O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wydarzenia roku 2014

 


JUŻ ZA NAMI


Champion's Show 23 Lutego Leszno Polska

 

Champion's of Champion - to prestiżowa wystawa odbywająca się w Polsce raz do roku, na której można podziwiać tylko zwierzęta posiadające zatwierdzony jeden lub więcej z następujących tytułów: Interchampion, Champion Wystawowy lub Młodzieżowy Champion Wystawowy (ale ten ostatni upoważnia do wzięcia udziału w tej wystawie tylko w przeciągu roku od jego zatwierdzenia). To prawdziwa parada gwiazd, na której przyznawane są lokaty od 1 do 4 bez opisów, a dla zwycięskiego psa oraz suki przyznawany jest tytuł Zwycięzcy Wystawy Championów. Następnie zwycięski pies i suka  konkurują o tytuł BOB. Zwycięzca Rasy ma możliwość reprezentowania rasy na wyborach Best In Show, gdzie zwycięzca wybierany jest systemem pucharowym ze wszystkich zwycięzców ras wyłonionych podczas trwania tej wystawy.

W roku 2014 wystawa odbyła się 23 lutego i jak zwykle została zorganizowana przez Oddział ZKwP w Lesznie. W tym roku zgłoszono zaledwie 3 CTR-y (1 samca i 2 suki). Ocenę rasy w ringu przeprowadził sędzi z Czech p. Petr Rehanek. Zwycięzcą Wystawy Championów 2014 i Rasy został pies importowany z Ukrainy do Polski OLIMPIONIC Yabluneviy Tsvit, który zakwalifikował się do finałowej czwórki Grupy II. Serdecznie Gratulujemy!

 


 

Cruft's 06-09 Marzec Birmingham Wielka Brytania

 

Wystawa Crufts to największa impreza kynologiczna na Świecie, na którą zjeżdżają się przedstawiciele wielu ras, z najodleglejszych zakątków globu ziemskiego. To bardzo elitarna wystawa, która nie jest dostępna dla wszystkich chętnych, a psy/suki, by móc w niej wziąć udział, muszą się na nią zakwalifikować. Jedną z możliwości dostępnych dla psów/suk spoza Wielkiej Brytanii jest zdobycie kwalifikacji (CQ) z wyznaczonych wystaw organizowanych na całym Świecie (jedna taka wystawa na kraj) w roku poprzedzającym wystawę. W roku 2013 w Polsce do wystawy Cruft's 2014 nominowała wystawa międzynarodowa, która odbyła się dnia 27 października w Poznaniu.

Na wystawę Cruft's 2014 nominację CQ w 2013 roku na różnych wystawach zdobyły CTR-y pozostające w polskich rękach:

DARGAS Drugelis - wystawa międzynarodowa Brno-Czechy 2 luty i wystawa międzynarodowa Poznań-Polska 27 październik;

UVERTURA s Zolotogo Grada - wystawa międzynarodowa Brno-Czechy 2 luty;

RAPSODIA z Norblińskiej Doliny - wystawa Światowa Budapeszt-Węgry 17 maj;

TIBURON TATA BIS Wspomnienie o Tigrze - wystawa międzynarodowa Nitra-Słowacja 2 czerwiec;

TEQUILA Wspomnienie o Tigrze - wystawa międzynarodowa Nitra-Słowacja 2 czerwiec;

NEGRAL Czarno-Miodowy Świat - wystawa międzynarodowa Komarom-Węgry 19 październik;

WIOSENNA Burza Infiniventus - wystawa międzynarodowa Poznań-Polska 27 październik;

A także na wystawę Cruft's 2014 nominację CQ w 2013 roku zdobyły CTR-y urodzone w polskich hodowlach i exportowane do innych krajów:

LAIRA BELLA Magnateria - wystawa Europejska Genewa-Szwajcaria 31 sierpień;

PROWOKACJA Magnateria - wystawy międzynarodowe: Madryt-Hiszpania 25 maj, Lizbona-Portugalia 7 lipiec, Gibraltar 21 wrzesień;

BORYS DARGASOW Tygaro-Figaro - wystawa międzynarodowa Tulln-Austria 29 sierpień.

Drugi ze sposobów umożliwiających prezentację psa/suki na tej wystawie to posiadanie przez zwierzę zatwierdzonego tytułu FCI International Beauty Champion (dawne obowiązujące nazewnictwo) lub zatwierdzonego tytułu FCI C.I.B (niedawno wprowadzony zamiennie tytuł dla Int.Ch.) dla ras bez prób pracy i FCI C.I.E dla ras użytkowych.

Rasie Czarny Terier Rosyjski, jako nowej na Wyspach Brytyjskich, umożliwiono uczestnictwo w tej wystawie po raz pierwszy w roku 2005. Od tego czasu rok rocznie stawka zgłoszonych CTR-ów obejmuje zwierzęta, nie tylko z Wysp, ale również z różnych zakątków Europy.
W roku 2014 wystawa Crufts odbyła się w dniach 6 - 9 marca na terenach NEC w Birmingham, a rasę czarny terier rosyjski sędziowała dnia 6 marca (czwartek) pani J. Peak z Wielkiej Brytanii. Zgłoszono 46 CTR-ów reprezentujących Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Rosję, Ukrainę i Węgry. 

W tym roku żadne ze zwierząt będące w polskich rękach i posiadające nominację CQ lub tytuł Interchampiona nie zostało zgłoszone na tą prestiżową wystawę. Mimo braku "polskich zgłoszeń" nasze barwy dzielnie reprezentowała LAIRA BELLA Magnateria - suka urodzona w polskiej hodowli i eksportowana do Rosji. LAIRA BELLA pozostająca w rękach wytrawnego hodowcy, handlera i przewodniczącej klubu NKP w Rosji p. Galiny Yacenko została zaprezentowana w najliczniej obsadzonej klasie otwartej suk i w konkurencji 8 sztuk (2 nieobecne) wywalczyła 1 lokatę i z porównania Reserve Best Bitch. Dużym zaskoczeniem były przyznane lokaty w równie silnie obsadzonej klasie otwartej (8 zgłoszeń i 2 nieobecne) psów, gdzie o pałeczkę pierwszeństwa rywalizowały bardzo znane i utytułowane zwierzęta m.in. Młodzieżowy Zwycięzca Świata z 2012 i Zwycięzca Europy 2012 OSKAR Yabluneviy Tsvit, Zwycięzca Świata 2013 i Zwycięzca Europy 2013 Fun Nord's HOBBIT NEVSKIY i nie ustępujący urodą konkurentom Int.Ch. i Top BRT 2013 w Irlandii Free Choice CZAREVICH GOSHA oraz dość przeciętne zwierzęta miejscowej hodowli. Wyborem sędziny trójka najlepszych została sklasyfikowana na końcu, co wywołało niemałe zdziwienie.... Ostatecznie tytuł Zwycięzcy Rasy został przyznany ojcu LAIRY BELLI - Moskvorechie YASONOVI (również stanowiącego własność p. G. Yacenko), który powtórzył sukces z roku 2011 i 2013.  Na wyborach BOG reprezentant naszej rasy nie przebił się w silniej konkurencji zwycięzców ras wchodzących w skład grupy Working and Pastoral, a grupę wygrał reprezentant rasy rottweiler z Wielkiej Brytanii - Champion Minaelea's BLACK JUMBO JW - wł. pp. Robert & Donna Taylor. Zwycięzcą całej wystawy (BIS) został przedstawiciel rasy pudel standard - Champion Afterglow MAVERICK SABRE stanowiący własność pp. Lynn & Stone z Wielkiej Brytanii i tym samym najważniejsze tytuły ponownie pozostały na Wyspach:-).

Pełne wyniki z wystawy Tutaj, a prezentacja zwycięzców Tutaj. Więcej o samej wystawie na jej oficjalnej stronie: http://www.crufts.org.uk/.

 

Moskvorechie YASON

zdjęcie pochodzi ze strony wystawy Crufts

 


Euroazja I i II 22 i 23 Marca Moskwa Rosja

 

Euroazja to jedna z najważniejszych wystaw odbywających się w kraju pochodzenia rasy - Rosji, która każdego roku gromadzi pokaźną stawkę czernyszy reprezentujących hodowlę rosyjską - począwszy od Piotrogrodu, a na dalekiej Syberii kończąc. Na tą wystawę zjeżdżają się również przedstawiciele rasy z innych krajów. Od kilku lat wystawa organizowana jest, jako 2xCACIB Euroazja I i Euroazja II, a oprócz tego od pięciu lat na obydwu wystawach przyznawany jest tytuł Champion Eurasii i odpowiednik dla młodzieży - Młodzieżowy Champion Eurasii.  Oprócz tego zdobywcy 2xJCAC otrzymują tytuł Młodzieżowego Championa Rosji, a zdobywcy 2xCAC otrzymują tytuł Championa Rosji.

W roku 2014 podwójna Eurasia odbyła się w dniach 22 i 23 marca - tradycyjnie w Moskwie. Pierwszy dzień nominował Zwycięzców Młodzieży i zdobywców CACIB-ów do wystawy Cruft's 2015.

Pierwszego dnia rasę sędziowała p. Hassi Assenmacher z Niemiec, zaś drugiego dnia p. Joao Vasco Pocas z Portugalii. Pierwszego dnia sukces z ubiegłego roku powtórzył CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii, który zdobył Zwycięstwo Rasy, a następnie na Ringu Głównym sięgnął po I lokatę w Grupie II. Drugiego dnia Zwycięzcą Rasy został Malahovskiy ERMAK.

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

 

Eurasia I

W młodzieży:

- LUTSHIY VYBOR VESOMNIY ARGUMENT;

- Barbi s Bronich ILUZYIA SKROMNOSTI.

Porównanie młodzieży i tytuł NJwR wygrała Barbi s Bronich ILUZYIA SKROMNOSTI.

Najlepszy Psem w Rasie został:

- CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii;

Najlepszą Suką w Rasie została:

- Moskvorechie BORESLAVA LUBOV ADAMA.

Najlepszym Weteranem w Rasie został:

- Moskvorechie YASON.

Zwycięzcą rasy został CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii.

 

Eurasia II

W młodzieży:

- Franko Valada's SHTORMGRAD;

- Adam Racy Style VENERA.

Porównanie młodzieży i tytuł NJwR wygrał Franko Valada's SHTORMGRAD.

Najlepszy Psem w Rasie został:

- Malahovskiy ERMAK;

Najlepszą Suką w Rasie została:

- HIPPI GIRL s Zolotogo Grada.

Najlepszym Weteranem w Rasie został:

- Moskvorechie YASON.

Zwycięzcą rasy został Malahovskiy ERMAK.

Pełne wyniki z wystaw: TUTAJ i TUTAJ.

 

CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii

zdjęcie p. I. Ivaniuk

 

Malahovskiy ERMAK

zdjęcie p. R. A. Abdurahimov

 


Wystawa Klubowa Sznaucerów, Pinczerów i CTR-a 5 Kwietnia Legionowo Polska

 

Wystawa Klubowa to bardzo ważne wydarzenie kynologiczne dla każdej rasy stanowiące przegląd hodowlanych postępów w rasie. Na wystawie przyznawane są prestiżowe tytuły Zwycięzca Klubu Polski i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski dla zwycięskich psów/suk z odpowiednich kategorii wiekowych, a także organizowane są konkurencje hodowlane typu: Najlepszy Reproduktor, Najlepsza Suka Hodowlana czy Najlepsza Hodowla. W 2013 roku Wystawa Klubowa CTR-a po raz ostatni została zorganizowana przez Klub Teriera i CTR-a, ponieważ CTR został przeniesiony do Klubu Sznaucera i Pinczera. Wystawa odbyła się dnia 5-go kwietnia 2014 roku, a odpowiedzialnym za jej organizację był Oddział ZKwP w Legionowie i nowo-powstały klub Sznaucera, Pinczera i Czarnego Teriera Rosyjskiego. Rasę sędziowała pani Galina Zhuk z Białorusi. Mimo dogodnej lokalizacji na wystawę zgłoszono zaledwie 26 sztuk, a do oceny doprowadzono 20 CTR-ów. To już kolejny rok z rzędu, w którym stawka CTR-ów na tak ważnym dla rasy wydarzeniu jest bardzo skromna.

Sędziowanie przebiegło sprawnie, a oto i sami zwycięzcy:

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2014 pies - BOSMAN Black Legion (FCI);

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2014 suka - RUNE Juodasis Amuletas;

Z porównania tytuł Najlepszego Juniora w Rasie otrzymał: BOSMAN Black Legion (FCI).

Zwycięstwo Klubu Polski 2014 pies - Blek Rossi ESKADRON;

Zwycięstwo Klubu Polski 2014 suka - PRIMAVERA Magnateria.

Z porównania Zwycięstwo Rasy otrzymał Blek Rossi ESKADRON (FCI) i tym samym wywiózł on tytuł do graniczącego z Polską, rosyjskiego Kaliningradu. Na finałach nasza rasa również została przez sędziów doceniona i tytuł Zwycięzcy BIS Juniorów powędrował do BOSMANA Black Legion (FCI), zaś Najlepszą Parą Hodowlaną Wystawy został DARGAS Drugelis i ARIA s Zolotogo Grada.

Gratulujemy serdecznie wszystkim. Pełne wyniki z wstawy znajdują się TUTAJ, a zestawienie zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 

Blek Rossi ESKADRON

zdjęcie p. A. Florczuk

 


 

Narodowa Wystawa Klubu NKP 9 Maja Moskwa Rosja

 

23 Narodowa Wystawa Klubu NKP odbyła się w dniu 9 maja w rosyjskich Sokolnikach. Rasę sędziowała pani Rodina Inessa Valierievna z Rosji. Oprócz standardowej oceny w ringu i konkurencji głównych typu: Najlepsza Hodowla, Najlepszy Reproduktor itd. coroczne święto rasy uatrakcyjniono m.in. pokazami szkolenia, tańcem z psem czy konkursem na najlepiej przebraną parę. Pogoda dopisała i wszystkie zaplanowane konkursy i pokazy odbyły się, bez najmniejszych przeszkód. W tym roku zgłoszono na wystawę tylko 77 sztuk (wystawiono 69 sztuk), bez ani jednego przedstawiciela rasy z przydomkiem iz Russkoii Dinastii, a hodowla s Zolotogo Grada była reprezentowana zaledwie przez 2 sztuki!. Za to z dużym sukcesem swoich wychowanków pokazała hodowla Malahovskiy.

A oto i sami zwycięzcy:

Socvietie ROSTISLAVA - Najlepsze Baby w Rasie;

FINE LADY s Zolotogo Grada - Najlepsze Szczenię w Rasie;

Franko Valada's MARINA VLADA - Zwycięzca Młodzieży Suka, Młodzieżowy Champion NKP;

Malahovskiy NAGLADNYI PRIMIER - Zwycięzca Młodzieży Pies, Młodzieżowy Champion NKP i NJwR;

Malahovskaya TEQUILA - Najlepsza w Rasie Suka, Champion NKP;

Malahovskiy YAROSLAV - Najlepszy w Rasie Pies, Champion NKP i Zwycięzca Rasy;

Malahovskaya BLAGODAT - Najlepszy Weteran w Rasie.

Najlepszą hodowlą wystawy została hodowla p. E. Mersyanovej i M. Leontevej MALAHOVSKIY.

Wyniki z tej wystawy TUTAJ i TUTAJ.

 

Malahovskiy YAROSLAV

zdjęcie p. M. Leonteva

 


 

VDH Europasieger & Frühjahrssieger 09-11 Maja Dortmund Niemcy

 

VDH-Europasiegier to jedna z najważniejszych imprez kynologicznych odbywająca się na terenie Niemiec, która zazwyczaj gromadzi pokaźną stawkę zwierząt z różnych zakątków Świata. Na wystawie przyznawany jest ceniony tytuł: VDH-Europasieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; VDH-Europajugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz VDH-Europa-Veteranensieger dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów. Ponadto wniosek VDH zdobyty na tej wystawie traktowany jest jako 2xVDH, zaś wniosek res. VDH nabiera mocy wniosku VDH. Od roku 2014 VDH wprowadziło podział na 4 główne wystawy odbywające się, jako 2xCACIB, na których można zdobyć różne tytuły. W roku 2014  wystawa Europasieger (European Winner) była połączona z wystawą międzynarodową Frühjahrssieger (Spring Winner), na której do zdobycia były następujące tytuły:  Frühjahrssieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; Frühjahrs-Jugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz Frühjahrs-Veteranensieger - dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów. Zgodnie z nowymi przepisami zdobycie tytułu VDH Europasieger z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy międzynarodowej uprawnia do prezentowania psa/sukę w klasie championów na wystawach organizowanych na terenie Niemiec.

Obydwie wystawy odbyły się na terenach wystawienniczych w Westfalenhallen w Dortmundzie w dniach od 9 do 11 maja. Rasa czarny terier rosyjski na Europasieger oceniana była dnia 10 maja (sobota) przez sędzinę p. Zoię Oleinikovą (Ukraina). Zgłoszono 43 sztuki: głównie z Niemiec oraz kilka sztuk z Rosji, a także po 1 sztuce z Litwy, Francji oraz Polski.

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

Jugendeuropasieger - GENERAL GROMOV Noch na Kupalu - pies wyhodowany na Ukrainie i pozostający w rękach niemieckich;

Jugendeuropasiegerin - ZELENA iz Chigasovo - suka wyhodowana w Rosji i pozostająca w rękach niemieckich;

Europasieger - ZAR s Zolotogo Grada - pies wyhodowany w Rosji i pozostający w rękach niemieckich;

Europasiegerin - Kremlevskiy ZLATOSLAVA - suka wyhodowana w Rosji i pozostająca w rękach rosyjskich;

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymał ZAR s Zolotogo Grada. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 


 

Wystawa Światowa 08-10 Sierpnia Helsinki Finlandia

 

Na to wydarzenie kynologiczne czekają wszyscy miłośnicy rasowych czworonogów. Wystawa Światowa to najważniesze wydarzenie roku przyciągające wystawców z całego globu ziemskiego. Walka toczy się o prestiżowe tytuły: Zwycięzcy Świata, Młodzieżowego Zwycięzcy Świata oraz Zwycięzcy Świata Weteranów dla zwycięskich psów i suk z odpowiednich kategorii wiekowych.

W roku 2014 zaszczyt zorganizowania tej wystawy przypadł Finlandii. Przypomnijmy, iż Finlandia była już gospodarzem wystawy o tej randze w 1998 roku. Wystawa odbyła się na terenach Helsinki Exhibition and Convention Centre w dniach 8 - 10 sierpnia 2014 roku. Rasa czarny terier rosyjski była oceniana dnia 8 sierpnia (piątek). Organizatorzy ze względu na dogodne położenie geograficzne oraz dopuszczenie do prezentacji zwierząt z ogonami ciętymi, jak i pozostawionymi w formie naturalnej spodziewali się wielu zgłoszeń, stąd też sędziowanie m.in. w naszej rasie zostało podzielone oddzielnie na psy i suki. Psy i szczenięta sędziował pan Evgeny Kuplyauskas (Rosja), zaś sędziowanie suk, wybór BOB, Najlepszej Grupy Hodowlanej i Pary Hodowlanej dokonała pani Ramune Kazlauskaite (Litwa).

Niewątpliwe kilka słów uznania należy się organizatorom wystawy, którzy stanęli na wysokości zadania. Ringi duże, obsługa sprawna, rezultaty publikowane on-line na bieżąco, ku uciesze wszystkich, których tam nie było, a pilnie ich wyczekiwali. Pewien niedosyt może pozostawiać brak zorganizowania finałów dla Najlepszego Szczenięcia Wystawy, a także brak wyboru Najlepszego Juniora w Rasie i brak finałów dla Najlepszego Juniora Wystawy. Również dobór obsady sędziowskiej, w niektórych rasach może nieco zastanawiać. To na prawdę wielka szkoda, że organizatorzy planując obsadę sędziowską na tak ważną imprezę, nie przestudiowali obsady sędziowskiej z ubiegłorocznej wystawy światowej i tak się złożyło, że np. w naszej rasie do oceny zaproszono sędziego, który w 2013 roku miał już sposobność sędziować naszą rasę (dla odmiany suki). Chyba wszyscy hodowcy i miłośnicy rasy życzyliby sobie, aby na wystawie tej rangi skład sędziowski, jednak z roku na rok się nie powtarzał.

Mimo iż Finlandia graniczy z Rosją, a także dopuściła do udziału w wystawie zwierzęta z kopiowanymi ogonami i/lub uszami, to liczba zgłoszeń w wielu rasach była dramatycznie niska. W naszej rasie zgłoszono zaledwie 89 sztuk z tego 46 psów i 43 suki. Na dokładkę wiele zwierząt nie doprowadzono do oceny i ostatecznie na ringu zaprezentowano ledwie 68 sztuk -  to na prawdę bardzo mało.

Jeśli chodzi o statystykę zgłoszeń wg krajów, to naturalnie prym wiedli Rosjanie z dość dużą reprezentacją zwierząt wyhodowanych, bądź też pozostających w rękach osób zamieszkujących Sankt Petersburg i okolice. Gospodarze wystawy wystawili tylko kilka sztuk i współcześnie aż trudno uwierzyć, że Finlandia zajmuje się hodowlą rasy od wczesnych lat 70-tych XX wieku. Tym razem praktycznie zabrakło przedstawicieli hodowli ukraińskiej, ale biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację panującą w tym kraju, taki stan rzeczy zapewne nikogo nie dziwi. Pojedyncze zgłoszenia to zwierzęta reprezentujące m.in. Węgry, Włochy, Szwajcarię, Hiszpanię i Szwecję. Nasz kraj w równie skromnym składzie: tylko 3 sztuki pochodzące z hodowli p. A. Florczuka "Black Legion" - miotowe rodzeństwo: BOSMAN, BEZA i BRYZA. Wychowankowie p. A. Florczuka godnie bronili barw polskich. W klasie młodzieży BOSMAN zajął 4 lokatę z oceną doskonałą, zaś jego siostra BEZA prezentowana również klasie młodzieży suk zeszła z ringu z oceną doskonałą, bez lokaty. W klasie pośredniej wystąpiła BRYZA, która wywalczyła lokatę 3 z oceną doskonałą. Gratulujemy !!!!.

Ogólnie sędziowanie w samej rasie można uznać za sprawne, aczkolwiek wyniki i przyznane lokaty w niektórych klasach - głównie samcach - mogą bardzo zaskakiwać. Zdecydowanie widać, że sędzia p. Evgeny Kuplyauskas nie ma sprecyzowanego typu rasy. Na cztery czołowe lokaty wybiera zwierzęta skrajnie różne eksterierowo, często nie doceniając przy tym na prawdę klasowych zwierząt. No cóż, mamy cichą nadzieję, że limit sędziowania tego pana na tej rangi wystawie, dla naszej rasy, został wyczerpany i długo go już w składzie sędziowskim nie zobaczymy.

Na koniec przejdźmy zatem do ogłoszenia wygranych:

 

Zwycięzcami Młodzieżowymi Świata zostali:

- pies: Moskvorechie LUCHEZAR;

- suka: FINE LADY s Zolotogo Grada.

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii;

- suka: CHARODEYKA iz Russkoi Dinastii.

Zwycięzcami Świata Weteranów zostali:

- pies: Moskvorechie YASON

- suka: Malahovskaja BLAGODAT.

Najlepszym Weteranem w Rasie został: Moskvorechie YASON.

Z porównania zwycięzcą rasy został: CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii.

Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

Więcej informacji o samej wystawie na oficjalnej stronie wystawy: http://www.worlddogshow2014.fi/.

 

CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii

zdjęcie p. A. Stravska

 


Wystawa "Zwycięstwo Polski" 19 Października Poznań Polska

 

Tradycyjnie Oddział w Poznaniu zorganizował jedną z najważniejszych wystaw w roku, a mianowicie wystawę międzynarodową z prawem przyznania tytułu "Zwycięzca Polski" -  dla zwycięskiego psa i suki z klas dorosłych oraz tytułu "Młodzieżowego Zwycięzcy Polski" dla zwycięskiego psa i suki z klasy młodzieży, która odbyła się dnia 19 października.  Wystawa ta podobnie, jak w 2013 roku była połączona z wystawą rangi CACIB, która odbyła się dzień wcześniej tj. 18 października 2014 roku. W dniu 19 października 2014 roku rasę sędziowała p. Viva Maria Soleckyj-Szpunar (PL). Na wystawę zgłoszono 27 - CTR-ów, jak na tej rangi wystawę troszkę mało... nie mniej jednak wśród zgłoszonych psów i suk nie zabrakło utytułowanych zwierząt np. Zwycięzcy Europy z 2008 roku DARGASA Drugelisa, Zwyciężczyni Świata z 2011 i 2014 roku i Zwyciężczyni Europy z 2012 roku CHARODEYKI iz Russkoi Dinastii, czy Zwyciężczyni Świata z 2013 ROKU RAPSODII z Norblińskiej Doliny. 

A oto i sami zwycięzcy:

Młodzieżowi Zwycięzcy Polski:
pies: tytułu nie przyznano, suka: RIVERINE Juodasis Amuletas (import z Litwy do Polski).
Najlepszym Juniorem w Rasie został:
RIVERINE Juodasis Amuletas (import z Litwy do Polski).
Zwycięzcy Polski:
pies: TIBURON TATA BIS Wspomnienie o Tigrze (Polska), suka: CHARODEYKA iz Russkoi Dinastii (Rosja).
Zwycięstwo Rasy:
CHARODEYKA iz Russkoi Dinastii (Rosja).

Gratulujemy !

Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ, i TUTAJ.

 


 

Wystawa Europejska 23-26 Października Brno Czeska Republika

 

Wystawa Europejska to kolejna po Wystawie Światowej ważna impreza kynologiczna przyciągająca rzesze wystawców. Na wystawie przyznawane są tytuły Zwycięzcy Europy, Młodzieżowego Zwycięzcy Europy oraz Zwycięzcy Europy Weteranów dla zwycięskich psów i suk w swoich kategoriach wiekowych. W roku 2014 zaszczyt zorganizowania tego show przypadło CMKU z Czeskiej Republiki. Wystawa odbyła się w dniach od 23 do 26 października w Brnie. Rasa czarny terier rosyjski była sędziowana dnia 25 października (sobota), przez p. Nagler Yolandę z Izraela. Dogodne położenie Brna sprawiło, iż na wystawę zgłoszono, aż 135 czernyszy z 14 krajów (Rosja, Polska, Ukraina, Czechy, Słowacja, Włochy, Węgry, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Hiszpania, Finlandia, Łotwa, USA). Ostatecznie do oceny przedstawiono 104 CTR-y. To od kilku lat najwyższa liczba zgłoszeń na tego rodzaju wystawę.

Polska reprezentacja równie liczna: 22 zgłoszone CTR-y z czego do oceny doprowadzono 17 sztuk. Dobra passa dla polskiej hodowli trwa i w tym roku polska hodowla na Europejskiej Wystawie odniosła ogromny sukces. Zwyciężczynią Europy 2014 została LA-TAIRA z Domu Razan, a Zwyciężczynią Europy Weteranów 2014 została RATELLA z Norblińskiej Doliny. Doskonale zaprezentowały się również szczeniaki: SOKRATES Magnateria European Promise i TETIDA Titanus Virtus European Promise. Oprócz nich na lokatowych miejscach stanęli:

BOSMAN Black Legion - ocena doskonała, 4 lokata w klasie pośredniej;

URAN VALIKORD Willa Taira - ocena doskonała, 3 lokata w klasie championów;

WIOSENNA BURZA Infiniventus - ocena doskonała, 3 lokata w klasie pośredniej;

BEZA Black Legion - ocena doskonała, 3 lokata w klasie otwartej.

 

Szczegóły zdobytych ocen w poniższej tabeli:

 

ilość psów i suk zgłoszonych reprezentujących Polskę łącznie (22)

łącznie ocen doskonałych: 12

łącznie ocen wybitnie obiecujących: 2

łącznie ocen bdb: 3

 ilość psów i suk wystawionych reprezentujących Polskę łącznie (17)

psy (9)

suki (8)

psy

suki

psy suki

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach urodzone w polskich hodowlach urodzone w polskich hodowlach
0 9 1 8 0 6 1 5 2 1

 

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2014 zostali:

- pies - ATLANTIC Europica Varietas (hodowla Słowacja, własność Węgry);

- suka - YAMAYKA Yabluneviy Tsvit (hodowla i własność Ukraina).

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie został ATLANTIC Europica Varietas.

Zwycięzcami Europy 2014 zostali:

- pies - CHERNY RYTSAR z Russkoi Dinastii (tegoroczny Zwycięzca Świata; hodowla i własność Rosja);

- suka - LA-TAIRA z Domu Razan (hodowla i własność Polska).

Zwycięzcą Europy Weteranów 2014 i NWwR został:

- Moskvorechie YASON (hodowla i własność Rosja).

Z porównania zwycięzcą rasy został CHERNY RYTSAR z Russkoi Dinastii. Gratulujemy!

Ale to jeszcze nie wszystko:-) CTR-y zaakcentowały również swoją obecność na Ringu Głównym:

- ATLANTIC Europica Varietas został wybrany II Najlepszym Juniorem II Grupy FCI i II Najlepszym Juniorem Dnia Wystawy;

- CHERNY RYTSAR z Russkoi Dinastii został wybrany IV Najlepszym Przedstawicielem II Grupy FCI;

- Moskvorechie YASON został wybrany Najlepszym Weteranem Dnia Wystawy.

Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

Więcej informacji na temat wystawy na oficjalnej stronie wystawy: http://www.2014eurodogshow.cz/.

 

CHERNY RYTSAR iz Russkoi Dinastii

zdjęcie p. I. Ivaniuk

 


 

"Eurodogshow" 15-16 Listopada Kortrijk Belgia

 

Od 1973 roku w belgijskiej miejscowości Kortrijk organizowana jest wystawa międzynarodowa pod nazwą "Eurodogshow", która co roku przyciąga sporą rzeszę wystawców i zwiedzających. Jak podają organizatorzy jest to największa pod względem zgłoszeń wystawa odbywająca się w Belgii. W roku 2014 wystawa odbyła się w dniach 15 i 16 listopada. Miejsce wystawy to dobrze znane tereny Kortrijk Xpo. Nasza rasa - czarny terier rosyjski - była sędziowana dnia 15 listopada (sobota). Do oceny rasy zaproszono sędziego pana Rogera Vanhoenackera z Belgii. Zgłoszono zaledwie 8 CTR-ów reprezentujących hodowlę niemiecką i najważniejsze tytuły w tym roku wyjechały właśnie do Niemiec. BOB i tytuł Euro Winner zdobyła FENJA ALEXANDRA vom Zarenhof, zaś BOS i tytuł Euro Winner zdobył FRIDAY Tara's Sarja. Gratulujemy zwycięzcom!.

Więcej informacji na temat wystawy na stronie jej organizatora: http://www.eurodogshow.be/.

 


  

Wystawa Klubu ICRCHT 23 Listopada Moskwa Rosja

 

Klub "Stolica" wraz z Klubem Rasy NKP w dniu 23 listopada w Moskwie - Rosja - zorganizował jedną z ważniejszych wystaw roku dla naszej rasy w Rosji, a mianowicie wystawę rangi: Champion Międzynarodowego Klubu Rasy. Na wystawie zostały przyznane następujące tytuły: Champion ICRCHT (dla Zwycięskiego Psa/Suki) i Młodzieżowy Champion ICRCHT (dla Zwycięzców Młodzieży Psa/Suki). Oprócz tego zostały także zorganizowane m.in. takie konkurencje finałowe jak: Najlepsza hodowla, Najlepsza Para Hodowlana i Najlepszy Reproduktor. Rasę sędziował pan Karl Rezinger (Niemcy). Na wystawę zgłoszono 54 CTR-y.

Tegoroczni zwycięzcy:

KRASNAYA STRELA iz Russkoi Dinastii - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

KONSTANTIN VIELIKY iz Russkoi Dinastii - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

NAIKY s Zolotogo Grada - Champion ICRCHT;

DIKAYA DIVIZYA iz Russkoi Dinastii - Champion ICRCHT.

Z porównania rasę wygrała - DIKAYA DIVIZYA iz Russkoi Dinastii.

Wyniki z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

 

DIKAYA DIVIZYA iz Russkoi Dinastii

zdjęcie p. B. Artamonov

 


 

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768