O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wydarzenia roku 2012


Champion's Show 26 Luty  Leszno Polska

 

Champion's of Champion to prestiżowa wystawa odbywająca się w Polsce raz do roku, na której można podziwiać tylko zwierzęta posiadające zatwierdzony jeden lub więcej z następujących tytułów: Interchampion, Champion Wystawowy lub Młodzieżowy Champion Wystawowy (ale ten ostatni upoważnia do wzięcia udziału w tej wystawie tylko w przeciągu roku od jego zatwierdzenia). To prawdziwa parada gwiazd, na której przyznawane są lokaty od 1 do 4 bez opisów, a dla zwycięskiego psa oraz suki przyznawany jest tytuł Zwycięzcy Wystawy Championów. Następnie zwycięski pies i suka  konkurują o tytuł BOB. Zwycięzca Rasy ma możliwość reprezentowania rasy na wyborach Best In Show, gdzie zwycięzca wybierany jest systemem pucharowym ze wszystkich zwycięzców ras wyłonionych podczas trwania tej wystawy. W tym roku wystawa odbyła się w dniu 26 lutego i jak zwykle zorganizowana została przez Oddział ZKwP w Lesznie. Rasę sędziował wytrawny sędzia, znawca rasy i jej miłośnik pan Andrzej Kaźmierski. Niestety tegoroczna wystawa niemal świeciła pustkami. Zgłoszono zaledwie 4 sztuki, w tym 3 psy i 1 sukę. Ostatecznie na ringu zaprezentowano 2 psy i 1 sukę. Wśród samców po raz trzeci z rzędu prym wiódł jeden z najwyżej ocenianych samców ostatnich lat DARGAS Drugelis, który zasłużenie zdobył tytuł Champion of Champion's. Wśród suczek nie było żadnej konkurencji. Zaprezentowana została jedynie Malahovskaja PREMIERA, a sędzia zdecydował się przyznać jej tytuł Champion of Champion's. Ostatnią formalnością było wyłonienie Zwycięzcy Rasy. Tu również nie było niespodzianek. Zasłużenie wygrał Dargas, który powtórzył sukces z ubiegłego roku. Serdecznie gratulujemy! Wyniki z wystawy tutaj, a galeria zwycięzców tutaj.

Ostatecznie tytuł najlepszego psa 16. Wystawy Championów przypadł dogowi niemieckiemu Gwentin Tarantino von Meissner Land. Jego właścicielką jest pani Natalia Najda. Na wystawę przyjechała z Klipphausen z Niemiec. Natomiast mastiff hiszpański Espresso z hodowli pana Waldemara Franka z Karolewka zdobył tytuł Grand Prix Leszna.

 


Cruft's 08-11 Marzec  Birmingham Wielka Brytania

 

Wystawa Crufts jest największą imprezą kynologiczną na świecie. To bardzo elitarna wystawa, bowiem nie jest dostępna  dla wszystkich  chętnych, a psy muszą się na nią zakwalifikować. Jednym ze sposobów dostępnych dla psów spoza Wielkiej Brytanii jest zdobycie kwalifikacji z wyznaczonych wystaw organizowanych na całym Świecie w roku poprzedzającym wystawę. Rasa Czarny Terier Rosyjski, jako nowa na Wyspach miała możliwość zaprezentowania się na tej wystawie w pełnej krasie po raz pierwszy w roku 2005. Od tego czasu regularnie rok rocznie przyjeżdżają psy z nominacjami z całej Europy, by móc zaprezentować się na tej jedynej w swoim rodzaju imprezie.
W roku 2012 wystawa Crufts odbyła się w dniach od 8 do 11 marca na terenach NEC w Birmingham. Rasę Czarny Terier Rosyjski sędziował: pan J. Horswell z Wielkiej Brytanii dnia 10 marca (sobota). Na wystawę zgłoszono CTR-y reprezentujące takie kraje, jak: Wielką Brytanię, Irlandię, Rosję Polskę, Szwajcarię, Francję i Niemcy. Niestety trzeba przyznać, że jak na tak wysoką rangę wystawy w tym roku porażał bardzo zróżnicowany poziom klasowy prezentowanych zwierząt. Na dokładkę sam sposób handlingu i groomingu w wielu przypadkach pozostawiał wiele do życzenia. W zasadzie można napisać, że zwierzęta reprezentujące Wielką Brytanię odstawały od reszty stawki ustępując jej właśnie pod względem prezentacji i przygotowania szaty do show. W rezultacie wyróżniające się poprawnym groomingiem i prawidłowo zaprezentowane w ringu zwierzęta reprezentujące inne kraje europejskie wcale nie powalając swoim eksterierem, bez trudu zajmowały w swoich klasach czołowe lokaty. W całokształcie "honor rasy" zdobywając Best of Breed obroniła bardzo dobra w typie rasy reprezentantka Rosji TSARITSA EKATERINA Iz Russkoi Dinastii, która do swojej imponującej listy tytułów dorzuciła jeszcze i ten. Na wyborach BOG reprezentantka naszej rasy nie przebiła się w silniej konkurencji zwycięzców ras wchodzących w skład grupy Working and Pastoral. Ostatecznie grupę wygrał zjawiskowy Nowofundland ze Słowacji - MULTI/INT/SK/POL/CRO/HUN/DK/CZ/AU CH KING OF HELLULAND FEEL THE WIN - wł. p.p. S. Krockovici, który w finałowej rozgrywce sięgnął po res. BIS, a zwyciężczynią całej wystawy została cudowna w wyrazie i ruchu reprezentantka rasy Lhasa Apso - CH ZENTARR ELIZABETH - wł. p. M. Anderson z Wielkiej Brytanii.

Więcej o samej wystawie na jej oficjalnej stronie: http://www.crufts.org.uk/. Wyniki z wystawy Tutaj., a prezentacja zwycięzców Tutaj.

 

TSARITSA EKATERINA Iz Russkoi Dinastii

zdjęcie pochodzi ze strony wystawy Crufts

 


 

Euroazja I i II 24 i 25 Marzec Moskwa Rosja

 

Euroazja to jedna z najważniejszych wystaw odbywających się w kraju pochodzenia rasy - Rosji, która każdego roku gromadzi pokaźną stawkę czernyszy reprezentujących hodowlę rosyjską - począwszy od Piotrogrodu, a na dalekiej Syberii kończąc. Na tą wystawę zjeżdżają się również przedstawiciele rasy z innych krajów. W tym roku poza rosyjskimi przedstawicielami rasy najliczniejsza była reprezentacja Ukrainy. Zgłoszono również CTR-y z Polski, Litwy, Białorusi, a nawet Niemiec. Od kilku lat wystawa organizowana jest, jako 2xCACIB, a od dwóch lat przyznawany jest także tytuł Champion Eurasii i odpowiednik dla młodzieży - Młodzieżowy Champion Eurasii. W roku 2012 wystawa odbyła się w dniach 24 i 25 marca w Moskwie.

Wystawa Eurasia I miała miejsce dnia 24 marca i była również wystawą nominującą do wystawy Crufts 2013. Na tej wystawie ocenę rasy powierzono p. L. Terentievej z Rosji, która wszystkie egzemplarze oceniła na ocenę "doskonały". Najważniejsze tytuły przypadły:

W młodzieży:

- Frako Valada's RADMILA RULIS;

- ROSSYISKIY FLAGMAN Iz Zvezdoni Gavanii.

Porównanie młodzieży i tytuł NJwR wygrał ROSSYISKIY FLAGMAN Iz Zvezdoni Gavanii.

Najlepszy Psem w Rasie został:

- DOROFEY Iz Russkoi Dinastii;

Najlepszą Suką w Rasie została:

- Malahovskaja TEKILA.

Najlepszym Weteranem w Rasie został:

- LIHOY KAZAK Noch Na Kupalu.

Zwycięzcą rasy został bezkonkurencyjny na tej wystawie DOROFEY Iz Russkoi Dinastii.

Polska reprezentacja "obroniła się" schodząc z ringów z ocenami doskonałymi. Serdecznie gratulujemy!

Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ, a zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

 

DOROFEY Iz Russkoi Dinastii

 

Wystawa Eurasia II miała miejsce dnia 25 marca. Na tej wystawie ocenę rasy powierzono p. E. Erusalimskiemu z Rosji. Niestety na tej wystawie spora grupa zgłoszonych psów/suk nie została w ogóle zaprezentowana. Znając preferencje sędziego ostateczne wyniki dla nikogo nie były zaskoczeniem. Szkoda, że piękny i w naszej ocenie będący w szczytowej formie na tej wystawie DOROFEY Iz Russkoi Dinastii tym razem miał mniej szczęścia i został przez sędziego ustawiony na II lokacie w klasie za psem zdecydowanie słabszym.

Najważniejsze tytuły przypadły:

W młodzieży:

- VASILISA Iz Russkoi Dinastii;

- ROSSYISKIY FLAGMAN Iz Zvezdoni Gavanii.

Porównanie młodzieży i tytuł NJwR wygrała VASILISA Iz Russkoi Dinastii. Szczególne brawa należą się dla ROSSYISKIEGO FLAGMANA Iz Zvezdoni Gavanii, który stabilnie w oba dni w silnej konkurencji i pod oceną dwóch różnych sędziów sięgnął po wygraną.

Najlepszy Psem w Rasie został:

- CHERNY RYCAR Iz Russkoi Dinastii;

Najlepszą Suką w Rasie została:

- NARSKAYA DEVCHONKA Iz Russkoi Dinastii.

Najlepszym Weteranem w Rasie został:

- Zlato Boyar GAVRILA LADIN SYN.

Zwycięzcą rasy został CHERNY RYCAR Iz Russkoi Dinastii.

Polska reprezentacja "obroniła się" schodząc z ringów z ocenami doskonałymi. Serdecznie gratulujemy!

Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 


Wystawa o puchar Europy Środkowo-Wschodniej 05-06 Maj Praga Czechy

 

Każdego roku wystawa o puchar Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się w innym kraju. W roku 2012 tytuł ten można było zdobyć na międzynarodowej wystawie, która odbyła się w dniach 5-6 maja w Pradze-Czechy. Oprócz tego na wystawie został przyznany tytuł Praga Winner 2012 i kwalifikacja na Crufts 2013. Grupa II oceniana była 6 maja (niedziela), a ocenę naszej rasy przeprowadziła p. Mgr Ovesná Božena z Czech.  Niestety mimo, iż sama impreza ciekawa, to nie przyciągnęła w tym roku dużej liczby reprezentantów naszej rasy. Zgłoszono zaledwie 5 sztuk (po jednym psie/suce w klasie). Zwycięstwo Rasy, a także tytuł Zwycięzca Europy Środkowo-Wschodniej 2012, Zwycięzca Pragi 2012 oraz CQ 2013 wywalczył importowany z Rosji do Czech KLASSNYI PAREN iz Chigasovo. Mieliśmy też na tej wystawie nasz polski akcent. Polskich barw dzielnie bronił LUXOR Magnateria, który wygrał klasę otwartą otrzymał CAC, a następnie z porównania res. CACIB, który nabrał mocy CACIB-u. Gratulujemy!. Więcej informacji na stronie: http://www.vystavapsu.cz/.

 


 VDH Europasieger 11-13 Maj Dortmund Niemcy

 

W roku 2012 na terenie Niemiec w dniach od 11 do 13 maja w Dortmundzie odbyła się jedna z ważniejszych wystaw w tym kraju: Europasieger VDH. Na wystawie VDH-Europasieger grupa II była oceniania 11 maja (piątek), a ocenę rasy przeprowadził pan Reinhard Ritz (D). W tym roku zgłoszono 32 CTR-y - poza 3 reprezentującymi barwy Rosji, pozostałe stanowiły własność niemieckiego wystawcy (urodzone w hodowlach w Niemczech lub importowane z innych krajów do Niemiec). Poziom był dość zróżnicowany, aczkolwiek należy nadmienić, że na przestrzeni lat jakość niemieckich CTR-ów, a przede wszystkim grooming i handling zdecydowanie uległy poprawie. Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

YANNIS KARSAY vom Aralsee - Jugendeuropasieger (pies młodzież), hodowli niemieckiej;

AKSINIJA SLAVNAJA S Zemel Russkich - Jugendeuropasiegerin (suka młodzież), suka hodowli niemieckiej po ojcu imporcie z Rosji do Niemiec i matce urodzonej w Niemczech ze skojarzenia zwierząt rosyjskiej hodowli;

ZAR S Zolotogo Grada - Europasieger (zwycięski pies), import z Rosji do Niemiec;

IVA-INESSA vom Dubrava - Europasiegerin (zwycięska suka) hodowli niemieckiej po rodzicach importach z Rosji do Niemiec;

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymał ZAR, który tym samym powtórzył sukces z ubiegłego roku. Dodatkowo na finałach ZAR zdobył BOG-III. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 

ZAR S Zolotogo Grada BOB

 


Wystawa Światowa 18-20 Maja Salzburg Austria

 

W roku 2012 wystawa światowa odbyła się w mieście Salzburg w Austrii w dniach od 18 do 20 maja. Rasa CTR była sędziowana dnia 20 maja w niedzielę. Ze względu na dogodne położenie Austrii zgłoszona stawka była dość duża, a sędziowanie zostało podzielone osobno na psy oraz suki. Ocenę psów przeprowadziła pani Agnes Ganami Kertes (IL), zaś ocenę suk oraz wybór BOB przeprowadziła pani Gitti Schwab (LUX). Ostatecznie ze stawki 114 sztuk na wystawie zostało zaprezentowanych 97 CTR-ów. Trzeba nadmienić, że organizatorzy pomyśleli o potrzebach naszej rasy i ringi były tak duże, że bez problemu mieściły liczne stawki, a psy mogły się zaprezentować w ruchu w pełnej krasie. Niestety dojazd na teren wystawy pozostawiał wiele do życzenia i spora grupa wystawców utknęła w korkach. Jedynym wyjściem, by zdążyć na ocenę było zabranie zwierzęcia i przemaszerowanie się na piechotę. W pierwszym dniu wystawy dla niektórych zainteresowanych zabrakło także katalogów. Nie wszystko więc udało się zapiąć na ostatni guzik. Nie mniej jednak ogólne wrażenia są, jak najbardziej pozytywne.

Na wystawie przyznano tytuły: Zwycięzca Świata i Młodzieżowy Zwycięzca Świata oraz Zwycięzca Świata Weteranów.

Zwycięzcami Młodzieżowymi Świata zostali:

- pies: OSKAR Yablunevyi Tsvit;

- suka: Spark Gala's ALFA ROMEO.

Z porównania Najlepszym Juniorem został: OSKAR Yablunevyi Tsvit.

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: DOROFEY Iz Russkoi Dinastii;

- suka: KARAMELKA S Zolotogo Grada.

Najlepszym Weteranem w Rasie został ARBAT Bahrai.

Z porównania zwycięzcą rasy została: KARAMELKA S Zolotogo Grada.

Na ringu głównym CTR-y walczyły dzielnie i tak: OSKAR Yablunevyi Tsvit został wybrany II Juniorem Grupy II, a Menalluna HYSTORY IN BLACK została wybrana Najlepszym Szczenięciem Dnia Wystawy. Po raz pierwszy od wielu lat również nasza polska reprezentacja była na wystawie licznie obecna. Z 15 zgłoszonych CTR-ów zaprezentowano na wystawie 14 sztuk, a trójka naszych reprezentantów uplasowała się na lokatach w swoich klasach. URAN VALIKORD Willa Taira zdobył II lokatę w klasie młodzieży (zgłoszonych i wystawionych 8 sztuk), OLIMPIONIC Yablunevyi Tsvit zdobył IV lokatę w tej samej klasie, a VENDETTA Iz Galickih Zemel zdobyła III lokatę w klasie pośredniej (zgłoszonych 9 sztuk, a wystawionych 7 sztuk). Gratulujemy!

Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

A teraz trochę zebranej przez nas statystyki:

 

Liczba zgłoszonych CTR-ów w/g krajów:

KRAJ ILOŚĆ ZGŁOSZEŃ
Rosja 26
Niemcy 23
Polska 15
Ukraina 13
Węgry 7
Włochy 6
Austria 4
Szwajcaria 3
Słowenia 3
Litwa 3
Słowacja 2
Finlandia 2
Czechy 2
Łotwa 2
Rumunia 1
Holandia 1
Estonia 1

 

Statystyka zdobytych ocen dla polskiej reprezentacji:

 

ilość psów i suk zgłoszonych reprezentujących Polskę łącznie (15)

łącznie ocen doskonałych: 12 łącznie ocen bdb: 2

 ilość psów i suk wystawionych reprezentujących Polskę łącznie (14)

psy (8)

suki (6)

psy

suki

psy suki

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach urodzone w polskich hodowlach urodzone w polskich hodowlach
3 5 2 4 3 4 2 3 1 1

 

Statystyka zdobytych ocen psów i suk urodzonych w polskich hodowlach i reprezentujących inne kraje:

 

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów zgłoszonych na wystawę łącznie (2)

łącznie ocen doskonałych: 1 łącznie ocen bdb: 1

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów wystawionych na wystawie łącznie ( 2)

psy (2)

export Austria

1

1 -
export Węgry 1 - 1

 

Więcej informacji organizacyjnych na stronie wystawy: http://worlddogshow.oekv.at/startseite.html

Mamy nadzieję, że w roku 2013 Węgry, jako kraj któremu przypadnie zaszczyt zorganizowania tej wystawy również stanie na wysokości zadania. Już dzisiaj wszystkich serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla każdego posiadacza psa wydarzeniu. Więcej informacji na oficjalnej stronie Światowej wystawy 2013: http://www.wds2013.hu/index.php/en/

 


 Narodowa Wystawa Klubu NKP 26 Maj Moskwa Rosja

21 Wystawa Narodowa Klubu NKP odbyła się w dniu 26 Maja w rosyjskich Sokolnikach. Rasę sędziował doskonale znany ze swojego kunsztu sędziowskiego i wiedzy p. Revaz Khomasuridze z Rosji. Oprócz standardowej oceny w ringu i konkurencji głównych typu: Najlepsza Hodowla, Najlepszy Reproduktor itd. organizatorzy przewidzieli różne pokazy min.: szkolenia czy tańca z psem. Pogoda dopisała i bez problemu można było przeprowadzić wszystkie zaplanowane atrakcje uświetniające to jedno z najważniejszych wydarzeń kynologicznych dla rasy w jej kraju pochodzenia. Niestety mały niedosyt odczuwamy w związku z liczbą zgłoszonych zwierząt. Jeszcze kilka lat temu wystawa ta lekko gromadziła stawki powyżej 100 sztuk, a w poszczególnych klasach konkurencja po kilkanaście zwierząt była normą. Obecnie widać, że wystawa ta nie gromadzi już tak dużych stawek i nie stanowi swoistego przeglądu pogłowia hodowlanego w Rosji. W tym roku zgłoszono 77 sztuk, a docelowo do oceny stawiło się 72 CTR-ów.  Na wystawie zostały przyznane następujące tytuły: Champion NKP (dla Zwycięskiego Psa/Suki) i Młodzieżowy Champion NKP (dla Zwycięzców Młodzieży Psa/Suki).

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

Moskvorechie IRINEIA - Najlepsze Baby w Rasie;

Spark Gala's VERONA - Najlepsze Szczenię w Rasie;

HARIZMA S Zolotogo Grada - Zwycięzca Młodzieży Suka, NJwR, Młodzieżowy Champion NKP;

ARHAROVEC S Zolotogo Grada - Zwycięzca Młodzieży Pies, Młodzieżowy Champion NKP;

ZEFIRKA LAKOMKA S Zolotogo Grada - Najlepsza w Rasie Suka, Champion NKP;

DOROFEY Iz Russkoi Dinastii - Najlepszy w Rasie Pies, Champion NKP i BOB.

YUPITER S Zolotogo Grada - Najlepszy Weteran w Rasie.

Najlepszą hodowlą wystawy została hodowla p. O. Vorobiovej  IZ RUSSKOI DINASTII.

Wyniki z tej wystawy TUTAJ i TUTAJ, a pełna relacja fotograficzna TUTAJ.

 

DOROFEY Iz Russkoi Dinastii BOB

 


 

16-26 Lipiec tournee po Bałkanach "Black Sea Winner Varna 2012 Bułgaria"

 

W dniach od 16 do 24 lipca odbyło się kolejne z rzędu wystawowe tournee po Bałkanach "Black Sea Winner" w ramach, którego kilka państw na mocy międzynarodowych porozumień zdecydowało się w jednym kompleksie położonym w Varnie (Bułgaria) przeprowadzić wystawy rangi CAC i/lub CACIB swoich krajów z prawem przyznania tytułów championa na określonych przez siebie zasadach. Wyprawa na to tournee to była niezwykła okazja dla wystawców, by połączyć np. urlop z prezentacją swojego psa na kilkudziesięciu wystawach, które umożliwiły zdobycie bardzo atrakcyjnych championatów. W trakcie tournee odbyło się 17 wystaw z 8 krajów, które dały możliwość zdobycia: 8 championatów tych krajów, Grand championatów, Championatu Bałkan, tytułów: Black Sea Cup Winner, Black Sea Winner 2012, oraz wielu CAC-ów, CACIB-ów i kwalifikacji na Cruft's 2013 w zaledwie 10 dni!. Oprócz tego na sam koniec gospodarze tournee zorganizowali po raz pierwszy w historii tego maratonu wystawowego Super Show Best of The Best Show 2012, podczas którego wyłonili najlepszego zwycięzcę "Super BIS" spośród zwierząt, które na poszczególnych wystawach sięgnęły po tytuł BIS (wystawy międzynarodowe) lub "Super Best of The Day Winner" (wystawy rangi CAC). W tym roku na to tournee wybrała się również polska reprezentacja w składzie: TYTAN Kukułajka, Malahovskaya PREMIERA, VENDETTA i TARAS BUL'BA iz Galickich Zemel stanowiące własność p. P. Kwiatkowskiego. Nasi reprezentacji sięgnęli po liczne zwycięstwa i tym samym wrócili do domu z pokaźną kolekcją nowych tytułów:

TYTAN Kukułajka
CHAMPION:
AZERBEJDŻANU
CYPRU
FILIPIN
GRUZJI
MOŁDAWII
UKRAINY
TURCJI
GRAND CHAMPION BUŁGARII

Malahovskaja PREMIERA
CHAMPION:
AZERBEJDŻANU
CYPRU
FILIPIN
GRUZJI
MOŁDAWII
UKRAINY
TURCJI
GRAND CHAMPION BUŁGARII i CYPRU
   
TARAS BUL’BA Iz Galickih Zemel
CHAMPION:
AZERBEJDŻANU
BUŁGARII
CYPRU
FILIPIN
GRUZJI
MOŁDAWII
UKRAINY
TURCJI
VENDETTA Iz Galickih Zemel
CHAMPION:
AZERBEJDŻANU
BUŁGARII
CYPRU
FILIPIN
GRUZJI
MOŁDAWII
UKRAINY
TURCJI
GRAND CHAMPION CYPRU
   

Serdecznie gratulujemy!

Wyniki z poszczególnych wstawy znajdują się TUTAJ.

 

 


Wystawa Klubowa 4 Sierpień Zakopane Polska

 

W roku 2012 wystawa Klubowa Terierów i CTR-a została zorganizowana w Zakopanem w dniu 4 sierpnia. Rasę sędziowała p. Małgorzata Supronowicz. Niestety lokalizacja wystawy, termin oraz dobór sędziego spowodował, że na tą prestiżową wystawę zgłoszono zaledwie 22 CTR-y, a do oceny stawiło się 20 sztuk. Z taką stawką, brakiem obsady min. w klasie młodzieży czy otwartej w samcach oraz absencją przedstawicieli wielu hodowli trudno mówić o tym, że wystawa ta była przeglądem hodowlanym pogłowia polskich CTR-ów. Nie mniej jednak z danej stawki sędzina wyłoniła zwycięzców, a najważniejsze tytuły w tym roku przypadły:

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2012 suka - CHEZARA Iz Galickih Zemel (UA), która automatycznie otrzymała tytuł NJwR;

Zwycięstwo Klubu Polski 2012 pies - TYTAN Kukułajka;

Zwycięstwo Klubu Polski 2012 suka - RAPSODIA Z Norblińskiej Doliny;

z porównania Zwycięstwo Rasy otrzymała RAPSODIA.

Gratulujemy serdecznie wszystkim. Pełne wyniki z wstawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 

 


 

Wystawa Europejska 06 Październik Bukareszt Rumunia

 

Zaszczyt zorganizowania Wystawy Europejskiej w roku 2012 przypadł Rumunii. Dokładnie w dniach od 5 do 7 października Bukareszt był europejską stolicą psich piękności. Grupa II - w tym rasa CTR - była oceniana w sobotę tj. 6 października, a do oceny zaproszono sędziego z Ukrainy p. Dominicana Shalatę. Jak na kraj o dość dogodnym położeniu na wystawę zgłoszono zaledwie 71 egzemplarzy naszej rasy, a ostatecznie na wystawie zaprezentowano 60 sztuk z 9 krajów. Ogólnie na całą wystawę zgłoszono 6123 zwierząt, co w porównaniu z wystawami odbywającymi się w latach ubiegłych daje dramatycznie niski wynik. Niestety tym razem na tak ważnej imprezie kynologicznej zabrakło reprezentantów polskiej hodowli, a na wystawie zostały pokazane zaledwie dwie suczki importowane do Polski, które zeszły z ringu z ocenami doskonałymi. W zasadzie tak niska frekwencja nie powinna nas dziwić...... Rumunia w Europie nadal postrzegana jest, jako kraj "biedny" i "mało przyjazny"  - stąd też wiele osób (głównie z Europy Zachodniej) świadomie zrezygnowało z prezentacji swoich pociech na tej wystawie. Pod względem zgłoszeń absolutnie dominowali Rosjanie, którzy wyprzedzili pod tym względem nawet samych gospodarzy imprezy. Sama organizacja wystawy budziła mieszane uczucia i w/g wielu wystawców pozostawiała wiele do życzenia.... no cóż... mamy nadzieję, że w roku 2013 Wystawa Europejska, która odbędzie się tym razem w Szwajcarii (Genewa) zostanie zorganizowana na iście europejskim poziomie.

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2012 zostali:

- pies - DAR SOLNTSA iz Russkoi Dinastii;

- suka - DERGAVY SLAVA iz Russkoi Dinastii.

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie została DERGAVY SLAVA iz Russkoi Dinastii.

Zwycięzcami Europy 2012 zostali:

- pies - OSKAR Yabluneviy Tsvit;

- suka - CHARODEYKA iz Russkoi Dinastii.

Z porównania zwycięzcą rasy został młodziutki, pięknie przygotowany i pokazywany OSKAR Yabluneviy Tsvit. Gratulujemy!

Ale to jeszcze nie wszystko:-) CTR-y wspaniale zaakcentowały swoją obecność na Ringu Głównym i sięgnęły po znaczące wyróżnienia:

- OSKAR Yabluneviy Tsvit wygrał Grupę II;

- DERGAVY SLAVA iz Russkoi Dinastii została wybrana III Juniorem Grupy II;

- ATAS, PROSTO ATAS! Vivat!Poltava! został wybrany Najlepszy Reproduktorem Grupy II;

- Hodowla IZ RUSSKOI DINASTII została wybrana II Najlepszą Hodowlą Grupy II.

Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

Więcej informacji na temat samej wystawy na stronie wystawy: http://eurodogshow2012.ro/en.

 

OSKAR Yabluneviy Tsvit BOB I BOG

 


Wystawa "Zwycięstwo Polski" 21 Październik Poznań Polska

 

Tradycyjnie Oddział w Poznaniu zorganizował w dniu 21 października 2012 roku jedną z najważniejszych wystaw w roku, a mianowicie wystawę międzynarodową z prawem przyznania tytułu "Zwycięzca Polski".  Wystawa ta podobnie, jak w ubiegłym roku była połączona z wystawą rangi CACIB, która odbyła się dzień wcześniej. Wystawa o "Zwycięstwo Polski 2012" dawała również szansę zwycięzcom na zdobycie nominacji do wystawy Crufts 2013. Rasę sędziował znany i ceniony sędzia p. A. Kaźmierski. Niestety kompletnie nie dopisała stawka zgłoszonych CTR-ów. Poznańska wystawa to po wystawie klubowej druga najważniejsza wystawa w sezonie, na której znowu spora grupa hodowców zdecydowała się nie pokazać swoich zwierząt. Zgłoszono zaledwie 22 sztuki - w tym 10 samców i 12 suki, a ostatecznie do ringu doprowadzono 19 sztuk. W tym roku nie odwiedzili nas zagraniczni goście, a rywalizacja odbyła się wyłącznie w krajowym gronie, pomiędzy przedstawicielami polskiej hodowli i kilkoma importami. Sędzia typował zgodnie ze swoim wizerunkiem rasy i nie było większych niespodzianek w rozdanych tytułach i przyznanych lokatach.

A oto i sami zwycięzcy:

Młodzieżowi Zwycięzcy Polski:
pies: VAGNER LAV, suka: ONLY YOU Magnateria.
Najlepszym Juniorem w Rasie został:
VAGNER LAV.
Zwycięzcy Polski:
pies: DARGAS Drugelis, suka: RAPSODIA Z Norblińskiej Doliny.
Zwycięstwo Rasy:
DARGAS Drugelis.

Gratulujemy !

Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ, i TUTAJ.

 


 

   Wystawa Klubu ICRCHT 2 grudzień Moskwa Rosja

 

W dniu 2 grudnia w Moskwie - Rosja - odbyła się jedna z ważniejszych wystaw roku dla naszej rasy w Rosji, a mianowicie wystawa rangi: Champion Międzynarodowego Klubu Rasy pod patronatem Klubów (OAOO - RIOPO i KS - RFSL). Na wystawie zostały przyznane następujące tytuły: Champion ICRCHT (dla Zwycięskiego Psa/Suki) i Młodzieżowy Champion ICRCHT (dla Zwycięzców Młodzieży Psa/Suki). Rasę sędziowała p. Marja Talvitie (Finlandia). Niestety liczba zgłoszeń w tym roku pozostawia duży niedosyt - zaledwie 68 sztuk.

Tegoroczni zwycięzcy:

DAR SOLNTSA iz Russkoi Dinastii - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

Spark Gala's VERONA - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

ZLATOGOR S Zolotogo Grada - Champion ICRCHT;

VASILISA Iz Russkoi Dinastii - Champion ICRCHT.

Z porównania rasę wygrał pies wywodzący się z jednej z czołowych hodowli - ZLATOGOR S Zolotogo Grada.

Pełne wyniki z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

 

ZLATOGOR S Zolotogo Grada BOB


 

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768