O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wydarzenia roku 2009

 

Specjalistyczna Europejska wystawa Bratysława - Słowacja

I Europejska Specjalistyczna Wystawa Czarnego Teriera pod patronatem ICRCHT miała miejsce 3 listopada 2001 roku w Nitrze na Słowacji. Zgromadziła wówczas imponująca stawkę 105 Czarnych Terierów, a sędziowanie powierzono znanej wszystkim i cenionej sędzinie  p. M. Gierasimowej z Rosji. Wówczas zdobywcą tytułu Zwycięzcy Europy I Specjalistycznej Wystawy BRT i Zwycięzcą Rasy został KRIS wł. A. Ivaniuk.

Wystawa ta okazała się nie tylko wielkim przedsięwzięciem, ale i sukcesem organizacyjnym. Od tamtego momentu zagościła na stałe w kalendarzu imprez kynologicznych organizowanych na Słowacji.

W tym roku wystawa odbyła się w dniu 9 października w miejscowości - Viničné (w przeddzień oceny Czarnych Terierów na ringu trwającej w dniach od 8 do 11 października Wystawy Światowej).

Ocenę powierzono: p. Y. Gavrilovej z Rosji i p. O. Kuprianovej z Rosji.

W młodzieży wygrali:

- pies: OPTIMIST ot Zenica Oka

- suka: Barby S Bronnich  LADUSHKA DLA ZVIEZDNOY GAVANIY

Najlepszym Juniorem została: LADUSHKA DLA ZVIEZDNOY GAVANIY

Zwycięskie tytuły zdobyli:

- pies: KLASSNYI PAREN Iz Chigasovo

- suka: Labrash NIEZABUDKA

Z porównania zwycięzcą rasy został: KLASSNYI PAREN

Wyniki z wystawy TUTAJ.

Wystawa Światowa Bratysława - Słowacja

Wystawa rangi Światowej to najważniejsze wydarzenie w świecie psiej kynologii . Rok rocznie wystawa tej rangi przyciąga tysiące wystawców z całego globu ziemskiego. W ubiegłym roku wystawa odbywała się w dniach 3-6 lipca w Szwecji  w mieście Stockholm. Rasę  sędziował sędzia z Białorusi Anatolij Zhuk - znany i z polskich ringów wystawowych. Mimo obostrzeń wjazdowych zgłoszono pokaźną stawkę 90 Czarnych Terierów. Tytuł Zwycięzcy Świata i Rasy został przyznany psu z Łotwy ARBATOWI Bahrai.

W tym roku  Wystawę Światową zorganizowała Słowacja. Wystawa odbyła się w dniach od 8 do 11 października 2009 roku w Bratysławie na terenach Incheba Expo. Ocena Grupy II i rasy Czarnego Teriera miała miejsce 10 października (sobota).

Do oceny rasy zaproszono dwóch sędziów z następującym podziałem:

- psy i wybór zwycięzcy Rasy - sędzia R. Khomasuridze z Rosji

- suki - sędzia A. Kaźmierski z Polski

Zgodnie z naszymi prognozami atrakcyjne geograficzne położenie Słowacji przyciągnęło sporą stawkę Czernyszy w  liczbie 186 sztuk min. z: Polski, Rosji, Słowacji, Czech, Węgier, Włoch, Estonii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Serbii, Chorwacji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Bułgarii, co dało w łącznej klasyfikacji 18 miejsce rasie!. Niestety sama organizacja wystawy tej rangi i z tak rekordową ilością zgłoszonych psów przerosła samych organizatorów, którzy chyba zapomnieli o tym, że Czarne Teriery to imponujące psy o dość pokaźnych rozmiarach , które potrzebują do pełnej prezentacji zarówno w statyce, jak i ruchu, dużo, dużo większego ringu! - niż ten który był dla nich przeznaczony:-(. Tym bardziej podziwiamy i gratulujemy wszystkim wystawcom, którzy mimo panującego ścisku i kompletnego braku miejsca zachowali spokój ducha i zaprezentowali swoje psy:-).

Zwycięzcami Młodzieżowymi Świata zostali:

- pies: ARISTARKH GAVRILOVICH ALMAZKIN

- suka: Мalahovskaja GALAKTIKA

Z porównania Najlepszym Juniorem została: GALAKTIKA

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: YUPITER S Zolotogo Grada

- suka: ZHAR PTICA S Zolotogo Grada

Z porównania zwycięzcą rasy został YUPITER . Gratulujemy!

 

CACIB suka , CACIB pies i BOB

Mamy również nasze polskie sukcesy na tej wystawie:

EROHA Zgraja Nadzei - zdobył tytuł Zwycięzcy Świata Weteranów, suczka Tchiorny Medved ONEGA wygrała klasę szczeniąt suk, jednocześnie zostając Najlepszym Szczenięciem Świata w Sukach, a Malahovskaja BARYNJA wygrała klasę otwartą suk zdobywając CAC. Na lokatowe miejsca weszli jeszcze: FORTUNATA Iz Galickih Zemel - klasa otwarta IV lokata i DARGAS Drugelis - klasa championów III lokata!!!.

 

A teraz trochę ogólnej statystyki:

 

ilość psów i suk zgłoszonych reprezentujących Polskę łącznie 23 sztuki

 

 ilość psów i suk wystawionych reprezentujących Polskę łącznie 15 sztuk

 

oceny doskonałe
łącznie : 11

oceny bdb

łącznie: 1

oceny w.o. łącznie: 2

dysk- wali-

fikacja

1

psy suki psy suki psy suki psy suki psy
9 14 6 9 4 7 1 2 1
importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach imp. ur. w pol. hod. imp. ur. w pol. hod. import importy import
6 3 6 8 4 2 4 5 2 2 2 5 1 2 1

 

Na wystawie zostały również zaprezentowane dwa eksporty z polskich hodowli: pies w rękach austriackich w klasie młodzieży otrzymał ocenę bardzo dobrą i suka w klasie pośredniej w rękach czeskich otrzymała ocenę doskonałą .


Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ.

Zwycięzcy klas posiadający już jeden słowacki CAC (zdobyty wcześniej lub przyznany na wystawie specjalistycznej odbywającej się dnia 9 października 2009 roku), którzy zdobyli na wystawie światowej drugi CAC otrzymali automatycznie tytuł Championa Słowacji. Więcej informacji o samej wystawie TUTAJ.

 

Wszystkim , którzy wybierają się na kolejną taką imprezę w roku 2010 tym razem organizowaną w mieście Herning Dania już dziś życzymy powodzenia:-).

 

Wystawa Europejska Dublin - Irlandia

Wystawa rangi Europejskiej to kolejne  kynologiczne wydarzenie gromadzące tysiące psów nie tylko z krajów europejskich.

W ubiegłym roku wystawa odbyła się w Budapeszcie na Węgrzech . Z racji położenia wystawa ta przyciągnęła sporą liczbę wystawców w tym znaczną reprezentację Czernyszy z Polski . Jak czas pokazał wystawa ta stała się  wielkim świętem również dla polskiej kynologii, a to za sprawą zdobycia tytułu Zwycięzcy Europy 2008 przezpsa DARGASA Drugelisa stanowiącego własność p. A. Florczuka. Pies ten w licznej i mocnej stawce  (27 psów) wyszedł zwycięsko z klasy otwartej, a następnie z porównania, ze zwycięzcami  klasy pośredniej i championów zdobył uznanie w oczach sędziego z Włoch . W sumie na wystawę  łącznie zgłoszono w rasie Czarny Terier 81 psów i 101 suk!.

W tym roku zaszczyt zorganizowana Wystawy Europejskiej przypadł Irlandii. Wystawa odbyła się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2009 roku  na terenach  historycznego  - Royal Dublin Society mieszczącego się w centrum Dublina.

Grupa II w tym rasa Czarny Terier była oceniana w niedzielę 31 maja, a rasę sędziował Mr Jorgen Hindse z Danii.

Zdobywcy CACIB-u posiadający tytuł championa swojego kraju, automatycznie otrzymali nominację Green Star, co jest równoznaczne z przyznaniem tytułu Championa Irlandii. Dodatkowo na wystawie były przyznawane nominacje na Cruft'a 2010.

Przepisy wwozowe na teren Irlandii są obostrzone i oprócz paszportu dla psa wymagane jest  min.: świadectwo wykonania badania na obecność przeciwciał na wściekliznę. Dodatkowo na 24-48 godzin przed wyjazdem, pies musi zostać odrobaczony i poddany profilaktyce przeciwkleszczowej – przeprowadzenie tych czynności musi również zostać potwierdzone w paszporcie psa przez lekarza weterynarii. Psa  można wwieźć na terytorium Republiki Irlandii jedynie zatwierdzoną trasą  i korzystając z usług zatwierdzonego przewoźnika.

Tak jak przewidywaliśmy obostrzenia wwozowe na teren Irlandii z pewnością miały wpływ na frekwencję. Na wystawę zgłoszono łącznie 14 Czarnych Terierów, z czego na ringu zaprezentowano 12 sztuk. I tym razem mimo trudności i odległości nie zabrakło przedstawicieli rasy bezpośrednio z Rosji, co sprawiło, że w zasadzie psy te stanowiąc praktycznie konkurencję samych dla siebie wywiozły z Irlandii wszystkie najważniejsze tytuły do kraju pochodzenia rasy.

Zastanawiać może jedynie fakt, że na tej prestiżowej wystawie zabrakło licznej reprezentacji hodowli angielskiej, mimo iż Irlandia jest krajem sąsiedzkim. Barw polskich dzielnie bronił za to Tytan Kukułajka , który uplasował się na II lokacie w najliczniej na tej wystawie obsadzonej stawce (zgłoszonych 5 - wystawionych 4) psów z klasy otwartej.

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2009 zostali:

- pies - Kremlevskiy VSIESLAV

- suka - Kremlevskaja VENERA

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie została Venera.

Zwycięzcami Europy 2009 zostali:

- pies - KARAT CHERNYI BRILLANT iz Russkoi Dinastii

- suka - Labrash NIEZABUDKA .

Z porównania zwycięzcą rasy została Niezabudka . Gratulujemy!

Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ.

Wszystkim , którzy wybierają się na kolejną taką imprezę  w roku 2010 tym razem organizowaną w mieście Celje Słowenia już dziś  życzymy powodzenia:-).

 

Wystawa Klubowa w Polsce

Wystawa klubowa to niewątpliwie wydarzenie roku i święto dla każdej rasy. Zazwyczaj gromadzi ona sporą liczbę przedstawicieli danej rasy i stanowi swoisty przegląd pracy hodowlanej. Przyznawane są na niej cenione przez właścicieli psów tytuły:

- Zwycięzca Klubu Polski dla Psa i Suki

- Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski dla Psa i Suki.

Odbywają się również konkurencje hodowlane:

- wybór Najlepszego Reproduktora

- wybór Najlepszej Suki Hodowlanej

- wybór Najlepszej Pary Hodowlanej

W tym roku wystawa Klubowa Terierów i Czarnego Teriera odbywała się jednocześnie  dnia 16 maja 2009 roku,  na terenach dobrze znanych wszystkim  Nowodworskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu mieszczącego się w Nowym Dworze Mazowieckim przy ulicy Sportowej 66 . Wystawę organizował Oddział w Legionowie.

Czarne Teriery oceniała  p. Dorota Kuczyńska-Standełło - Polska.

Każdemu jest bardzo miło, kiedy wyróżniony przez sędziego jego pies oprócz tytułu i gratulacji otrzymuje, jakąś nagrodę stanowiącą pamiątkę na wiele lat:-).

Dlatego po raz pierwszy w tym roku Redakcja Świata Czarnego Teriera włączyła się w szukanie  fundatorów nagród dla uczestników i zwycięzców wystawy klubowej . Z następującym rezultatem:

ZWYCIĘZCA KLUBU PIES - hodowla Z Ruskich Bylin
ZWYCIĘZCA KLUBU SUKA - hodowla Z Ruskich Bylin
ZWYCIĘZCA RASY - hodowla Willa Taira
ZWYCIĘZCA KLUBU MŁODZIEŻY PIES - hodowla Ben Nevis
ZWYCIĘZCA KLUBU MŁODZIEŻY SUKA - hodowla Ben Nevis

NAJLEPSZY REPRODUKTOR - hodowla Z Ruskich Bylin

Tegoroczna wystawa klubowa już za nami . W tym roku zgromadziła ona zaledwie 15 przedstawicieli rasy - trzeba przyznać, że porównując statystyki z lat ubiegłych to jedna z najniższych frekwencji :-( . Szkoda , że  tak ważna impreza kynologiczna, jaką jest wystawa klubowa stanowiąca swoisty przegląd dla pogłowia danej rasy w kraju nie znalazła   w tym roku uznania w oczach wielu hodowców , których na tej imprezie, ze swoimi psami zabrakło ......

W tym roku tytuły Młodzieżowych Zwycięzców Klubu Polski 2009 przypadły:

- pies - CASTILLO Va Bene (o: Zloto Boyar Gavrila Ladin Syn, m: Bellissima Va Bene) - wł. p. K. Stańczak

- suka - BAJKA DOBRYNJUSZKA Footshow (o: Russkiy Standard Dobrynia iz Chigasovo, m: Kirke Kasziga Filos) - wł. p. I. Łęgowik

w porównaniu Najlepszym Juniorem w Rasie został Castillo.

Tytuły Zwycięzców Klubu Polski 2009 przypadły:

- pies - DARGAS Drugelis (o: Arbat Bahrai, m: Dilejma Juodasis Vejas) - wł . p. A. Florczuk (ubiegłoroczny Zwycięzca Europy 2008 i jeden z najwyżej aktualnie ocenianych w naszym  kraju psów pokazywanych na wystawach)

- suka - Malahovskaja BARYNIA (o: Malahovskiy Levushka, m: Malahovskaya Krasota Po Russkiy) - wł. p. p. A. G. Mrozińscy

w porównaniu tytuł Zwycięzcy Rasy przypadł Barynii - suka ta powtórzyła ubiegłoroczny sukces , gdzie również na wystawie klubowej zdobyła tytuł Zwycięzcy Klubu 2008 i BOB - gratulujemy!.

Pełne wyniki z wystawy TUTAJ.

 

* wszystkich zainteresowanych  informujemy, że Redakcja Świata Czarnego Teriera prowadziła jedynie akcję informacyjną i zbierała osoby deklarujące chęć ufundowania nagrody dla zwycięzców ww. kategoriach. Oficjalna lista fundatorów i nagród została wydrukowana w katalogu. Redakcja Świata Czarnego Teriera nie pośredniczyła w zgłaszaniu nagród na oficjalną listę oraz nie brała udziału w dostarczaniu ich na teren wystawy, zatem nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku rezygnacji, któregoś z ww. fundatorów, jak również w przypadku zgłoszenia nagrody na listę i nie dostarczenia jej w wyznaczonym terminie.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768