Artykuły

Chipowanie psa

Przy zakupie szelek z wyszytymi danymi Scottiego zastanawiałem się co właściwie dają czipy dla psów i czy jest to rodzaj zabezpieczenia, a może tylko oznaczenia, które ewentualnie pomoże odnaleźć zagubione zwierzę. Chip, wbrew pozorom, nie jest zarezerwowany dla bogaczy i dla właścicieli psów rasowych..

Chip dla psa jednak wciąż nie jest to powszechną praktyką. Wiele osób uważa, że znakowanie za pomocą chipa jest zarezerwowane dla zwierząt rasowych. Zdarza się również bagatelizowanie możliwości ucieczki zwierzęcia lub jego przywłaszczenia przez inną osobę. Czy warto zapłacić za takie oznakowanie i czy to faktycznie bezpieczne?

Chip nie umożliwia śledzenia zwierzęcia ani jego lokalizacji GPS. Chip zawiera jedynie unikalny kod, który jest następnie rejestrowany w bazach danych i dzięki temu można znaleźć właścicieli psa, który zaginął, a który został przezornie wyposażony w chip. Do lokalizowania zwierzęcia za pomocą GPS służą specjalne obroże, ale to zupełnie oddzielne akcesoria i nie należy mylić ich funkcjonalności z chipem.

Przy użyciu specjalnego czytnika, który przykłada się do skóry psa, można go odczytać. Mikroprocesor wbudowany w chipie nie potrzebuje żadnych źródeł energii ani żadnych części, które mogłyby się popsuć i podlegać wymianie. To sprawia, że jego „żywotność” jest przeliczana na dziesiątki lat. Tym samym nie musimy się obawiać, że przestanie on działać po jakimś czasie.

Jeden Komentarz

  • Maja

    Taki chip to super sprawa, jest wiele przypadków ucieczek piesków podczas jakiś wyjazdów wakacyjnych. Bez takiego chipa np. Rodzina musi wracać i nawet jak psa ktoś znajdzie to i tak wyląduje gdzieś w schronisku bo niby jak znalazca miałby dotrzeć do właściciela.