O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Archiwum wydarzeń roku 2016 

 


 

JUŻ ZA NAMI

 


Champion's Show 28 Lutego Leszno Polska

 

Champion's of Champion - to prestiżowa wystawa odbywająca się w Polsce raz do roku, na której można podziwiać tylko zwierzęta posiadające zatwierdzony jeden lub więcej z następujących tytułów: Interchampion, Champion Wystawowy lub Młodzieżowy Champion Wystawowy (ale ten ostatni upoważnia do wzięcia udziału w tej wystawie tylko w przeciągu roku od jego zatwierdzenia). To prawdziwa parada gwiazd, na której przyznawane są lokaty od 1 do 4 bez opisów, a dla zwycięskiego psa oraz suki przyznawany jest tytuł Zwycięzcy Wystawy Championów. Następnie zwycięski pies i suka  konkurują o tytuł BOB. Zwycięzca Rasy (BOB) ma możliwość reprezentowania rasy na wyborach Best In Show, gdzie zwycięzca wybierany jest systemem pucharowym ze wszystkich zwycięzców ras wyłonionych podczas trwania tej wystawy.

 

W roku 2016 wystawa odbyła się 28 lutego i jak zwykle została zorganizowana przez Oddział ZKwP w Lesznie. Organizatorzy postarali się i w tym roku po raz pierwszy można było, nie tylko oglądać bezpośrednią transmisję z wystawy, ale także na bieżąco udostępnianie były wyniki z sędziowania poszczególnych ras. Niestety ale już któryś rok z rzędu ta wystawa nie przyciąga wystawców CTR-ów i w tym roku nasza rasa reprezentowana była zaledwie przez dwa egzemplarze (pies i suka). Wielka szkoda, że na tak ważnej imprezie zabrakło czołowych przedstawicieli rasy z naszego kraju. Rasę sędziował pan Miroslaw Vaclavik z Czech. Zwycięzcą Wystawy Championów 2016 i Rasy została Argus Electra LIBERTA. Gratulujemy!. Wyniki z wystawy TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

Argus Electra LIBERTA BOB

 


 

Cruft's 10-13 Marzec Birmingham Wielka Brytania

 

Wystawa Crufts jest jedną z największych imprez kynologicznych na Świecie, na którą zjeżdżają się przedstawiciele wielu ras, z najodleglejszych zakątków globu ziemskiego. Ta bardzo elitarna wystawa nie jest dostępna dla wszystkich chętnych, a psy/suki, by móc w niej wziąć udział, muszą się na nią zakwalifikować. Jedną z możliwości dostępnych dla psów/suk spoza Wielkiej Brytanii jest zdobycie kwalifikacji (CQ) z wyznaczonych wystaw organizowanych na całym Świecie (jedna taka wystawa na kraj) w roku poprzedzającym wystawę. W roku 2015 w Polsce do wystawy Cruft's 2016 nominowała wystawa międzynarodowa, która odbyła się dnia 8 listopada w Poznaniu.

 

W 2015 roku nominację do tej wystawy otrzymały następujące polskie CTR-y:

BRYZA Black Legion - wystawa międzynarodowa Brno Czechy 7 lutego

BOSMAN Black Legion - wystawa międzynarodowa Bratysława 25 października;

BLACK JACK Wspomnienie o Tigrze - wystawa międzynarodowa Poznań 8 listopada;

LUXOR Magnateria - wystawa międzynarodowa Poznań 8 listopada;

Argus Electra LIBERTA - wystawa międzynarodowa Poznań 8 listopada;

LA-TAIRA z Domu Razan - wystawa międzynarodowa Poznań 8 listopada.

 

Wystawa Crufts w 2016 roku odbyła się w dniach 10-13 marca, a Working Group (w tym CTR) sędziowana była 12 marca (sobota). Rasę sędziował pan Mark Cocozza z Wielkiej Brytanii. Zgłoszono 39 CTR-ów reprezentujących Wielką Brytanię, Irlandię, Rosję, Włochy, Węgry, Hiszpanię i Litwę.  W tym roku żadne ze zwierząt będące w polskich rękach i posiadające nominację CQ lub tytuł Interchampiona nie zostało zgłoszone na tą prestiżową wystawę, a polskie barwy reprezentowała jedynie suka importowana z Polski do Irlandii tj. Argus Electra KALIBRA, której sędzia przyznał wyróżnienie VHC (Very Highly Commended - zwierzę wysoko rekomendowane, coś na wzór lokaty 5). Podobnie, jak w ubiegłym roku, tak i w tym, w niezbyt mocnej konkurencji Zwycięstwo Rasy pewnie wywalczył pies urodzony w rosyjskiej hodowli, a pozostający w rękach litewskich - ETALON iz Russkoi Dinastii. Na wyborach BOG przedstawiciel naszej rasy nie przebił się w silniej konkurencji zwycięzców ras wchodzących w skład grupy Working, a grupę wygrał reprezentant rasy Bouvier des Flandres z Wielkiej Brytanii - Champion LISKPORT LORD OF THE RINGS  - wł. p. Fiona Lambert. Zwyciężczynią całej wystawy (BIS) została wyhodowana na Wyspach przedstawicielka rasy West Highland White Terrier - Champion Burneze GEORDIE GIRL stanowiąca własność p. Marie Burns i p. Ann Burns.

Pełne wyniki z wystawy Tutaj, a prezentacja zwycięzców Tutaj.

 

ETALON iz Russkoi Dinastii BOB


Wystawa Klubowa Sznaucerów, Pinczerów i CTR-a 9 Kwietnia Legionowo Polska

 

Wystawa Klubowa to bardzo ważne wydarzenie kynologiczne dla każdej rasy stanowiące przegląd hodowlanych postępów w rasie. Na wystawie przyznawane są prestiżowe tytuły Zwycięzca Klubu Polski i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski dla zwycięskich psów/suk z odpowiednich kategorii wiekowych, a także organizowane są konkurencje hodowlane typu: Najlepszy Reproduktor, Najlepsza Suka Hodowlana czy Najlepsza Hodowla. W 2016 roku Wystawa Klubowa CTR-a została zorganizowana ponownie przez Klub Sznaucerów, Pinczerów i CTR-a w dniu 9 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim (Oddział w Legionowie). 

 

Rasę sędziował pan Peter Harsanyi z Węgier. Mimo dogodnej lokalizacji na wystawę zgłoszono zaledwie 26 sztuk (do oceny doprowadzono 25 sztuk), czyli jeszcze mniej niż w roku poprzednim. Niepokojący wydaje się fakt, iż wystawa klubowa zaczyna tracić na swoim prestiżu i coraz mniej hodowli jest zainteresowanych prezentacją swoich wychowanków na tej wystawie, co sprawia, iż wystawa klubowa przestaje być swoistym przeglądem wyhodowanego w Polsce pogłowia CTR-ów. W tym roku zabrakło przedstawicieli wielu hodowli, a kilka było reprezentowanych ledwie przez pojedyncze sztuki. W praktyce wystawę zdominowały (podobnie jak w roku poprzednim) zwierzęta reprezentujące dwie hodowle tj. warszawską "Magnaterię"  (7 zgłoszeń z przydomkiem hodowli) i "Black Legion"  (6 zgłoszeń z przydomkiem hodowli) - ta ostania przynależąc do Oddziału Legionowo niejako była "gospodarzem" wystawy. Cieszy fakt, iż poza oceną indywidualną rasy w ringu, CTR-y były także prezentowane w konkurencjach hodowlanych oraz na Ringu Głównym.

 

Sędziowanie przebiegło sprawnie, a oto i sami zwycięzcy:

 

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2016 pies - U2 Magnateria;

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2016 suka - PERSEFONA Mazurska Rapsodia;

Z porównania tytuł Najlepszego Juniora w Rasie otrzymała: PERSEFONA Mazurska Rapsodia.

Zwycięstwo Klubu Polski 2016 pies - BOSMAN Black Legion;

Zwycięstwo Klubu Polski 2016 suka - RIVERINE Juodasis Amuletas (suczka importowana z Litwy do Polski).

Z porównania Zwycięstwo Rasy otrzymał BOSMAN Black Legion.

 

Na finałach w konkurencjach hodowlanych CTR-om udało się zdobyć następujące tytuły:

 

II Najlepsza Hodowla Wystawy Klubowej 2016 spośród wszystkich ras, to hodowla BLACK LEGION;

Najlepsza Para Hodowlana Wystawy Klubowej 2016 spośród wszystkich par, to BRYZA i BOSMAN Black Legion.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim wystawcom. Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a zestawienie zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 

BOSMAN Black Legion BOB


 

VDH Europasieger & Frühjahrssieger 6-8 Maja Dortmund Niemcy

 

 

VDH-Europasiegier to jedna z najważniejszych imprez kynologicznych odbywająca się na terenie Niemiec, która zazwyczaj gromadzi pokaźną stawkę zwierząt z różnych zakątków Świata. Na wystawie przyznawany jest ceniony tytuł: VDH-Europasieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; VDH-Europajugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz VDH-Europa-Veteranensieger dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów. Ponadto wniosek VDH zdobyty na tej wystawie traktowany jest jako 2xVDH, zaś wniosek res. VDH nabiera mocy wniosku VDH. Wystawa odbędzie się  w Dortmundzie. Nasza rasa sędziowana była dnia 8 maja (niedziela), a do oceny rasy zaproszono rosyjskiego sędziego p. Nikolaya Sedykha.

 

Od roku 2014 VDH wprowadziło podział na 4 główne wystawy odbywające się, jako 2xCACIB, na których można zdobyć różne tytuły. W roku 2016  wystawa Europasieger (European Winner) była połączona z wystawą międzynarodową Frühjahrssieger (Spring Winner), na której do zdobycia były następujące tytuły:  Frühjahrssieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; Frühjahrs-Jugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz Frühjahrs-Veteranensieger - dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów. Nasza rasa na tej wystawie sędziowana była 6 maja (piątek). Zgodnie z nowymi przepisami zdobycie tytułu VDH Europasieger z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy międzynarodowej uprawnia do prezentowania psa/sukę w klasie championów na wystawach organizowanych na terenie Niemiec.

 

Na wystawie Europasieger pokazano w ringu 20 CTR-ów: głównie z Niemiec oraz pojedyncze sztuki z Rosji i Wielkiej Brytanii.

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

Jugendeuropasieger - Medvezhya Staya ZOLOTOY FOND EKATERINY - pies wyhodowany w Rosji i pozostający w rękach rosyjskich;

Jugendeuropasiegerin - MORTICIA A. Tara's Sarja - suka wyhodowana w Niemczech i pozostająca w rękach niemieckich;

Europasieger - ETALON iz Russkoi Dinastii - pies wyhodowany w Rosji i pozostający w rękach litewskich (obecnie mieszka w UK);

Europasiegerin - CHERNAJA JEMCHUJINA s Zemel Russkich - suka wyhodowana w Niemczech i pozostająca w rękach niemieckich;

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymał ETALON iz Russkoi Dinastii. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 


 

Wystawa Światowa 23-26 Czerwca Moskwa Rosja

 

Na to wydarzenie kynologiczne czekają wszyscy miłośnicy rasowych czworonogów. Wystawa Światowa to najważniejsza impreza kynologiczna roku przyciągająca wystawców z całego globu ziemskiego. Walka toczy się o prestiżowe tytuły: Zwycięzcy Świata, Młodzieżowego Zwycięzcy Świata oraz Zwycięzcy Świata Weteranów dla zwycięskich psów i suk z odpowiednich kategorii wiekowych.

 

W roku 2015 zaszczyt zorganizowania tej wystawy przypadł Włochom, a w roku 2016 to wielkie święto kynologiczne odbyło się w Moskwie - Rosja. Dla naszej rasy, to było szczególne wydarzenie, bowiem wystawę zorganizowano w ojczyźnie CTR-a. Grupa II, a w tym nasza rasa, była sędziowana dnia 26 czerwca 2015 roku (niedziela) w ostatni dzień wystawy.

 

Wystawie Światowej towarzyszyły różnorodne wystawy, w tym dla naszej rasy odbywające się dnia 25 czerwca 2016 roku: wystawa specjalistyczna, na której przyznawany był tytuł Breed Champion i Junior Breed Champion oraz wystawa międzynarodowego klubu rasy ICRCHT (zgłoszenie bezpłatne), na której przyznawane były tytuły Championa ICRCHT i Młodzieżowego Championa ICRCHT. Organizatorzy zdecydowali, iż psy/suki, które zdobędą na wystawach towarzyszących CAC i na wystawie światowej CAC otrzymają również tytuł Champion Rosji, a psy/suki z klasy młodzieży, które zdobędą na wystawach towarzyszących JCAC i JCAC na wystawie światowej otrzymają tytuł Młodzieżowego Championa Rosji. Z kolei psy/suki, które zdobędą tytuł Champion Breed i Champion Rosji będą mogły otrzymać tytuł Grand Championa Rosji.

 

Wszyscy zainteresowani wystawą światową z niecierpliwością czekali na jej rozpoczęcie. W kuluarach spekulowano, iż Rosjanie staną na wysokości zadania i zorganizują prawdziwe show na światowym poziomie, które błyskiem i rozmachem zaskoczy nie jednego zagranicznego wystawcę. Niestety, ale zaledwie na kilka tygodni przed tą wystawą światem kynologicznym wstrząsnęła informacja dotycząca poważnych problemów korupcyjnych dotyczących władz RKF (Rosyjska Federacja Kynologiczna), które znacząco przyćmiły to najważniejsze wydarzenie, które odbyło się niejako pod parasolem dość niemiłego skandalu. Zamieszanie i roszady personalne sprawiły, iż jeszcze na kilkanaście dni przed rozpoczęciem wystawy w wielu rasach nie była do końca znana obsada sędziowska. W naszej rasie pierwotnie sędziować miał p. Revaz Khomasuridze (Rosja) i p. Elena Yerusalimskaya (Rosja). Ostatecznie 20 dni przed wystawą na oficjalnej stronie internetowej wystawy podano, iż sędziować rasę będzie p. Elena Yerusalimskaya (Rosja) - klasy dorosłe psy i suki z wyjątkiem klasy weteranów oraz p. Olga Grin (Rosja) pozostałe klasy. Zgodnie z zapowiedzią obydwie sędziny posędziowały rasę 26 czerwca.

 

A jak wypadła sama wystawa? Ogółem wystawa zgromadziła 26 500 psów (dla porównania podamy, iż ubiegłoroczna światowa wystawa, która odbyła się we włoskim Mediolanie zgromadziła 19 927 psów). Przez 4 dni wystawowe 6 pawilonów wystawienniczych kompleksu "Krokus Expo" odwiedziło ponad 50 000 właścicieli i hodowców psów, a także ponad 100 000 zwiedzających (co przy dość drogich biletach wydaje się dużym sukcesem). Ringi wystawowe, pawilony sponsorów i ring główny łącznie zajęły powierzchnię 84 000 m². Czy to dużo? W pierwszej chwili powierzchnia i wygląd ringów mógł na nie jednym zwiedzającym zrobić duże wrażenie, ale jeśli ktoś sprawnie zdążył przejrzeć katalog i zwrócił uwagę na zgłoszone stawki w niektórych rasach, to szybko doszedł do wniosku, iż dla wielu ras (w tym również dla naszej) przygotowane ringi są zbyt małe. W sumie do tej pory zadziwia nas ta "oszczędność" na metrażu bowiem na halach miejsca nie brakowało i spokojnie można było powiększyć ringi kosztem chociażby strefy przygotowawczej. W efekcie liczne zgromadzone stawki w poszczególnych klasach nie mogły być w pełni zaprezentowane, a przecież czworonogi miały być tu najważniejsze...

 

Moskwa przywitała i ugościła wystawców nie tylko z całej Rosji - od Kaliningradu aż po Kamczatkę (choć oczywiście liczbowo wiedli oni prym), ale także miała sposobność podjąć gości zagranicznych przybyłych łącznie z 70 krajów należących do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. W liczbie zgłoszeń psów spoza Rosji przodowała Finlandia - 545 psów. Nieco mniej wystawców zdecydowało się pokazać swoje psy na ziemi rosyjskiej z byłych republik przynależących kiedyś do ZSRR, a obecnie będących niepodległymi krajami tj. z Ukrainy - 366 psy, z Białorusi 311 psy, z Łotwy 161 psów i z Estonii 151 psów. Z krajów europejskich swoją obecność zaznaczyli Włosi z 225 zgłoszonymi psami i nieco skromniej Polacy ze 166 zgłoszonymi psami. Po jednej sztuce zgłoszono z takich krajów jak: Chile, Urugwaj, Japonia i Rwanda.

 

Niewątpliwie na plus organizacyjny należy wymienić udostępnienie wystawcom stref przygotowawczych ze swobodnym dostępem do gniazdek elektrycznych, co znacznie ułatwiło przygotowanie zwierząt do pokazu. Z kolei zorganizowana strefa widza umożliwiała swobodną obserwację ringów, bez konieczności lawirowania między psami oczekującymi na sędziowanie i bez przepychania się przez wystawców i ich sprzęta groomerskie. Na uznanie zasługuje także udostępniona on-line transmisja ze wszystkich ringów wystawowych oraz publikacja wyników dla poszczególnych ras na stronie oficjalnej wystawy.

 

Niestety, nie obyło się też bez wpadek, których nie dało się nie zauważyć: począwszy od zamieszania z wydawaną dokumentacją i błędami, poprzez niedouczony personel ringowy, zagubionych wolontariuszy i zdezorientowanych animatorów ringu głównego, a na pomyłkach w wynikach i brakach rezultatów na stronie oficjalnej wystawy kończąc... Osobiście nas (i jak wynika z zasłyszanych komentarzy, nie tylko nas) dodatkowo jeszcze bardzo drażniła para konferansjerów odpowiedzialnych za prowadzenie show na ringu głównym (a dokładniej rzecz ujmując sposób w jaki to robili).

 

W naszej rasie zgłoszono 170 CTR-ów. Stawka bardzo duża (porównując z poprzednimi latami), aczkolwiek biorąc pod uwagę fakt, iż wystawa odbywała się w rodzimym kraju rasy, w którym jest ona przecież bardzo popularna, a organizatorzy dopuścili także możliwość prezentacji psów z naturalnym lub ciętym ogonem, to można było się spodziewać, iż liczba zgłoszeń będzie jeszcze większa. Można jedynie spekulować, że na taką frekwencję zdecydowanie wpływ miał dobór obsady sędziowskiej i z góry znane preferencje sędziowskie. Nikogo prawdopodobnie nie zdziwiło również to, iż praktycznie poza nielicznymi wyjątkami (5 zgłoszeń z Ukrainy, 3 zgłoszenia z Łotwy, 2 zgłoszenia z Białorusi, a także po 1 zgłoszeniu ze Szwecji, z Estonii, z USA, z Kazachstanu i z Polski - importowana do Polski z Rosji suka) stawka zdominowana była przez rosyjskich wystawców i to oni podzielili między sobą najważniejsze tytuły.

 

Zwycięzcami Młodzieżowymi Świata zostali:

- pies: OLIMP iz Chernoy Druzhiny;

- suka: DANIELLA GAVRILOVNA.

 

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: NEBESNY DAR s Ozera Razliv;

- suka: FINE LADY s Zolotogo Grada.

 

Zwycięzcami Świata Weteranów zostali:

- pies: Moskvorechie BRATISLAV;

- suka: Moskvorechie BORESLAVA LUBOV ADAMA.

 

Najlepszym Juniorem w Rasie został: OLIMP iz Chernoy Druzhiny.

Najlepszym Weteranem w Rasie został: Moskvorechie BRATISLAV.

Z porównania zwycięzcą rasy została: FINE LADY s Zolotogo Grada.

 

Ale to jeszcze nie koniec zwycięstw, ponieważ reprezentanci naszej rasy doskonale zaprezentowali się w konkurencjach finałowych, które praktycznie zostały przez czernysze zdominowane.

 

Hodowla "s Zolotogo Grada" została wybrana III Najlepszą Hodowlą Dnia wystawy.

Neron II s Zolotogo Grada został wybrany IV Najlepszym Reproduktorem Dnia wystawy.

Medvezhya Staya KOROLEVA MARGO została wybrana IV Najlepszym Szczenięciem Dnia wystawy.

Moskvorechie BORISLAV został wybrany Najlepszym Weteranem Dnia wystawy.

 

FINE LADY s Zolotogo Grada wygrała Best in Group i na koniec sięgnęła po tytuł Best in Show !!!! Jest to historyczne zwycięstwo - pierwsze tak bardzo prestiżowe dla naszej rasy !!!

 

Więcej informacji o samej wystawie na oficjalnej stronie wystawy: http://www.wds16.ru/en. Wyniki z wystawy TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

FINE LADY s Zolotogo Grada BOB, BOG, BIS

 


 

Wystawa Europejska 26-28 Sierpnia Bruksela Belgia

 

Wystawa Europejska to kolejna po Wystawie Światowej ważna impreza kynologiczna przyciągająca rzesze wystawców. Na wystawie przyznawane są tytuły Zwycięzcy Europy, Młodzieżowego Zwycięzcy Europy oraz Zwycięzcy Europy Weteranów dla zwycięskich psów i suk w swoich kategoriach wiekowych. W roku 2015 zaszczyt zorganizowania tej wystawy przypadł Związkowi Kynologicznemu z Norwegii, a w 2016 roku wystawę zorganizował w dniach 26-28 sierpnia Związek Societe Royale Saint-Hubert z Brukseli - Belgia, który miał już przyjemność być gospodarzem tak ważnej imprezy kynologicznej w 1982 roku.

 

Sama wystawa w całokształcie zorganizowana była w miarę dobrze. Obyło się bez większych wpadek i dramatów. Szkoda tylko, że tak ważnej rangi wystawie nie nadano żadnego prestiżowego charakteru. Było poprawnie, sprawnie i nijak... Dużym zaskoczeniem dla wystawców i zwiedzających wystawę był kompletny brak różnych atrakcji kynologicznych typu pokazy szkolenia, tańca z psem, agility, frisbee i innych, które zwykle odbywają się w sercu wystawy - na ringu głównym - i bardzo ją uatrakcyjniają. Tym razem ring główny "straszył" pustką i ciszą, które zostały dopiero przełamane emocjami i wartkimi oklaskami płynącymi z widowni podczas przeprowadzania konkurencji finałowych.

 

Nasza rasa sędziowana była przez p. Anatolija Zhuka z Białorusi dnia 28 sierpnia (niedziela). Zgłoszono 89 CTR-ów z 17 krajów (Niemcy, Ukraina, Rosja, Litwa, Łotwa, Włochy, Holandia, Węgry, Serbia, Francja, Polska, Wielka Brytania, Szwajcaria, Portugalia, USA, Finlandia, Hiszpania), a do oceny doprowadzono 81 sztuk. Trzeba przyznać, że jak na centrum Europy i dogodny dojazd z wielu krajów liczba zgłoszeń mała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż na taki stan rzeczy wpływ miały marcowe zamachy przeprowadzone w Brukseli, które skutecznie zniechęciły wystawców do prezentacji swoich podopiecznych na wystawie organizowanej w tym mieście.

 

W naszej rasie barwy polskie reprezentowało 6 CTR-ów (1 pies i 5 suk) w tym 1 pies i 4 suki urodzone w Polskich hodowlach oraz 1 suka import z Ukrainy do Polski. Polska reprezentacja stanęła na wysokości zadania i wszystkie czernysze otrzymały ocenę doskonałą. Ponadto BOSMAN Black Legion wygrał klasę otwartą (9 zgłoszeń), zaś jego siostra BRYZA Black Legion zajęła II lokatę w klasie otwartej (13 zgłoszeń), a LAIRA BELLA Magnateria (export z Polski do Rosji) zajęła IV lokatę w klasie championów (14 zgłoszeń). Serdecznie gratulujemy! Rasę wygrała FEMINISTKA s Zolotogo Grada, to miotowa siostra tegorocznej Zwyciężczyni Rasy, Grupy i BIS z Wystawy Światowej FINE LADY s Zolotogo Grada. Trzeba przyznać, iż to niezwykle udany sezon wystawowy dla hodowli "s Zolotogo Grada" Svetlany Zolotovej z Rosji, która święci w ostatnim czasie wielkie triumfy. Gratulujemy!

 

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2016 zostali:

- pies - Medvezhya Staya ILYA MUROMIETS (hodowla Rosja, własność Węgry);

- suka - EYVA - Atas, Ukraina (hodowla i własność Ukraina).

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie została EYVA - Atas, Ukraina.

Zwycięzcami Europy 2016 zostali:

- pies - Moskvorechie LASKOVY MAY (hodowla i własność Rosja - obecnie pies mieszka w Serbii);

- suka - FEMINISTKA s Zolotogo Grada (hodowla i własność Rosja).

Z porównania zwycięzcą rasy została FEMINISTKA s Zolotogo Grada. Gratulujemy!

Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

 

Więcej informacji: http://www.europeandogshow2016.com/

 

FEMINISTKA s Zolotogo Grada BOB i Moskvorechie LASKOVY MAY BOS

 


 

Narodowa Wystawa Klubu NKP 10 września Moskwa Rosja

 

25 Narodowa Wystawa Klubu NKP odbyła się w dniu 10 września w rosyjskich Sokolnikach. Rasę sędziowała p. E.V. Bauzhes z Rosji. Oprócz standardowej oceny w ringu i konkurencji głównych typu: Najlepsza Hodowla, Najlepszy Reproduktor itd. coroczne święto rasy zostało uatrakcyjnione m.in. pokazami szkolenia, tańcem z psem i konkursem na najlepiej przebraną parę.

 

I w tym roku pogoda dopisała, co pozwoliło przeprowadzić ocenę w ringu usytuowanym na świeżym powietrzu w malowniczej okolicy Na wystawę zgłoszono 60 sztuk (wystawiono 55 sztuk). W porównaniu z poprzednimi latami to dramatyczny spadek liczby zgłoszonych zwierząt.

 

A oto i sami zwycięzcy:

TORI VICTORY s Ozera Razliv - Najlepsze Baby w Rasie;

Spark Gala's NIAGARA AVALANGE - Najlepsze Szczenię w Rasie;

Medvezhya Staya KOROLEVA MARGO - Zwycięzca Młodzieży Suka, Młodzieżowy Champion NKP i NJwR;

Adam Racy Style RYTSAR SVETA - Zwycięzca Młodzieży Pies, Młodzieżowy Champion NKP;

DIKAYA DIVIZYA iz Russkoi Dinastii - Najlepsza w Rasie Suka, Champion NKP i Zwycięzca Rasy;

NIKE s Zolotogo Grada - Najlepszy w Rasie Pies, BOS, Champion NKP;

KALIOSTRO iz Chigasovo - Najlepszy Weteran w Rasie.

Najlepszą hodowlą wystawy została hodowla p. O. Korotkovej IZ RUSSKOI DINASTII.

Wyniki z tej wystawy TUTAJ i TUTAJ.

 

DIKAYA DIVIZYA iz Russkoi Dinastii BOB


Wystawa "Zwycięstwo Polski" 30 Października Poznań Polska

 

Tradycyjnie Oddział w Poznaniu zorganizował jedną z najważniejszych wystaw w roku, a mianowicie wystawę międzynarodową z prawem przyznania tytułu "Zwycięzca Polski" -  dla zwycięskiego psa i suki z klas dorosłych oraz tytułu "Młodzieżowego Zwycięzcy Polski" dla zwycięskiego psa i suki z klasy młodzieży. Wystawa odbyła się dnia 30 października i podobnie jak w 2015 roku była połączona z wystawą rangi CACIB, która odbyła się dzień wcześniej tj. 29 października 2016 roku. Naszą rasę sędziował pan Aleksander Skrzyński. Zgłoszono zaledwie 28 CTR-ów, co w porównaniu z poprzednim rokiem daje przytłaczająco niski wynik. Tegoroczne zwycięstwa w konkurencji dorosłej przypadły w udziale psom/sukom urodzonym w jednym miocie:
Zwycięzcy Polski:
pies: BOSMAN Black Legion, suka: BRYZA Black Legion.
Zwycięstwo Rasy:
BOSMAN Black Legion.

Gratulujemy!

Wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 


 

"Eurodogshow" 19-20 Listopada Kortrijk Belgia

 

 

Od 1973 roku w belgijskiej miejscowości Kortrijk organizowana jest wystawa międzynarodowa pod nazwą "Eurodogshow", która co roku przyciąga sporą grupę wystawców i zwiedzających. Jak podają organizatorzy jest to największa pod względem zgłoszeń wystawa odbywająca się w Belgii. W roku 2016 wystawa odbyła się w dniach 19 i 20 listopada. Miejsce wystawy to dobrze znane tereny Kortrijk Xpo. Nasza rasa - czarny terier rosyjski - była sędziowana dnia 19 listopada (sobota) przez p. Wiblishausera Hansa (). Zgłoszono i wystawiono 6 CTR-ów. Finalnie rasę wygrał GROSSFUERST GRISHA ZAREWITSCH vom Zarenhof, który na finałach wygrał jeszcze Grupę II. Serdecznie Gratulujemy.

Więcej informacji na temat wystawy oraz pełne wyniki na stronie jej organizatora: http://www.eurodogshow.be/.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768