O rasie

Czarnego teriera rosyjskiego – zaliczamy do psów obronnych należąca według FCI do grupy II psów w typie Pinczera i Sznaucera, Molosów, Szwajcarskich Psów Pasterskich oraz innych ras.

Początki rasy sięgają okresu powojennego XX stulecia. Po II Wojnie Światowej okazało się, że w rodzimym Kraju rasy , czyli ówczesnym Związku Radzieckim, poza kilkoma rasami wykorzystywanymi w różnych celach, nie ma jednej uniwersalnej. Takiej która mogłaby pełnić różnorodne funkcje w tak zróżnicowanych strefach klimatycznych występujących na obszarze całego kraju. Ze względu na rozpoczęcie prac nad stworzeniem nowej rasy w okresie stalinowskim, psy są nieoficjalnie nazywane “psami Stalina” .
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że trzy rasy miały znaczący wpływ w “stworzeniu” nowej: Sznaucer Olbrzym, Rottweiler oraz Airedale Terier, przy czym za protoplastą rasy został uznany Sznaucer Olbrzym. Utrwalając określone cechy oraz dodając nowe do programu hodowlanego włączono jeszcze inne rasy : Nowofunlandy i Owczarki Kaukazkie. Łącznie w tworzeniu nowej rasy uczestniczyło około 17 ras.

Budowa

Czarne Teriery Rosyjskie to psy duże, masywne, powyżej średniego wzrostu z bogato rozwiniętą okrywą włosową. Wzbudzające już samym wyglądem respekt. “Siła spokoju kudłatego olbrzyma” – to określenie doskonale opisujące tą rasę.

Szata

Całe ciało Czarnego Teriera Rosyjskiego pokryte jest grubą i twardą okrywą włosową z podszerstkiem oraz lekkim załamaniem. Szczególnie ozdobny włos rozwinięty jest na brodzie, wąsach i grzywce oraz na kończynach przednich i tylnych oraz linii tzw. “spódnicy”. Czarny Terier Rosyjski nie linieje w typowy sposób charakterystyczny dla większości raz (m.in. jak owczarek niemiecki), a wymienia włos systematycznie przez cały rok. Wymaga przez to regularnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak : kąpiele, czesanie czy strzyżenie. W przypadku tego ostatniego obowiązuje konkretny wzorzec strzyżenia.

Umaszczenie

Zgodnie ze standardem psy tej rasy są maści czarnej, lub czarnej z nieznacznym siwym przesianiem. Biorąc pod uwagę pochodzenie rasy zdarzają się również osobniki w kolorach niestandardowych: najczęściej – czarne podpalane lub czaprakowe. Swoistym wyjątkiem są szczenięta błękitne, czarne z genem rozjaśnienia, sobolowe lub biszkoptowe.