnia do wystawiania psa/suki w klasie championów.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowacji pies/suka musi uzyskać na czterech wystawach od dwóch różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) przy czym 1 wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie międzynarodowej, a pozostałe mogą być zdobyte na jakichkolwiek wystawach organizowanych przez SKJ. Wnioski CAC muszą być zdobyte w dwóch sezonach wystawowych. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Słowacji certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Ponadto sędzia ma prawo do przyznania wniosku res. CAC dla psa/suki z drugą lokatą w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej i championów pod warunkiem, że dany pies/suka otrzymał/a ocenę doskonałą, a w danej klasie został również przyznany wniosek CAC. Istnieje możliwość wymiany 3 wniosków res. CAC na jeden pełny wniosek CAC - takiej zmiany można dokonać tylko raz. Wymiana na "pełny" wniosek zastępujący wniosek CAC z wystawy rangi międzynarodowej może być dokonany tylko na podstawie 3 res. CAC uzyskanych również na wystawach międzynarodowych.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Słowacji pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów w klasie młodzieży, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Jeden wniosek CAJC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Słowacji wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku CAJC wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a), otwartej, championów (z tytułem championa lub Interchampiona) przed ukończeniem przez psa/sukę wieku 24 miesięcy, jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży. Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunku uzyskania tytułu Championa Słowacji.

Aby zdobyć tytuł Grand Champion Słowacji pies/suka musi mieć ukończony Championat Słowacji. Po zatwierdzeniu tytułu Champion Słowacji wymagane jest zdobycie trzech wniosków CAC w klasie championów, od minimum dwóch różnych sędziów, w tym minimum jednego na wystawie międzynarodowej.

Aby zdobyć tytuł Champion Wystawowy Słowacji (Slovak Show Champion) pies/suka musi mieć ukończony Grand Championat Słowacji. Po zatwierdzeniu tytułu Grand Championa Słowacji wymagane jest zdobycie 6 wniosków CAC w klasie championów, od 6 różnych sędziów, w tym minimum 4 na wystawach międzynarodowych.

Aby zdobyć tytuł Super Grand Championa Słowacji pies/suka musi mieć ukończony Championat Wystawowy Słowacji (Slovak Show Champion). Po zatwierdzeniu tytułu Championa Wystawowego Słowacji (Slovak Show Champion) wymagane jest zdobycie 4 wniosków CAC w klasie championów, od 3 różnych sędziów, w tym minimum 2 na wystawach międzynarodowych.

Aby zdobyć tytuł Championa Związku Kynologicznego Słowacji (SKJ) (Slovak Kennel Club Champion) pies/suka musi mieć ukończony Championat Międzynarodowy C.I.B./C.I.E. Po zatwierdzeniu tytułu Championa Międzynarodowego C.I.B./C.I.E przez FCI wymagane jest zdobycie 4 wniosków CAC w klasie championów, od 3 różnych sędziów, na wystawach międzynarodowych.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowacji Weteranów pies/suka musi uzyskać na 3 wystawach, w tym jednej międzynarodowej, 3 x I lokaty plus 3 x oceny doskonałe, w klasie weteranów, od co najmniej 2 różnych sędziów.

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SKJ.


powrót

SŁOWENIA

Kinoloska Zveza Slovenije

http://kinoloska.si

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowenii pies/suka rasy nie podlegającej próbom pracy w wieku powyżej 24 miesięcy musi uzyskać na 5 wystawach od 5 różnych sędziów 5 wniosków CAC (certyfikat na krajowego championa). W tym dwa wnioski CAC muszą zostać zdobyte na wystawach rangi międzynarodowej i dodatkowo jeszcze jeden wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie specjalistycznej. Aby pies/suka mógł/a ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Słowenii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa).

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Słowenii pies/suka musi posiadać tytuł Championa Słowenii i ponadto musi zdobyć 4 wnioski CAC w klasie championów od 3 różnych sędziów. Trzy wnioski CAC muszą być zdobyte na trzech wystawach rangi międzynarodowej. Dodatkowo jeden wniosek CAC musi być zdobyty razem z tytułem Zwycięzca Rasy (Best of Breed BOB) na wystawie rangi międzynarodowa.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Słowenii pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach rangi narodowej lub międzynarodowej 3 x lokatę pierwszą z 3 x oceną doskonałą i 3 x wnioskiem na championa młodzieży PRM. Jeden z wniosków PRM musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej. Wnioski PRM muszą być przyznane przez co trzech różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek PRM musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Słowenii wniosek PRM przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku PRM wnioskiem CAC zdobytym przez psa/sukę przed ukończeniem przez niego/nią 24 miesiąca w jednej z klas dorosłych, jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży. Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunków do uzyskania tytułu Championa Słowenii.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Słowenii pies/suka mysi uzyskać na trzech wystawach rangi narodowej lub międzynarodowej w klasie weteranów (od 8 lat) 3 x lokatę pierwszą z 3 x oceną doskonałą od 3 różnych sędziów. Jedna z ocen i lokat musi być zdobyta na wystawie rangi międzynarodowej.

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SLO.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Jugosławii pies/suka musi posiadać zatwierdzone dwa championaty krajów, które wchodziły w skład nieistniejącego już państwa Jugosławia (Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Kosowo).

Podobne wymogi dotyczą zdobycia Młodzieżowego Championa Jugosławii i Championa Jugosławii Weteranów przy czym pies/suka musi posiadać zatwierdzone odpowiednio tytuły Młodzieżowego Championa lub Weteranów Championa.


powrót

STANY ZJEDNOCZONE

American Kennel Club

http://www.akc.org/

 

W USA  przyznawane są punkty, które nominują do otrzymania tytułu AKC Champions of Record. Punkty przyznawane są na wystawach zatwierdzonych przez AKC. Kennel Club organizuje dwa podstawowe rodzaje wystaw. Pierwszy z nich to wystawy All Breed, w której uczestniczą psy wszystkich ras i finalnie Zwycięzcy Grup współzawodniczą o tytuł Best In Show. Drugi rodzaj to wystawy specjalistyczne - Specialty Show, które są wystawami tylko dla jednej rasy.

 

Ilość przyznanych punktów na jednej wystawie zależy od ilości zgłoszonych i wystawionych psów/suk (psy zdyskwalifikowane lub nie wystawione nie są wliczane) w klasach regularnych wg ustalonego na każdej wystawie schematu punktowego i jednorazowo maksymalna liczba przyznanych punktów może wynosić 5. System naliczanych punktów w danym roku kalendarzowym dla każdej z ras w określonym Stanie znajduje się TUTAJ.

 

Ogólne zasady zdobycia tytułu Championa AKC obejmują zgromadzenie przez psa/sukę 15 punktów przyznanych, od co najmniej trzech sędziów, w tym 6 punktów musi być wygrane, jako "major" (to zdobycie 3 lub większej ilości punktów w trakcie jednej wystawy), od dwóch sędziów - czyli pies/suka jednorazowo zdobywa co najmniej 3 punkty.

 

Klasy regularne organizowane na wystawach w USA, to:

(psy są pokazywane w pierwszej kolejności, a potem suki):

 • Puppy (klasa szczeniąt dla psów/suk od 6 do 12 miesięcy. Psy/suki z tej klasy nie mogą posiadać tytułu Championa);

 • Twelve-to-Eighteen Month (klasa dla psów/suk w wieku od 12 do 18 miesięcy. Psy/suki z tej klasy nie mogą posiadać tytułu Championa);

 • Novice (klasa debiutantów dla psów/suk w wieku 6 miesięcy i więcej, które do dnia zakończenia terminu zgłoszeń nie wygrały trzykrotnie w klasie debiutantów lub nie wygrały przynajmniej raz w klasie psów wyhodowanych przez wystawców, w klasie psów amerykańskich, ani w klasie otwartej lub nie otrzymały jednego lub więcej punktów do swoich championatów);

 • Amateur-Owner-Handler (klasa właścicieli-handlerów-amatorów, gdzie można prezentować psy/suki powyżej 6 miesięcy, ale warunek: właściciel psa nie może być zarejestrowanym profesjonalnym handlerem i musi sam prezentować psa/sukę. Psy/suki z tej klasy nie mogą posiadać tytułu Championa);

 • Bred-by-Exhibitor (klasa wyhodowany przez wystawcę, gdzie można prezentować psy/suki powyżej 6 miesięcy, ale warunek: hodowca jest jednocześnie właścicielem i handlerem psa/suki. Psy/suki z tej klasy nie mogą posiadać tytułu Championa. Psy/suki w tej klasie muszą być zarejestrowane w AKC);

 • American-bred (klasa wyhodowanych w Stanach Zjednoczonych, gdzie można prezentować psy/suki urodzone w USA, które pochodzą ze skojarzeń mających miejsce na terenie USA. Psy/suki z tej klasy nie mogą posiadać tytułu Championa);

 • Open (klasa otwarta dla wszystkich psów/suk powyżej 6 miesięcy);

 • Winners (klasa zwycięzców, dla psów/suk powyżej 6 miesięcy, gdzie każdy pies/suka (łącznie z championami) zdobyły I miejsce w klasie: Puppy, Twelve-to-Fifteen Month, Fifteen-to-Eighteen Month, Twelve-to-Eighteen Month, Novice, Amateur Owner-Handler, Bred-by-Exhibitor, American-bred lub Open). Klasa ta organizowana jest tylko na wystawach, na których jednocześnie jest organizowana klasa Open i Amateur Owner-Handler.

 • Best Of Breed/or Variety (klasa tylko dla championów).

W każdej klasie (oprócz Best Of Breed/or Variety) sędzia wybiera psy/suki przyznając im lokaty od 1 do 4. Zwierzęta z lokatą 1 wchodzą na ring ponownie i są porównywane, a sędzia wybiera spośród nich zwycięzcę (Winners Male i Winners Female), którym jednocześnie przyznaje oszacowane wcześniej punkty. Po wyborze Winners Male i analogicznie Winners Female na ring wchodzi pies/suka z 2 lokatą z tej samej klasy, z której pochodził/a Winners Male/Winners Female i sędzia wybiera psa/sukę res. Winners Male/res. Winners Female. Tytuły Res. Winners Male/res. Winners Female są przyznawane na wypadek, gdyby Winners Male/Winners Female nie mógł/a otrzymać punktów, bo np. jest zbyt młody/a, by współzawodniczyć o tytuły (mniej niż 6 miesięcy) lub był/a psem/suką spoza Stanów Zjednoczonych, dla którego/ej dokumentacja nie została na czas skompletowana. Punkty mogą zostać odebrane również z innych powodów. Jeśli tak się stanie punkty przechodzą na res. Winners Male/res. Winners Female.

 

Wybór Zwycięzcy Rasy (Best of Breed) następuje po skończeniu ocen w regularnych klasach indywidualnych i przyznaniu tytułów Winners Male oraz Winners Female. Na ring wchodzą wszystkie zgłoszone na wystawę Championy z klasy Best Of Breed/or Variety, a następnie Winners Male i Winners Female (natomiast z wystaw specjalistycznych jeszcze zwycięzcy z klas non-regular tj. puppy Six-to-Nine Month, Nine-to-Twelve Month, Twelve-to-Fifteen Month, Fifteen-to-Eighteen Month). Wszystkie te psy/suki rywalizują o Zwycięstwo Rasy (Best of Breed). Sędzia przyznaje również tytuł Najlepszego z Przeciwnej Płci (Best Opposite Sex) i Najlepszego Zwycięzcy (Best of Winners). Najlepszym Zwycięzcą (Best Winners) zostaje pies/suka, którego sędzia wybierze tego dnia tylko spośród Winners Male i Winners Female. Najlepszy Zwycięzca może w ten sposób otrzymać dodatkowe punkty. Jeśli więc podczas wystawy "majora" zdobył reprezentant męskiej płci, ale jednocześnie to suka zostaje Najlepszym Zwycięzcą - ona również zdobywa "majora", ponieważ pokonała psa, który sam wcześniej wygrał z wystarczającą ilością psów na drodze do swojego "majora". Liczba punktów możliwych do zdobycia podczas wystawy w ramach zwierząt jednej płci uzależniona jest od ilości zwierząt danej płci zgłoszonych na wystawie. Może się tak zdarzyć, że liczba zgłoszonych samców pozwoli przyznać punkty dla psów, ale nie będzie ich dla suk (za mało zgłoszonych i/lub wystawionych). Wtedy jednak suki ciągle mogą je zdobyć zwyciężając w porównaniu o Best Winners z psem. Zwycięzca tytułu Best of Breed ma prawo ubiegania się o tytuł Best of Group (7 grup: Sporting, Hound, Working (tu zakwalifikowany jest CTR), Terrier, Toy, Non-Sporting and Herding), a zwycięzca BOG o tytuł Best In Show.

 

Na wystawie specjalistycznej oprócz ww. klas regularnych z wystaw All Breed mogą pojawić się dodatkowe klasy. Ilość i rodzaj dodatkowych klas zależy od rasy. Najważniejsze klasy specyficzne dla wystawy Specjalistycznej, z których psy/suki mogą również stawać do porównania i zdobywać punkty, to:
Klasa Szczeniąt 6-9 miesięcy;

Klasa Szczeniąt 9-12 miesięcy;

Klasa w wieku 12-15 miesięcy;

Klasa w wieku 15-18 miesięcy.


Te klasy są rozgrywane dokładnie tak jak ma to miejsce w zwykłych klasach. Po sędziowaniu klas ich zwycięzcy (pies i suka) rywalizują o tytuł stosowne do ich grupy wiekowej. Po tym, jak wybrani zostaną Zwycięzcy Klas Szczeniąt 6-9, 9-12, 12-15 i 15-18, na ring wchodzą Zwycięzcy Klas 6-9 i 9-12 i rywalizują o tytuł Najlepszego Młodszego Szczenięcia (Best Junior Puppy). Następnie spośród Zwycięzców Klas 12-15 i 15-18 zostaje wybrane Najlepsze Starsze Szczenię (Best Senior Puppy).

 

Uwaga na wystawach w USA psy z tytułem Championa poza wyznaczonymi klasami są zgłaszane, do konkurencji Best of Breed Competition klasa ta ma w sumie znaczenie honorowe, bowiem nie ma tu indywidualnej oceny, a wszystkie zgłoszone Championy wychodzą do porównania o tytuł Best Of Breed wraz ze zwycięzcami Winners Male i Winners Female. W drodze porównania konkurują o tytuły: Best of Breed (Zwycięzca Rasy) i Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej). Ponadto mogą być wyselekcjonowane przez sędziego w drodze przyznania tytułu Select Dog i Select Bitch również do zdobycia punktów na Grand Championa.

 

Aby otrzymać tytuł Grand Champion pies/suka musi posiadać wcześniej zatwierdzony tytuł AKC Champions of Record. Punkty dla tego tytułu są naliczane dopiero po zatwierdzeniu ww. tytułu wg określonego schematu. System naliczanych punktów w danym roku kalendarzowym dla każdej z ras w określonym Stanie znajduje się TUTAJ. Wyjaśnienie schematu odnośnie punktów do Grand Championatu znajduje się TUTAJ. Pies/suka musi zgromadzić minimum 25 punktów, w tym co najmniej 3 "major" od trzech różnych sędziów (co najmniej 3 punkty zdobyte na pojedynczej wystawie) i jeden punkt lub więcej przyznane od czwartego sędziego oraz musi co najmniej na trzech wystawach pokonać innego psa/sukę z tytułem AKC Champions of Record. Sędzia może przyznać punkty zdobywcom tytułów:  Best of Breed - BOB, Best of Opposite Sex - BOS, Select Dog - SD, Select Bitch - SB pod warunkiem, że posiadają już zatwierdzony tytuł AKC Champions of Record. Aby urozmaicić nieco wystawy, a także zachęcić wystawców do pokazywania psów/suk z tytułem Championa AKC i Grand Championa AKC wprowadzono poziomy odnośnie tytułu Grand Championa i w zależności od ilości zgromadzonych punktów pies/suka w danej rasie może dojść do poziomu brązowego (Bronze) - wymagana ilość zgromadzonych punktów wynosi 100, srebrnego (Silver) - wymagana ilość zgromadzonych punktów wynosi 200, złotego (Gold) - wymagana ilość zgromadzonych punktów wynosi 400 i platynowego (Platinum) - wymagana ilość zgromadzonych punktów wynosi 800. Po osiągnięciu każdego poziomu właściciel psa/suki otrzyma odpowiedniego koloru medal oraz stosowny certyfikat potwierdzający zdobycie danego tytułu i poziomu. Ponadto na oficjalnej stronie AKC prowadzony jest ranking i lista psów/suk z każdej rasy wraz z ich zdobytymi punktami oraz poziomami tytułu Grand Championa.

 

Skróty tytułów:
W (Winner) – Zwycięzca;
R (Reserve) – Rezerwowy;
BW (Best of Winners) – Najlepszy Zwycięzca;
OS (Best Opposite Sex) - Najlepszy Przeciwnej Płci;
BB (Best of Breed) – Zwycięzca Rasy;
G1, G2, G3, G4 (Group) – Najlepszy w Grupie + lokata;

BIS - Best In Show;

SEL - wyselekcjonowany pies/suka zdobywca punktów do tytułu Grand Champion;

OSX - wyselekcjonowany pies/suka Płci Przeciwnej nie kwalifikujący się do otrzymania punktów na Grand Championa;

BX - Zwycięzca Rasy nie kwalifikujący się do otrzymania punktów na Grand Championa;

A - nieobecny;

DISQ - dyskwalifikacja.


Na wystawie specjalistycznej oraz niektórych bardzo dużych wystawach może być jeszcze przyznawany tytuł Award of Merit (Nagroda Jakościowa). Takie psy/suki będą miały wpis AOM albo AM obok swojego imienia. Ta nagroda jest przyznawana psu/suce, którego/ą sędzia uzna za psa/sukę bardzo dobrej jakości, bardzo dobrego przedstawiciela rasy, który/a jednak nie został/a tego dnia Zwycięzcą Rasy.


powrót

SZWAJCARIA

Schweizerische Kynologische Gesellschaft

http://www.skg.ch

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szwajcarii pies/suka musi uzyskać na czterech wystawach (dwóch rangi międzynarodowej i dwóch wystawach dowolnej rangi organizowanych przez SKG), od trzech różnych sędziów, 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), a między pierwszym wnioskiem, a ostatnim musi upłynąć co najmniej 366 dni. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Szwajcarii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa). Pies/suka z II lokatą oceną doskonałą z ww. klas może otrzymać res. CAC. Wniosek res. CAC może być zmieniony na wniosek CAC, gdy zdobywca wniosku CAC w danej klasie posiada już zatwierdzony tytuł Championa Szwajcarii. Uwaga: należy sprawdzić, czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa (może to być test charakteru lub badanie na HD akceptowane wyniki A lub B).

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Szwajcarii pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach, w tym jednej międzynarodowej, trzy wnioski na championa młodzieży (Jgd CAC) od dwóch różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek (Jgd CAC) musi mieć ukończone 9 miesięcy, wniosek  przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Pies/suka z II lokatą oceną doskonałą z ww. klasy może otrzymać res. Jgd CAC. Wniosek res. Jgd CAC może być zmieniony na wniosek Jgd CAC, gdy zdobywca wniosku Jgd CAC w danej klasie posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Szwajcarii. Uwaga: należy sprawdzić, czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa (może to być test charakteru lub badanie na HD akceptowane wyniki A lub B).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Szwajcarii pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski Vet CAC (w tym przynajmniej 1 na wystawie międzynarodowej) w klasie weteranów (od 8 lat), od 2 różnych sędziów. Pies/suka z II lokatą oceną doskonałą z ww. klasy może otrzymać res. Vet CAC. Wniosek res. Vet CAC może być zmieniony na wniosek Vet CAC, gdy zdobywca wniosku Vet CAC w danej klasie posiada już zatwierdzony tytuł Championa Weteranów Szwajcarii. Uwaga: należy sprawdzić, czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa (może to być test charakteru lub badanie na HD akceptowane wyniki A lub B).

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SKG.

Niemcy, Austria i Szwajcaria na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuły Champion Alp, Młodzieżowy Champion Alp i Champion Weteranów Alp. Szczegóły w zakładce Champion Alp.

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w tym kraju psy z kopiowanymi ogonami nie mogą być prezentowane na wystawach organizowanych w Szwajcarii.


powrót

SZWECJA

 Svenska Kennelklubben
  http://www.skk.se

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Szwecji, aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szwecji Czarne Teriery Rosyjskie muszą posiadać wyszkolenie IPO lub Schutshund-1, a następnie tytuł można zdobyć na dwa sposoby:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa Polski i ma ukończone 24 miesiące, to wystarczy zdobycie 1 wniosku CAC na jakiejkolwiek wystawie organizowanej w Szwecji;

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to musi zdobyć 3 wnioski CAC, na jakiejkolwiek wystawach organizowanych w Szwecji, od dwóch różnych sędziów, przy czym ostatni wniosek CAC musi być zdobyty, gdy pies/suka będzie miała co najmniej 24 miesiące i 1 dzień.

W Szwecji certyfikaty CAC są przyznawane jeden na płeć dla Najlepszego Psa w Rasie (Best Dog) i dla Najlepszej Suki w Rasie (Best Bitch) z porównania zwycięzców klas: młodzieży (od 9 do 15 miesiąca) pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) użytkowej (od 15 miesiąca), championów (od 15 miesiąca z tytułem championa lub Interchampiona) i weteranów (od 8 lat) pod warunkiem, że pies/suka z I lokatą i oceną doskonałą z wyżej wymienionych klas zdobył/a uprzednio certyfikat jakości (Certificate quality Ck). Wszyscy zdobywcy certyfikatu jakości (Certificate quality Ck) są porównywani i sędzia wyłania zwycięzcę tj. Najlepszego Psa w Rasie (Best Dog) i analogicznie Najlepszą Sukę w Rasie (Best Bitch), którzy otrzymują po wniosku CAC na championa. Wniosek CAC na championa nie zostanie jednak przyznany zwycięskiemu psu/suce, jeśli pies/suka ma już zatwierdzony tytuł Championa Szwecji lub przed wystawą spełnił/a wszystkie wymogi, by taki tytuł otrzymać.

Tytuł musi być oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny SKK.

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w Szwecji obowiązują dodatkowe przepisy wwozowe dla psów/suk z Unii Europejskiej.

 

Pięć państw (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia i Finlandia) na mocy wspólnych porozumień ustanowiło tytuł Champion Krajów Nordyckich. Szczegóły w zakładce Champion Krajów Nordyckich.


powrót

TURCJA

Köpek Irklari ve Kinoloji Federasyonu
http://www.kif.org.tr

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Turcji pies/suka musi uzyskać:

 • 4 wnioski na championa CAC-TR na wystawach organizowanych przez KIF. Pomiędzy pierwszym, a ostatnim wnioskiem musi upłynąć 365 i 1 dzień;

 • 6 wniosków CAC-TR na wystawach organizowanych przez KIF, od 3 różnych sędziów, bez limitu czasowego.

W Turcji wnioski CAC-TR przyznawane są zwycięzcom klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów (od 15 miesiąca z tytułem championa lub Interchampiona), którzy uprzednio otrzymają ocenę doskonałą, lokatę I. Pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą z każdej z ww. klas może uzyskać res. CAC-TR.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Turcji pies/suka musi uzyskać:

 • 3 wnioski na młodzieżowego championa JCAC-TR na wystawach organizowanych przez KIF, od dwóch różnych sędziów, w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesięcy).

W Turcji wniosek JCAC-TR przyznawany jest zwycięzcy (pies/suka) klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca), którzy uprzednio otrzyma ocenę doskonałą, lokatę I. Pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą z ww. klasy może uzyskać res. JCAC-TR.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Młodzieżowego Championa Turcji pies/suka musi:

 • posiadać zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Turcji;

 • uzyskać 3 wnioski na młodzieżowego championa JCAC-TR na wystawach organizowanych przez KIF, w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesięcy), od dwóch różnych sędziów.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Turcji pies/suka musi:

 • posiadać zatwierdzony tytuł Championa Turcji;

 • uzyskać 3 wnioski na championa CAC-TR na wystawach organizowanych przez KIF, od co najmniej dwóch różnych sędziów

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KIF.


powrót

UKRAINA
Ukrainian Kennel Union
http://uku.com.ua/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Ukrainy należy:

 • jeśli pies/suka posiada tytuł Championa Polski i jest zarejestrowany/a w ZKwP, to do tytułu Championa Ukrainy potrzebuje:

  • jednego wniosku CAC zdobytego na wystawie międzynarodowej zorganizowanej przez UKU;

  • dwóch wniosków CAC zdobytych na dwóch wystawach rangi CAC zorganizowanych przez UKU;

 • jeśli pies/suka nie posiada tytułu Championa Polski, to obowiązuje jedna z następujących zasad:

  • pies/suka musi zdobyć 6 wniosków CAC na 6 wystawach rangi CAC zorganizowanych przez UKU od 5 różnych sędziów. Wymagany odstęp pomiędzy pierwszym wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi wynosić 1 rok i 1 dzień;

  • pies/suka musi zdobyć 4 wnioski CAC na 4 wystawach, w tym 3 wnioski CAC mogą być zdobyte na 3 wystawach rangi CAC zorganizowanych przez UKU, a 1 wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa zorganizowanej przez UKU, od 4 różnych sędziów. Wymagany odstęp pomiędzy pierwszym wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi wynosić nie mniej, niż 6 miesięcy;

  • pies/suka musi zdobyć 3 wnioski CAC na 3 wystawach, w tym 2 wnioski CAC muszą być zdobyte na podwójnych wystawach rangi CACIB zorganizowanych przez UKU i 1 wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie zorganizowanej przez UKU w Kijowie (Zolotyye Vorota, Ukraina, Kiyevskaya Pektoral', Zlato Skifov, Sofiya Kiyevskaya, Kiyevskaya Rus', Khrustal'nyy Kubok Ukrainy);

  • pies/suka musi zdobyć 2 wnioski CAC w obydwa dni na podwójnych wystawach rangi CACIB (Zolotyye Vorota i Ukraina lub Kiyevskaya Pektoral' i Zlato Skifov i Sofiya Kiyevskaya lub Kiyevskaya Rus' i Khrustal'nyy Kubok Ukrainy).

Na Ukrainie wniosek CAC jest przyznawany w klasie pośredniej (od 15 miesięcy do 24 miesiąca), w klasie otwartej (od 15 miesięcy do 8 lat), użytkowej (od 15 miesięcy z odpowiednim certyfikatem nie dotyczy CTR-a na wystawach rangi międzynarodowej), w klasie championów (od 15 miesięcy do 8 lat z tytułem championa lub Interchampiona). Przyznawany jest również wniosek res. CAC dla psa/suki z II lokatą i oceną doskonałą w klasie pośredniej (od 15 miesięcy do 24 miesięcy), otwartej (od 15 miesięcy do 8 lat), użytkowej (od 15 miesięcy z odpowiednim certyfikatem nie dotyczy CTR-a na wystawach rangi międzynarodowej) i w klasie championów (od 15 miesięcy do 8 lat z tytułem championa lub Interchampiona). Zdobyty na jednej wystawie wniosek res. CAC plus wniosek res.CACIB można przekształcić w pełny wniosek CAC.

 

Tytuł Młodzieżowego Championa Ukrainy pies/suka może zdobyć w klasie młodzieży wg jednego z poniższych wariantów:

 • 3 wnioski JCAC uzyskane na jakichkolwiek 3 wystawach zorganizowanych przez KSU;

 • 2 wnioski JCAC uzyskane w dwa dni pod rząd na podwójnych wystawach rangi CACIB organizowanych w Kijowie (Zolotyye Vorota i Ukraina lub Kiyevskaya Pektoral' i Zlato Skifov i Sofiya Kiyevskaya lub Kiyevskaya Rus' i Khrustal'nyy Kubok Ukrainy);

 • 2 wnioski JCAC uzyskane na dwóch wystawach rangi CAC plus tytuł Młodzieżowy Champion Rasy;

 • 1 wniosek JCAC uzyskany na wystawie rangi CACIB plus tytuł Młodzieżowy Champion Rasy.

Tytuł Grand Championa Ukrainy pies/suka może otrzymać wg jednej z następujących kombinacji:

 • pies/suka posiadający/a tytuł Młodzieżowego Championa Ukrainy plus tytuł Championa Ukrainy (x 4);

 • pies/suka posiadający/a tytuł Młodzieżowego Championa Ukrainy i Młodzieżowego Grand Championa Ukrainy plus tytuł Championa Ukrainy (x 3);

 • pies/suka musi zdobyć tytuł Championa Ukrainy x 5;

 • pies/suka posiadający/a tytuł Championa Klubu Ukrainy plus tytuł Championa Ukrainy (x 3);

 • pies/suka posiadający/a tytuł Młodzieżowego Championa Ukrainy i tytuł Championa Klubu Ukrainy plus tytuł Championa Ukrainy (x 2);

 • pies/suka posiadający/a tytuły: Młodzieżowego Championa Ukrainy i Młodzieżowego Grand Championa Ukrainy i Championa Klubu Ukrainy plus tytuł Championa Ukrainy (x 1).

Tytuł Młodzieżowego Grand Championa Ukrainy może uzyskać pies/suka, który/a posiada tytuł Młodzieżowego Championa Ukrainy i dodatkowo jeszcze raz uzyska ten tytuł wg jednej z kombinacji obowiązujących do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Ukrainy.

 

Tytuł Championa Rasy (Porody) może uzyskać pies/suka, który na specjalistycznej - klubowej wystawie rasy zdobędzie tytuł Najlepszego Psa w Rasie lub Najlepszej Suki w Rasie. Tytuły są przyznawane po jednym na płeć z porównania zwycięzców klas pośredniej, otwartej, użytkowej i championów, którzy najpierw zdobędą ocenę doskonałą, 1 lokatę i wniosek KwChK.

 

Tytuł Młodzieżowego Championa Rasy (Porody) może uzyskać pies/suka, który w klasie młodzieży na specjalistycznej - klubowej wystawie rasy najpierw zdobędzie lokatę 1, ocenę doskonałą i wniosek JKwChK, a następnie sędzia przyzna mu tytuł Najlepszego Juniora Psa lub Najlepszego Juniora Suki.

 

Tytuł Championa Weteranów Ukrainy pies/suka może zdobyć w klasie weteranów, gdy uzyska 3 oceny doskonałe i 3 lokaty pierwsze od różnych sędziów, w tym jedna ocena doskonała wraz z jedną lokatą pierwszą musi pochodzić z wystawy rangi CACIB, a pozostałe mogą pochodzić z wystaw rangi CAC.

 

Tytuł Championa KSU pies/suka może zdobyć, gdy zgromadzi 2 wnioski CAC plus 2 wnioski CACIB wygrywając w oba dni na podwójnych wystaw rangi CACIB organizowanych w Kijowie (Zolotyye Vorota i Ukraina lub Kiyevskaya Pektoral' i Zlato Skifov i Sofiya Kiyevskaya lub Kiyevskaya Rus' i Khrustal'nyy Kubok Ukrainy).

 

Tytuł Show Championa KSU pies/suka może zdobyć wg jednego z poniższych wariantów:

 • wygrywając 1 x BIS na wystawie rangi CACIB organizowanej w Kijowie;

 • wygrywając 3 x BIS na jakichkolwiek 3 wystawach rangi CACIB;

 • wygrywając 5 x BIS na jakichkolwiek 5 wystawach rangi CAC.

BIS 1 = 2 x BIS 2 = 3 x BIS 3.

 

Tytuł Super Grand Champion Ukrainy jest przyznawany psom/sukom, które posiadają tytuł Grand Championa Ukrainy plus tytuł BBB.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSU.


powrót

URUGWAJ

Kennel Club Uruguayo

 http://www.kcu.com.uy/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Urugwaju pies/suka musi uzyskać na pięciu wystawach, od różnych sędziów, pięć wniosków CAC (certyfikat na krajowego championa) z oficjalnych wystaw dla ras, w których średni udział w poprzedzającym roku wystawy wynosił 5% w głównych wystawach. W rasach, które nie osiągnęły tego progu wymagane jest 7 wniosków CAC. Ostatni wniosek CAC powinien być zdobyty na jednej z wystaw organizowanej przez KCU rangi generalnej i w rasach, w których jest organizowana wystawa klubowa, powinien jeden CAC pochodzić z tej właśnie wystawy. Wniosek z wystawy klubowej będzie uznawany do championatu, jeśli dany klub organizuje, co najmniej 6 wystaw w roku w regularnych odstępach.

Wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć, z porównania zwycięzców z klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i użytkowej (od 15 miesiąca z dyplomem użytkowości nie dotyczy CTR-a) - jeśli na danej wystawie będzie zgromadzonych mniej, niż 15 egzemplarzy danej rasy, a jeśli powyżej 15 egzemplarzy, to mogą być przyznane 2 wnioski CAC na płeć. Jeśli wg sędziego pies/suka z lokaty I nie zasługuje na wniosek CAC, to automatycznie musi zostać sklasyfikowany z oceną bardzo dobrą. Sędzia może wg własnego uznania przyznać z kolejnego porównania pozostałych zwycięzców wniosek res. CAC.

Tytuł Grand Championa Urugwaju może uzyskać pies/suka posiadający zatwierdzony tytuł Championa Urugwaju, który zgromadzi łącznie 30 punktów w rasach, w których średni udział w poprzedzającym roku wystawy wynosił 5 % w głównych wystawach. W rasach, które nie osiągnęły tego progu wymagane jest 40 punktów. W każdym przypadku do tytułu pies/suka będzie jednak musiał zdobyć minimum trzy certyfikaty na grand championa CGC z 5 punktami z oficjalnych wystaw od różnych sędziów. Także pies/suka będzie musiał zdobyć co najmniej jeden tytuł Zwycięzca Rasy. Wniosek na grand championa CGC może zdobyć pies/suka z zatwierdzonym tytułem Championa Urugwaju, który/a jest prezentowany w klasie championów i otrzyma lokatę I i ocenę doskonałą. Ilość przyznanych punktów za zdobyty na wystawie przez psa/sukę wniosek CGC może wynosić 5 lub 3 lub 1 i uzależniona jest od ilości zgłoszonych na wystawę Championów w klasie championów w danej płci. Zwycięski pies/suka z klasy championów wchodzi do porównania o tytuł Najlepszy w Rasie Pies/Najlepsza w Rasie Suka ze zdobywcami wniosków CAC pies/suka o ile otrzymał/a za wniosek na grand championa CGC 5 punktów. Zwycięzca Rasy wyłaniany jest z porównania Najlepszego Psa w Rasie i Najlepszej Suki w Rasie ze zwycięzcami klasy weteranów pies i suka z ocenami doskonałymi i zwycięzcami klasy młodzieży pies i suka z ocenami doskonałymi i wnioskami CJCU.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Urugwaju pies/suka musi uzyskać na trzech oficjalnych wystawach w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) od 3 różnych sędziów:

 • 3 wnioski na młodzieżowego championa CJCU;

 • 2 wnioski na młodzieżowego championa CJCU plus 1 wniosek rezerwowy na młodzieżowego championa RCJCU;

 • 1 wniosek na młodzieżowego championa CJCU plus 2 wnioski rezerwowe na młodzieżowego championa RCJCU.

W klasie młodzieży wniosek na młodzieżowego championa CJCU może otrzymać pies/suka z lokatą I i oceną doskonałą. Pies/suka z lokatą II i oceną doskonałą wg uznania sędziego może otrzymać rezerwowy na młodzieżowego championa RCJCU.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KCU.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

UZBEKISTAN

Cynological Federation of Uzbekistan

http://www.kfu.uz/

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Uzbekistanu pies/suka musi uzyskać:

 • 5 wniosków na championa CAC zdobytych na narodowych wystawach organizowanych w Uzbekistanie przez KFU od 5 różnych sędziów i 1 wniosek CAC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowa;

 • 4 wnioski na championa CAC zdobyte na narodowych wystawach organizowanych w Uzbekistanie przez KFU od 4 różnych sędziów i 2 wnioski CAC zdobyte na wystawach rangi międzynarodowa;

 • 2 wnioski na championa CAC zdobyte na narodowych wystawach organizowanych w Uzbekistanie przez KFU od 2 różnych sędziów i 4 wnioski CAC zdobyte na wystawach rangi międzynarodowa;

 • pies/suka posiadający/a tytuł Champion Polski może uzyskać tytuł Champion Uzbekistanu zdobywając 1 wniosek CAC z jakiejkolwiek wystawy zorganizowanej w Uzbekistanie przez KFU.

W Uzbekistanie wnioski CAC przyznawane są zwycięzcom klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (nie dotyczy CTR-a) i championów (od 15 miesiąca z tytułem championa lub Interchampiona), którzy uprzednio otrzymają ocenę doskonałą, lokatę I i tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW). Pies/suka z drugą lokatą i oceną doskonałą z każdej z ww. klas, który zdobędzie tytuł Reserve Class Winner (R.CW) może uzyskać res. CAC.

 

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Champion KFU pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Champion Uzbekistanu, a następnie musi wygrać 1 wniosek CACIB na wystawie międzynarodowej organizowanej przez KFU.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Uzbekistanu należy:

 • wystawić psa/sukę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na wystawach rangi narodowej CAC. Klasę trzeba wygrać i zdobyć tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia musi przyznać certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Uzbekistanu" (Jun.CAC). Do tytułu wystarczy zdobycie 2 wniosków Jun.CAC z 2 wystaw narodowych;

 • wystawić psa/sukę w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na dwóch wystawach. Za każdym razem klasę trzeba wygrać i zdobyć tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia musi przyznać certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Uzbekistanu" (Jun.CAC). Do tytułu wystarczy zdobycie 2 wniosków Jun.CAC, w tym 1 wniosek z wystawy narodowej i 1 wniosek z wystawy międzynarodowej;

 • psy/suki posiadające tytuł Młodzieżowego Championa Polski, które są zarejestrowane w ZKwP wystarczy, że wygrają w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) na jakiejkolwiek wystawie i zdobędą tytuł "Zwycięzca Klasy" (Class Winner CW), a następnie sędzia przyzna im certyfikat "Kandydat na Młodzieżowego Championa Uzbekistanu" (Jun.CAC). Do zatwierdzenia tytułu potrzebny jest jeden certyfikat Jun.CAC i tytuł Mł.Ch.Pl.

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Uzbekistanu pies/suka musi posiadać trzykrotnie zatwierdzony tytuł Championa Uzbekistanu.

 

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KFU.

 

Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Azji i Młodzieżowy Champion Azji. Szczegóły w zakładce Champion Azji.


powrót

WĘGRY
Magyar Ebtenyésztök Orszagos Egyesülete
http://www.kennelclub.hu/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Węgier pies/suka rasy nie podlegającej próbom pracy musi uzyskać na czterech wystawach (w tym dwie rangi międzynarodowej, gdzie jedna zorganizowana jest przez stowarzyszenie MEOE i dwie dowolne wystawy rangi CAC) od co najmniej trzech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa), a między pierwszym wnioskiem, a  ostatnim musi upłynąć 366 dni. Jeden wniosek CAC z wystawy rangi międzynarodowej może być zastąpiony wnioskiem CAC zdobytym na wystawie klubowej rasy, która została zorganizowana zgodnie z wytycznymi MEOE. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Na Węgrzech certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (od 15 miesiąca z tytułem championa lub Interchampiona).


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Węgier pies/suka musi uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi krajowej i jedna rangi międzynarodowej lub klubowej) tytuły "HPJ" (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów, nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek HPJ musi mieć ukończone 9 miesięcy. Na Węgrzech wniosek HPJ przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Węgier pies/suka musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Węgier i dodatkowo musi uzyskać cztery wnioski CAC z klasy championów, w tym również jedno Zwycięstwo Rasy. Wnioski CAC muszą być przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów. Nie ma limitu czasu.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Show Championa Węgier pies/suka musi uzyskać sześć wniosków CAC z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy CTR-a) lub championów, w tym co najmniej 3 wnioski CAC muszą być zdobyte na 3 wystawach międzynarodowych, gdzie jedna wystawa międzynarodowa zorganizowana będzie przez stowarzyszenie MEOE. Jeden wniosek CAC z wystawy rangi międzynarodowej może być zastąpiony wnioskiem CAC zdobytym na wystawie klubowej rasy, która została zorganizowana zgodnie z wytycznymi MEOE. Wnioski CAC muszą być przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów. Odstęp pomiędzy pierwszy wnioskiem CAC, a ostatnim wnioskiem CAC musi wynosić 366 dni.


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Węgier pies/suka musi zdobyć w klasie weteranów (od 8 lat) trzy wnioski Veteran CAC, w tym przynajmniej jeden z wystawy rangi międzynarodowej, od co najmniej dwóch różnych sędziów. Nie ma limitu czasu.

 

Aby uzyskać tytuł Hungarian Minor Puppy Grand Winner pies/suka musi zdobyć w klasie młodszych szczeniąt (od 3 do 6 miesięcy) 3 razy ocenę wybitnie obiecującą wraz z lokatą I od dwóch różnych sędziów.

 

Aby uzyskać tytuł Hungarian Puppy Grand Winner pies/suka musi zdobyć w klasie szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy) 3 razy ocenę wybitnie obiecującą wraz z lokatą I od dwóch różnych sędziów.
 
Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny MEOE.


powrót

WENEZUELA

Federación Canina de Venezuela
  
http://www.fcv.org.ve

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Wenezueli pies/suka, który jest zarejestrowany w innym związku, niż FCV musi:

 • uzyskać na dwóch specjalnych (generalnych) wystawach międzynarodowych (Circuito de Exposicion Internacional) od dwóch różnych sędziów, dwa wnioski CACV (certyfikat na krajowego championa);

 • uzyskać na dwóch specjalnych (generalnych) wystawach narodowych (Circuito de Exposicion Nacional) od dwóch różnych sędziów, dwa wnioski CACV (certyfikat na krajowego championa) oraz dwa Zwycięstwa Rasy (Best of Breed BOB) ewentualnie dwa rasy tytuł Najlepszy z Płci Przeciwnej (Best of Opposite Sex BOS).

Tytuł Championa Wenezueli dla zagranicznych psów nabiera mocy championatu dopiero po upływie 90 dni od momentu spełnienia warunków do jego otrzymania i w tym okresie pies/suka nie może być rejestrowany na wystawy narodowe organizowane w Wenezueli z użyciem tego tytułu. W przypadku złamania tego wymogu tytuł zostanie unieważniony. Po spełnieniu tego warunku właściciel może wystąpić o wystawienie oficjalnego dyplomu championa do Zarządu głównego FCV. Wniosek zostanie rozpatrzony, a dyplom dostarczony w ciągu czterech tygodni od dnia wysłania aplikacji. Od momentu uzyskania oficjalnego dyplomu pies/suka może posługiwać się tytułem Championa Wenezueli i może korzystać ze wszystkich przywilejów z tym związanych.

Wniosek CACV w Wenezueli przyznawany jest zwycięzcom klas: pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca) i użytkowej (od 15 miesiąca z dyplomem użytkowości nie dotyczy CTR-a) - jeśli zwycięski pies/suka otrzymał ocenę doskonałą. Sędzia może wg własnego uznania przyznać psu/suce z lokatą 2 i oceną doskonałą  z ww. klas wniosek RCACV, o ile w danej klasie został zwycięzcy przyznany wniosek CACV. Wniosek RCACV może być przekształcony we wniosek CACV jeśli wniosek CACV przyznany zwycięzcy zostanie z jakiegoś powodu unieważniony lub pies/suka posiada już tytuł Championa Wenezueli. W klasie championów nie przyznaje się wniosków na championa. Championy mogą tylko uzyskać wniosek na grand championa.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Wenezueli pies/suka, który jest zarejestrowany w innym związku, niż FCV musi posiadać zatwierdzony tytuł Championa Wenezueli i dodatkowo musi zdobyć w klasie championów dwa wnioski na grand championa CAGV, od dwóch różnych sędziów, na dwóch specjalnych (generalnych) wystawach międzynarodowych (Circuito de Exposicion Internacional). Wnioski kwalifikujące do tytułu muszą być zdobyte w konkurencji tj. pies/suka musi pokonać w swojej klasie championów co najmniej jednego konkurenta/kę.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Wenezueli pies/suka, który jest zarejestrowany w innym związku, niż FCV musi być wystawiony/a na dwóch wystawach międzynarodowych w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) i musi zdobyć dwukrotnie ocenę doskonałą oraz lokaty pierwsze i dwa wnioski na młodzieżowego championa CACJV. Psu/suce z oceną doskonałą i drugą lokatą z klasy młodzieży sędzia może przyznać rezerwowy wniosek na młodzieżowego championa RCACJV, który może być przekształcony w pełny wniosek w przypadku, gdy wniosek przyznany zwycięzcy zostanie z jakiś powodów unieważniony lub zwycięzca spełnił już warunki do uzyskania tytułu młodzieżowego championa.

 

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny FCV.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona). Szczegóły w zakładce Champion Ameryki Łacińskiej.

 

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki. Szczegóły w zakładce Champion Panameryki.


powrót

WŁOCHY

Ente Nazionale della Cinofilia Italiana
http://www.enci.it
 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Włoch należy uzyskać na 6 wystawach (w tym dwa zdobyte na wystawach rangi międzynarodowej i dwa zdobyte na wystawach rangi specjalistycznej/klubowej organizowanych przez klub CTR-a we Włoszech) od 5 różnych sędziów 6 wniosków CAC (certyfikat na krajowego championa). Wniosek CAC jest przyznawany jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą i I lokatą z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesiąca) i otwartej (od 15 miesiąca do 8 lat) - nie określono limitu czasowego. Przyznawany jest również wniosek res. CAC dla kolejnego zwierzęcia z porównania psa/suki z oceną doskonałą i II lokatą z klasy, z której pochodził zdobywca wniosku CAC plus zwycięzca z klasy, który w pierwszym porównaniu wniosku nie otrzymał. Wniosek res. CAC można przekształcić we wniosek CAC, gdy zdobywca wniosku CAC jest już Championem Włoch. Jednocześnie przed zatwierdzeniem tytułu są pobierane do badań próbki DNA potwierdzające tożsamość danego zwierzęcia.

 

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Giovane Promessa ENCI (odpowiednik championatu dla młodzieży) należy zgromadzić 30 punktów z wystaw organizowanych na terenie Włoch. Punkty muszą być zgromadzone z wystaw z klasy młodzieży w przedziale wiekowym od 9 do 18 miesięcy. Punkty są przyznawane wg poniższego schematu.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie międzynarodowej = 5 pkt.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie krajowej/narodowej = 3 pkt.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie specjalistycznej = 3 pkt.

 

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ENCI.


powrót

CHAMPION KRAJÓW NORDYCKICH

 

Niektóre kraje przynależące do Europy Północnej (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Champion Krajów Nordyckich. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.


powrót

CHAMPION KRAJÓW BAŁTYCKICH

 

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa, Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Champion Krajów Bałtyckich, a dla młodzieży odpowiednio po zgromadzeniu championatów młodzieżowych z ww. krajów tytułu Młodzieżowy Champion Krajów Bałtyckich., zaś dla weteranów tytuł Champion Krajów Bałtyckich Weteranów po zgromadzeniu 3 championatów weteranów z ww. krajów. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.


CHAMPION KRAJÓW BENELUKSU

 

Trzy sąsiadujące ze sobą kraje w Europie Zachodniej, które tworzą region zwany Beneluksem (Belgia, Holandia i Luksemburg) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 tytułów Benelux Winner pochodzących z wystaw organizowanych na terytorium tych krajów (po jednym z ww. krajów), od trzech różnych sędziów, przyznają tytuł Champion Krajów Beneluksu. W każdym z ww. krajów organizowana jest tylko jedna w roku wystawa, na której można zdobyć tytuł Benelux Winner kwalifikujący do tego championatu. Tytuł Benelux Winner przyznawany jest tylko jeden na płeć z porównania zwycięzców klasy młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej, championów i weteranów przy wyborze najlepszego w rasie psa oraz najlepszej w rasie suki, pod warunkiem, że w swoich klasach zwycięzcy stający do porównania zostali ocenieni na ocenę doskonałą z I lokatą.

 

Dla młodzieży tytuł Młodzieżowy Champion Krajów Beneluksu przyznawany jest po zgromadzeniu dwóch tytułów Benelux Junior Winner przyznanych przez dwóch różnych sędziów w 2 różnych (spośród trzech wyżej wymienionych) krajów. W każdym  z ww. krajów organizowana jest tylko jedna w roku wystawa, na której można zdobyć tytuł Benelux Junior Winner kwalifikujący do tego championatu. Tytuł Benelux Junior Winner przyznawany jest dla najlepszego w klasie młodzieży psa i suki, pod warunkiem, że zostali oni ocenieni na ocenę doskonałą z I lokatą.

 

Dla weteranów tytuł Weteran Champion Krajów Beneluksu przyznawany jest po zgromadzeniu dwóch tytułów Benelux Veteran Winner przyznanych przez dwóch różnych sędziów w 2 różnych (spośród trzech wyżej wymienionych) krajów.  W każdym  z ww. krajów organizowana jest tylko jedna w roku wystawa, na której można zdobyć tytuł Benelux Veteran Winner kwalifikujący do tego championatu. Tytuł Benelux Veteran Winner przyznawany jest dla najlepszego w klasie weteranów psa i suki, pod warunkiem, że zostali oni ocenieni na ocenę doskonałą z I lokatą.

 

Tytuły należy oficjalne potwierdzić. Potwierdzenia należy dokonać w kraju, w którym został zdobyty ostatni tytuł Benelux Winner/Junior Benelux Winner/Veteran Benelux Winner - upoważniający do otrzymania danego championatu.


powrót

CHAMPION KAUKAZU

 

Azerbejdżan i Gruzja na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Kaukazu i Młodzieżowy Champion Kaukazu.

 

Aby zdobyć tytuł Championa Kaukazu należy mieć zatwierdzony tytuł Championa Azerbejdżanu i zatwierdzony tytuł Championa Gruzji. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Młodzieżowego Championa Kaukazu należy mieć zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Azerbejdżanu i zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Gruzji. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.


powrót

CHAMPION AZJI

 

Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan na mocy wspólnych porozumień ustanowili tytuł Champion Azji i Młodzieżowy Champion Azji.

 

Aby zdobyć tytuł Champion Azji należy mieć zatwierdzone trzy tytuły Championa Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów. Drugi wariant zdobycia tytułu Asian Champion polega na wygraniu jakiejkolwiek dorosłej klasy wystawowej (pośrednia, otwarta, użytkowa - nie dotyczy CTR-ów, championów) na organizowanym raz do roku kynologicznym festiwalu międzynarodowym tych trzech krajów o nazwie Asian Winner.

 

Aby zdobyć tytuł Młodzieżowy Champion Azji należy mieć zatwierdzone trzy tytuły Młodzieżowego Championa Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów. Drugi wariant zdobycia tytułu Junior Asian Champion polega na wygraniu klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) i zdobyciu tytułu Najlepszy Junior Pies lub Najlepszy Junior Suka na organizowanym raz do roku kynologicznym festiwalu międzynarodowym tych trzech krajów o nazwie Asian Winner.


powrót

CHAMPION PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO

 

Hiszpania i Portugalia na mocy wspólnych porozumień ustanowiły tytuł Champion Półwyspu Iberyjskiego i Młodzieżowy Champion Półwyspu Iberyjskiego.
 

Aby zdobyć tytuł Championa Półwyspu Iberyjskiego pies/suka musi zdobyć dwa wnioski CACIB od dwóch różnych sędziów z wystaw międzynarodowych rangi Championship Qualifier Show. Przy czym jeden wniosek CACIB musi być zdobyty na tego typu wystawie organizowanej w Hiszpanii, a drugi wniosek CACIB musi być zdobyty na tego typu wystawie zorganizowanej przez Portugalię. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Młodzieżowego Championa Półwyspu Iberyjskiego pies/suka musi zdobyć dwa wnioski na młodzieżowego championa CCJ od dwóch różnych sędziów z wystaw międzynarodowych rangi Championship Qualifier Show w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Przy czym jeden wniosek CCJ musi być zdobyty na tego typu wystawie organizowanej w Hiszpanii, a drugi wniosek CCJ musi być zdobyty na tego typu wystawie zorganizowanej przez Portugalię. Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów.


powrót

CHAMPION ALP

 

Trzy kraje w Europie Zachodniej tj. Niemcy, Austria i Szwajcaria na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 tytułów Alpensieger pochodzących z wyznaczonych międzynarodowych wystaw organizowanych na terytorium tych krajów (po jednym z ww. krajów), od trzech różnych sędziów, przyznają tytuł Champion Alp. W każdym z ww. krajów rocznie organizowanych jest kilka wystaw, na których można zdobyć tytuł Alpensieger kwalifikujący do tego championatu. Tytuł Alpensieger przyznawany jest tylko jeden na płeć tj. psu i suce - zdobywcom wniosków CACIB oraz CAC. tytuł ten uprawnia do prezentacji psa/suki w klasie championów w ww. krajach.

 

Dla młodzieży tytuł Młodzieżowy Champion Alp przyznawany jest po zgromadzeniu dwóch tytułów Alpen-Jugendsieger przyznanych przez dwóch różnych sędziów w 2 różnych (spośród trzech wyżej wymienionych) krajów. W każdym z ww. krajów rocznie organizowanych jest kilka wystaw, na których można zdobyć tytuł Alpen-Jugendsieger kwalifikujący do tego championatu. Tytuł Alpen Junior Winner przyznawany jest dla najlepszego w klasie młodzieży psa i suki, pod warunkiem, że zostali oni ocenieni na ocenę doskonałą z I lokatą.

 

Dla weteranów tytuł Weteran Champion Alp przyznawany jest po zgromadzeniu dwóch tytułów Alpen-Veteranensieger przyznanych przez dwóch różnych sędziów w 2 różnych (spośród trzech wyżej wymienionych) krajów. W każdym z ww. krajów rocznie organizowanych jest kilka wystaw, na których można zdobyć tytuł Alpen-Veteranensieger kwalifikujący do tego championatu.  Tytuł Alpen Veteran Winner przyznawany jest dla najlepszego w klasie weteranów psa i suki, pod warunkiem, że zostali oni ocenieni na ocenę doskonałą z I lokatą.

 

Tytuły należy oficjalne potwierdzić. Potwierdzenia należy dokonać w kraju, w którym został zdobyty ostatni tytuł Alpen Winner/Junior Alpen Winner/Veteran Alpen Winner - upoważniający do otrzymania danego championatu.


powrót

CHAMPION POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ AZJI

 

Kraje przynależące do regionu Południowo-Wschodniej Azji tj. Filipiny, Singapur, Wietnam, Tajlandia, Malezja i Indonezja na mocy wspólnych porozumień ustanowiły następujące tytuły: Champion Południowo-Wschodniej Azji, Grand Champion Południowo-Wschodniej Azji i Supreme Champion Południowo-Wschodniej Azji.

 

Aby zdobyć tytuł Champion Południowo-Wschodniej Azji pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 4 wnioski SEA CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj ogłasza listę wystaw z SEA CAC). Ze względu na trudności wynikające z kwarantanny wnioski SEA CAC mogą być zdobyte tylko w jednym z ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Grand Champion Południowo-Wschodniej Azji pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 8 wniosków SEA CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj ogłasza listę wystaw z SEA CAC). Przynajmniej 2 wnioski SEA CAC muszą pochodzić z dwóch różnych ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Supreme Champion Południowo-Wschodniej Azji pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 12 wniosków SEA CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj ogłasza listę wystaw z SEA CAC). Przynajmniej 3 wnioski SEA CAC muszą pochodzić z trzech różnych ww. krajów. Ponadto pies/suka musi wygrać jeden BIS z I lokatą na wystawie rangi SEA CAC.


powrót

INTERCHAMPION FCI - C.I.B

Secrétariat Général de la FCI
BELGIQUE
http://www.fci.be
E-mail : info@fci.be

Tytuły Międzynarodowego Championa FCI C.I.B. nadawany jest przez Komitet Generalny FCI. FCI zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie i partnerów kontraktowych do używania we wszystkich dokumentach następującego skrótu tytułu: C.I.B. (Międzynarodowy Champion Piękności).

 

Rasy NIEPODDAWANE próbom pracy zgodnie z nomenklaturą ras FCI (w tym CTR):

Do uzyskania tytułu Międzynarodowego Championa Piękności (C.I.B.) pies/suka musi zdobyć:

 1. w trzech różnych krajach, od trzech różnych sędziów, cztery wnioski CACIB, przyznane bez względu na liczbę konkurentów;

 2. pomiędzy pierwszym, a ostatnim CACIB musi upłynąć przynajmniej jeden rok i jeden dzień, np. 1 styczeń 2011 - 1 styczeń 2012.

Od reguł, określonych w punktach a) i b) dopuszczone są wyjątki, o ile zostaną one zaaprobowane przez Komitet Generalny FCI. Wszystkie wnioski o wydanie tytułu C.I.B. dla ras niepoddawanych próbom pracy muszą być wystosowane przez krajową organizację kynologiczną kraju, który właściciel psa zamieszkuje w sensie prawnym. Wniosek musi być sporządzony na stosownym formularzu FCI (Załącznik 1a). Na mocy porozumień zawartych z niektórymi krajami członkowskimi/partnerami kontraktowymi Biuro FCI może wydać tytuł na wniosek właściciela, pod warunkiem że wpłynęły pełne wyniki wystawy i katalog. W tym przypadku wniosek musi być sporządzony na stosownym formularzu FCI (Załącznik 1b).

 

O wniosek CACIB mogą ubiegać się na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FCI CTR-y startujące w następujących klasach: pośredniej, otwartej i championów. Wniosek CACIB jest przyznawany jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą i lokatą I z klas: pośredniej, otwartej i championów. W Polsce obowiązuje zasada, że pies/suka uzyskujący w wyniku porównania CACIB na wystawie międzynarodowej otrzymuje automatycznie również wniosek na Championa Polski - CWC. Po przyznaniu wniosku CACIB sędzia ma prawo przyznać wniosek res. CACIB porównując pozostałych zwycięzców klas plus pies/suka z oceną doskonałą i II lokatą z klasy, z której pochodzi zdobywca/zdobywczyni wniosku CACIB.


Wniosek res. CACIB jest automatycznie zamieniany na CACIB, jeśli ten został przyznany psu/suce, który posiada już tytuł C.I.B. (potwierdzony przez FCI najpóźniej w dniu wystawy). Ponadto wniosek res. CACIB może być zmieniony na wniosek CACIB, na wniosek właściciela psa/suki, który/a uzyskał/a res. CACIB lub jego krajowej organizacji kynologicznej, pod warunkiem, że pies/suka, któremu przyznano wniosek CACIB:

 1. nie posiada uznanego przez FCI rodowodu lub też jego uznany przez FCI rodowód jest niekompletny (nie ma w nim trzech pełnych pokoleń zarejestrowanych w uznanych przez FCI księgach hodowlanych; rejestracje w księgach wstępnych nie są uznawane);

 2. został/a zgłoszony do niewłaściwej klasy (Regulamin Wystaw FCI par.5 - Klasy);

 3. w dniu wystawy spełniał/a już wymogi niezbędne do przyznania tytułu Międzynarodowego Championa C.I.B. (liczba CACIB, i warunki określone są wyżej). Dla ras, niepoddawanych próbom pracy, czyli również CTR-a oznacza to zdobycie 4 CACIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach, w odstępie jednego roku i jednego dnia między pierwszym i ostatnim wnioskiem.

 4. przyznany CACIB został anulowany z jakiejkolwiek innej przyczyny.

Wniosek res. CACIB nie jest zamieniany na wniosek CACIB, w sytuacji gdy pies/suka, który/a go uzyskał/a posiada już tytuł C.I.B. Wniosek o zamianę res. CACIB na CACIB musi być skierowany do Biura FCI np. e-mailem: cacib@fci.be lub listownie lub faxem: +32 71 59 22 29. Wniosek musi być sporządzony na stosownym formularzu FCI (do pobrania TUTAJ).

 

Biuro FCI nie przesyła już listownie potwierdzonych wniosków CACIB na adres domowy, a w zamian uruchomiła na swojej stronie internetowej zakładkę "Results", gdzie sukcesywnie publikowane są wszystkie wyniki z wystaw międzynarodowych, z których wnioski CACIB zostały przez biuro FCI potwierdzone i każda osoba zainteresowana wnioskiem może go sobie wydrukować. Zgodnie z regulaminem FCI każdy kraj członkowski po zakończeniu wystawy ma trzy miesiące na przesłanie sprawozdania z wystawy międzynarodowej zorganizowanej na swoim terenie do biura FCI.


Wniosek o przyznanie tytułu Międzynarodowego Championa Piękności (C.I.B.), po spełnieniu wszystkich warunków, należy kierować do biura FCI e-mailem: champion@fci.be lub listownie lub faxem: +32 71 59 22 29. Podanie musi być sporządzone na stosownym formularzu FCI (do pobrania TUTAJ).

 

Więcej informacji odnośnie tytułu, warunków i formularze na stronie Zarządu Głównego ZKwP w zakładce Championaty.


powrót

CHAMPION AMERYKI ŁACIŃSKIEJ

Sociedad de Intercambio de la Canofilia Latinoamericana

Comisión Directiva: Federación Cinológica Argentina

http://www.sicalam.org.ar/

Kraje Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Ekwador, Honduras, Salwador, Gwatemala, Meksyk, Nikaragua, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Dominikana, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia SICALAM, przyznają tytuł Championa Ameryki Łacińskiej (coś na wzór Interchampiona).


Aby pies/suka mógł/mogła zdobyć ten tytuł musi mieć skończone 15 miesięcy i musi zgromadzić 25 punktów, czyli minimum 5 wniosków na Championa Ameryki Łacińskiej CACLAB, bo każdy wniosek posiada wartość 5 punktów, z wystaw organizowanych w ww. krajach, które na mocy odpowiednich zarządzeń SICALAM mają prawo nadawać ten wniosek. W zależności od uzgodnień mogą to być wystawy rangi międzynarodowej i/lub krajowej. Jeśli wnioski CACLAB zostaną zdobyte dzień po dniu na podwójnych wystawach zorganizowanych zgodnie z wytycznymi SICALAM, to wartość każdego wniosku zdobytego na tych wystawach wynosi 10 punktów i w takiej sytuacji wystarczą już tylko 3 wnioski CACLAB do zdobycia tego tytułu. Wnioski CACLAB muszą być przyznane przez różnych sędziów uznanych przez FCI i powinny być zdobyte przynajmniej w dwóch z 17 ww. państw.

 

O wniosek CACLAB mogą ubiegać się psy/suki, które maja skończone 15 miesięcy. Na wystawach rangi międzynarodowej zazwyczaj wniosek CACLAB jest przyznawany podobnie jak CACIB tzn. jeden na płeć z porównania zwycięzców dorosłych klas dla Najlepszego w Rasie Psa/Suki, a wniosek res. CACLAB przyznawany jest drugiemu z kolei z oceną doskonałą psu/suce, który/a wg uznania sędziego zasługuje na ten wniosek - podobnie jak zdobywca wniosku res. CACIB. Wg regulaminu wystaw SICALAM klasy wystawowe, w których zwycięzcy mogą w drodze porównania ubiegać się o wniosek CACLAB, to:

- pośrednia (od 15 do 24 mc-a, nieobowiązkowa);
- otwarta (powyżej 15 mc-a, obowiązkowa);
- użytkowa (powyżej 15 mc-a obowiązkowa, nie dotyczy CTR-a);
- championów (powyżej 15 mc-a, obowiązkowa, dla psów z tytułem championa jakiegokolwiek kraju FCI, Interchampiona oraz z tytułem Championa Ameryki Łacińskiej).


powrót

CHAMPION AMERYKI ŚRODKOWEJ I KARAIBÓW

 Unión Canófila del Caribe y Centroamérica

UNCACEN

Kraje Karaibów i Ameryki Środkowej: Gwatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kuba, Dominikana i Puerto Rico na podstawie wspólnego porozumienia UNCACEN przyznają tytuł Championa Ameryki Środkowej i Karaibów.

 

Aby pies/suka mógł/mogła zdobyć ten tytuł musi mieć skończone 15 miesięcy i musi zgromadzić minimum 4 wnioski na Championa Ameryki Środkowej i Karaibów CACEC z wystaw organizowanych w ww. krajach, które na mocy odpowiednich zarządzeń UNCACEN mają prawo nadawać ten wniosek. W zależności od uzgodnień mogą to być wystawy rangi międzynarodowej i/lub krajowej. Wnioski CACEC muszą być przyznane przez sędziów pochodzących z krajów członkowskich UNCACEN i powinny być zdobyte przynajmniej w dwóch z 9 ww. państw.

 

Na wystawach wniosek CACEC jest przyznawany jeden na płeć z porównania zwycięzców dorosłych klas dla Najlepszego w Rasie Psa/Suki. Wg regulaminu wystaw UNCACEN klasy wystawowe, w których zwycięzcy mogą w drodze porównania ubiegać się o wniosek CACEC, to:

- pośrednia (od 15 do 24 mc-a, nieobowiązkowa);
- otwarta (powyżej 15 mc-a, obowiązkowa);
- użytkowa (powyżej 15 mc-a obowiązkowa, nie dotyczy CTR-a);
- championów (powyżej 15 mc-a, obowiązkowa, dla psów z tytułem championa jakiegokolwiek kraju FCI, Interchampiona oraz z tytułem Championa Ameryki Łacińskiej).


powrót

CHAMPION PANAMERYKI

Kraje Panameryki: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Salwador, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Puerto Rico, Urugwaj i Wenezuela na podstawie wspólnego porozumienia przyznają tytuł Championa Panameryki.

Aby pies/suka mógł/mogła zdobyć ten tytuł musi mieć skończone 15 miesięcy, musi posiadać co najmniej trzy pokoleniowy rodowód i musi zgromadzić minimum 4 wnioski na Championa Panameryki CACPB od czterech różnych sędziów o różnych narodowościach, z wystaw organizowanych w ww. krajach, które na mocy odpowiednich rozporządzeń mają prawo nadawać ten wniosek. Wniosek CACPB może być przyznawany Zwycięzcy Rasy (BOB) oraz Zwycięzcy Płci przeciwnej (BOS). Przewidziano również res. CACPB, który mogą otrzymać psy/suki z drugiego wyboru sędziego.

Tytuł można potwierdzić w jednym z ww. krajów.


CHAMPION AZJI I PACYFIKU

Kraje przynależące do sekcji Azja i Pacyfik FCI: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Kuwejt, Liban, Malezja, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Korea, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia i Wietnam na podstawie wspólnego porozumienia od 2014 roku przyznają tytuł Champion Azji i Pacyfiku, Grand Champion  Azji i Pacyfiku i Supreme Champion  Azji i Pacyfiku.

Aby zdobyć tytuł Champion Azji i Pacyfiku pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 4 wnioski APAC CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj, z ww., który zgłosi chęć przydzielania tego tytułu ogłasza listę zatwierdzonych wystaw z APAC CAC na dany rok). Ze względu na trudności wynikające z kwarantanny wnioski APAC CAC mogą być zdobyte tylko w jednym z ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Grand Champion Azji i Pacyfiku pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 8 wniosków APAC CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj, z ww., który zgłosi chęć przydzielania tego tytułu ogłasza listę zatwierdzonych wystaw z APAC CAC na dany rok). Przynajmniej 2 wnioski APAC CAC muszą pochodzić z dwóch różnych ww. krajów.

 

Aby zdobyć tytuł Supreme Champion Azji i Pacyfiku pies/suka musi posiadać zatwierdzony Championat Wystawowy kraju FCI, a następnie musi zdobyć 12 wniosków APAC CAC z oceną doskonałą, które są przyznawane na specjalnie wyznaczonych do tego wystawach (każdy kraj, z ww., który zgłosi chęć przydzielania tego tytułu ogłasza listę zatwierdzonych wystaw z APAC CAC na dany rok). Przynajmniej 3 wnioski APAC CAC muszą pochodzić z trzech różnych ww. krajów. Ponadto pies/suka musi wygrać jeden BIS z I lokatą na wystawie rangi APAC CAC.

 


Redakcja Świata Czarnego Teriera

Szanowni Państwo, jeśli jesteście w posiadaniu informacji o zasadach zdobycia tytułów championa w kraju, który nie został wymieniony w naszym spisie lub zauważyliście nieaktualne dane, to bardzo prosimy o przesłanie wszelkich informacji i uwag na nasz adres  e-mail. Postaramy się na bieżąco wprowadzać poprawki.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768