Karmienie psów dorosłych

Każdy właściciel psa Teriera Rosyjskiego powinien wziąć do serca kilka złotych rad:

1) Nie łączyć karmy suchej z mokrą. Od czasu do czasu możemy podawać psu żółtka jajek, biały ser czy warzywa, jednak nie dodajmy do karmy mięsa.

2) Skonsultować się z weterynarzem w sprawie włączenia do diety psa środków wspomagających rozwój chrząstki stawowej.

3) Udostępnić dwie miski: jedną z wodą, drugą z jedzeniem. Pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

4) Nauczyć zwierzę jedzenia z podwyższenia.

5) Dzielić codzienną rację żywnościową na kilka porcji. Początkowo podawać jedzenie 4-5 razy dziennie i stopniową ograniczać tę liczbę. Po otrzymaniu porcji pies powinien mieć około 20 minut na jej skonsumowanie.

6) Szczelnie zamykać karmę, nie doprowadzać do jej wietrzenia.

Kilka słów o wodzie. Ilość wody, którą pies pije w ciągu dnia, stanowi jedną z podstawowych oznak zdrowia lub początku choroby. Aby sprawdzić czy zwierzę pije wystarczająca ilość wody w ciągu dnia, wystarczy uchwycić jego skórę na karku. Jeżeli skóra szybko powróci do stanu wyjściowego, nie będzie się marszczyć i nie straci elastyczności, wówczas mamy pewność, że organizm psa nie jest owodniony.

Czarny Terier Rosyjski osiąga wiek dojrzały w okolicach 18-24 miesiąca życia. W wiek senioralny wchodzi natomiast około szóstego roku życia. Właściciele czworonogów, które osiągnęły już 18 miesiąc życia, mogą wprowadzić do diety pupili karmę dla psów dorosłych. Warto przy tym pamiętać, aby podawać posiłki dwa razy dziennie. Pierwszy posiłek podajemy zawsze po porannym spacerze i odpoczynku. Bardzo istotne jest, aby zachować pewien odstęp czasowy między wejściem do domu i przygotowaniem pożywienia. Dzięki temu unikniemy skrętu żołądka, który powstaje na skutek zbyt intensywnego wysiłku. Drugi posiłek serwujemy wieczorem – również po odbyciu spaceru.
Jeżeli posiadamy psa rasy dużej lub bardzo dużej, musimy pamiętać o stałym kontrolowaniu jego wagi. W przypadku Czarnych Terierów Rosyjskich o nadwagę nietrudno – psy nie znają umiaru! Niestety, nadwaga może doprowadzić do rozwoju poważnych stanów chorobowych, a nade wszystko zwyrodnień stawowych. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych jest przypadłością typową dla dużych ras. Nawet psy o normalnej budowie ciała często zapadają na schorzenia dysplastyczne, a co dopiero czworonogi z nadwagą! Właściciele, nie przekarmiajcie swoich zwierząt!